středa
26. června 2024
svátek slaví Adriana
Vizuál
© Archiv pořadatele



Festival Re-connect art v Praze oživí veřejný prostor uměním. Vstupné na všechny akce festivalu je dobrovolné!

PRAHA: 4. ročník festivalu performance a multimédií Re-connect Art pořádaný Nadací Prague Biennale se bude konat v termínu od 29. května do 15. června 2024 na piazzettě a v prostorách budovy Themos Národního divadla v Praze. Leitmotivem letošního ročníku je Revealing, čili proces odkrývání, v rámci nějž se festival zaměří na zviditelňování skrytých společenských témat a do popředí posune české i zahraniční umělce a umělkyně, kteří si zaslouží více pozornosti veřejnosti i uměleckého světa.

od 29.05.2024 do 15.06.2024
Autor článku: 
Linda Havlíček Skarlandtová

Kurátorská koncepce, kterou společně vyvinula iniciátorka festivalu, vizuální umělkyně a kulturní manažerka Elis Unique spolu s kurátorkou a pedagožkou Kateřinou Fojtíkovou a teoretikem umění, kurátorem, umělcem a filozofem Václavem Janoščíkem, chce v rámci série pop-up událostí složených z uměleckých intervencí a diskurzivních i edukativních programů zviditelnit témata, která jsou kontroverzní, kompromitující, citlivá či problematická, a jsou proto často záměrně potlačována nebo dokonce tabuizována. Cílem je kriticky nahlédnout na skryté mocenské struktury infiltrované do všech sfér života a poskytnout tak referenční body k orientaci v zahlcujícím toku informací a impulzů, kterým se člověk v naši době jen stěží vyhne a které ovlivňují jeho názory, preference a postoje mnohdy zcela nevědomky.

Festival se odehrává v programových blocích zaměřených na jednotlivé aspekty hlavního tématu, a odkryje tak několik různých perspektiv na současný stav společnosti. Program nabídne přibližně desítku živých performancí, bližší seznámení s autory a autorky skrze Artist Talky, přednášky, diskuze, filmové projekce a prezentace děl v herním i VR prostředích. Vybrané dny bude diváctvu nabídnuto hlídání a výtvarný program pro děti.

Vstupné na všechny akce festivalu je dobrovolné.

Mimo hlavní program v prostorách Národního divadla v Praze se Re-connect Art ve spolupráci s partnerskými organizacemi rozroste i do dalších míst po Praze. Kromě již tradičně se na festivalu podílející (A)VOID Gallery, která letos v prostorách kobky na Rašínově nábř. uvede výstavní projekt skupiny Artbiom, tento rok v rámci Re-connect Art představí ARTWALL Gallery výstavu palestinského umělce Fuada Alymaniho a divadlo DISK uvede inscenaci mladého slovinského režiséra Aljoši Lovrić Krapež s názvem IsJoy. V poslední den festivalu Re-connect Art na program bezprostředně naváže festival OPERA NOVA Národního divadla v Praze, který uvede komorní ambientní operu Jiřího Trtíka Kafkův dopis otci.

Festival se koná s finanční podporou Ministerstva kultury ČR, Hlavního města Praha, Státního fondu kultury ČR a Městské části Praha 1. Rezidenční projekt Jānise Garančse je podporován Evropským fondem pro začínající umělce – EFFEA, iniciativou Evropské asociace festivalů (EFA), spolufinancovanou Evropskou unií.

 

Výběr z programu:

Diváctvo se může těšit na prostorovou intervenci od pražského uměleckého kolektivu FRAG, která po celou dobu konání festivalu ozvláštní piazzettu Národního divadla. Instalace slouží jako site-specific scénografie pro řadu performancí, které se během festivalu odehrají v exteriéru. Objekty multihranů se rozlezou i do interiéru jen zřídka veřejně přístupných vnitřních prostor budovy Themos, kde bude pro návštěvníky a návštěvnice připraven další program.

Lotyšský umělec a výzkumník imerzivních médií Jānis Garančs v rámci své rezidence pro festival připravuje živou networkingovou performanci a přednášku o reprezentaci dat. Abstraktní virtuální krajiny, které mají diváka doslova pohltit, jsou generované z veřejně dostupných dat z internetových kryptoměnových burz. Umělec tak kriticky reflektuje gamblifikační a gamifikační tendence v globálních ekonomických procesech, které se zabývají stále více nehmotnými aktivy a jsou podle něj ztělesněním ducha doby a procesu transformace od společnosti tržní ekonomiky ke společnosti tržní hodnoty.

Absolvent Ateliéru intermédií na brněnské FAVU a držitel ceny Jindřicha Chalupeckého Andreas Gajdošík v rámci festivalu představí spekulativní herní simulátor Feed'Em. Projekt se zabývá odhalováním skrytých algoritmů sociálních sítí, které skrze zobrazení či naopak zamlčení příspěvků, sdílení, komentářů, cílené reklamy a lajků, určuje nejen ziskovost ale i obsah samotné sítě, a stává se tak neviditelným nespolehlivým vypravěčem životních příběhů a prezentátorem identit uživatelů a uživatelek, které zpětně vzájemně formují jejich názory a postoje.

Multižánrová umělecká platforma third // space zastoupená Lukášem Prokůpkem, Anetou Fodorovou a Michalem Kindernayem připraví multimediální performance pro exteriér piazzetty Národního divadla, v níž bude na nehmotném plátně mlhy konfrontován skutečný objekt s jeho tzv. „snovým alteregem.“

Na letošní Re-connect Art také zavítá společná objektová performance-instalace Tornado Watch od německé spisovatelky a performerky Kathariny Joy Book a maďarské vizuální umělkyně a performerky Eszter Koncz. Představení kombinuje předměty a materiály každodenní potřeby s tajemstvími vesmíru a komentuje paralely mezi divadlem a vědou. Svou hravostí a nevážností projekt vypovídá o nezbytnosti být zvědavým v době krize a zároveň klade otázky po zdrojích a hranicích individuální odpovědnosti.

Performativní formou představí svůj nový projekt Imaginární ekologie interdisciplinární kolektiv Artbiom. Ten se pokouší bez zbytečně paralyzující tíhy pesimismu vyrovnat se současnou ekologickou krizí a poskytnout produktivní náhledy na to, jak náš svět může fungovat jinak a lépe.

Dále se návštěvníci mohou těšit např. na performance kanadského performera a transdisciplinárního umělce Johna G. Boehme,  dlouhotrvající performance mladé performerky a vizuální umělkyně ze Srbska Mariji Ivy Gocić. multimediálního umělce a kurátora Lexy Peroutky, slovinské umělkyně (Artist of Self) Jatun Risba,  kolektivu založeného na půdě Katedry intermédií Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě společně vystupujících jako Marina Abramovič Po Sebe Neupratuje,  multimediální performance polského výtvarného umělce, matematika a skladatele Roberta B. Liseka a jeho kolegy žijícího v exilu v USA Miroslawa Chudyho, nebo společnou živou performance politicky angažované umělkyně, kurátorky, dokumentaristky, zakladatelky galerie Artivist Lab Tamary Moyzes a vizuálního umělce Izraelského původu Shlomi Yaffe.  Performativní přednášky v rámci festivalu připraví český sochař, pedagog a publicista zabývající se hlavně uměním ve veřejným prostoru Pavel Karous a performer a cestovatel Antonín Brinda.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Pavly Evjákové za Městské divadlo Zlín.

Celá ČR, Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Soutěže a festivaly
Články a komentáře
26.06.2024

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj zahájil největší investici do kultury, a to dlouho očekávanou revitalizaci objektu bývalých Vrbenského kasáren, která se promění na novou muzejní budovu sloužící pro vědecké i kulturní účely. Stavební práce budou stát 341 milionů korun.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky, Vzdělávání
Co se děje
25.06.2024

ČR: V nejnovějším průzkumu Vnímání veřejné služby hodnotí diváci Českou televizi jako důvěryhodnou, objektivní a vyváženou. Ve všech sledovaných bodech navíc došlo k nárůstu hodnocení. Největší pozitivní změnu, o pět procentních bodů, zaznamenala ČT u dotazu, zda předkládá divákům pravdivý a nezkreslený obraz skutečnosti kolem nás. Úspěch zaznamenala veřejnoprávní televize i na mezinárodním poli, podle výzkumu Digital News Report patří Česká televize společně s Českým rozhlasem mezi nejdůvěryhodnější tuzemská média.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
26.06.2024

ČESKÝ TĚŠÍN: Přijměte pozvání na akci Vivat Prochaska!, která se uskuteční v sobotu 22. června od 10 do 17 h v Historické budově v Českém Těšíně. Akce je připraveno ke 195. výročí narození Karla II. Albina Prochasky, majitele Prochaskovy tiskárny v Těšíně. V bohatém doprovodném programu si jistě najdou své malí i velcí návštěvníci. Mohou si například vyzkoušet psaní brkem a inkoustem, jak se tiskne z výšky i hloubky, výrobu mramorovaného papíru, zúčastnit se besedy se spisovatelem Tomášem Němečkem nebo výtvarné dílny a spoustu dalšího. Nebude chybět ani čerstvě pražená káva. Podrobnější program zde https://www.muzeumct.cz/aktuality/911-vivat-prochaska-22-6-2024.

Moravskoslezský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
21.06.2024