čtvrtek
8. srpna 2024
svátek slaví Soběslav
Vizuál
© Archiv pořadatele



Festival Re-connect art v Praze oživí veřejný prostor uměním. Vstupné na všechny akce festivalu je dobrovolné!

PRAHA: 4. ročník festivalu performance a multimédií Re-connect Art pořádaný Nadací Prague Biennale se bude konat v termínu od 29. května do 15. června 2024 na piazzettě a v prostorách budovy Themos Národního divadla v Praze. Leitmotivem letošního ročníku je Revealing, čili proces odkrývání, v rámci nějž se festival zaměří na zviditelňování skrytých společenských témat a do popředí posune české i zahraniční umělce a umělkyně, kteří si zaslouží více pozornosti veřejnosti i uměleckého světa.

od 29.05.2024 do 15.06.2024
Autor článku: 
Linda Havlíček Skarlandtová

Kurátorská koncepce, kterou společně vyvinula iniciátorka festivalu, vizuální umělkyně a kulturní manažerka Elis Unique spolu s kurátorkou a pedagožkou Kateřinou Fojtíkovou a teoretikem umění, kurátorem, umělcem a filozofem Václavem Janoščíkem, chce v rámci série pop-up událostí složených z uměleckých intervencí a diskurzivních i edukativních programů zviditelnit témata, která jsou kontroverzní, kompromitující, citlivá či problematická, a jsou proto často záměrně potlačována nebo dokonce tabuizována. Cílem je kriticky nahlédnout na skryté mocenské struktury infiltrované do všech sfér života a poskytnout tak referenční body k orientaci v zahlcujícím toku informací a impulzů, kterým se člověk v naši době jen stěží vyhne a které ovlivňují jeho názory, preference a postoje mnohdy zcela nevědomky.

Festival se odehrává v programových blocích zaměřených na jednotlivé aspekty hlavního tématu, a odkryje tak několik různých perspektiv na současný stav společnosti. Program nabídne přibližně desítku živých performancí, bližší seznámení s autory a autorky skrze Artist Talky, přednášky, diskuze, filmové projekce a prezentace děl v herním i VR prostředích. Vybrané dny bude diváctvu nabídnuto hlídání a výtvarný program pro děti.

Vstupné na všechny akce festivalu je dobrovolné.

Mimo hlavní program v prostorách Národního divadla v Praze se Re-connect Art ve spolupráci s partnerskými organizacemi rozroste i do dalších míst po Praze. Kromě již tradičně se na festivalu podílející (A)VOID Gallery, která letos v prostorách kobky na Rašínově nábř. uvede výstavní projekt skupiny Artbiom, tento rok v rámci Re-connect Art představí ARTWALL Gallery výstavu palestinského umělce Fuada Alymaniho a divadlo DISK uvede inscenaci mladého slovinského režiséra Aljoši Lovrić Krapež s názvem IsJoy. V poslední den festivalu Re-connect Art na program bezprostředně naváže festival OPERA NOVA Národního divadla v Praze, který uvede komorní ambientní operu Jiřího Trtíka Kafkův dopis otci.

Festival se koná s finanční podporou Ministerstva kultury ČR, Hlavního města Praha, Státního fondu kultury ČR a Městské části Praha 1. Rezidenční projekt Jānise Garančse je podporován Evropským fondem pro začínající umělce – EFFEA, iniciativou Evropské asociace festivalů (EFA), spolufinancovanou Evropskou unií.

 

Výběr z programu:

Diváctvo se může těšit na prostorovou intervenci od pražského uměleckého kolektivu FRAG, která po celou dobu konání festivalu ozvláštní piazzettu Národního divadla. Instalace slouží jako site-specific scénografie pro řadu performancí, které se během festivalu odehrají v exteriéru. Objekty multihranů se rozlezou i do interiéru jen zřídka veřejně přístupných vnitřních prostor budovy Themos, kde bude pro návštěvníky a návštěvnice připraven další program.

Lotyšský umělec a výzkumník imerzivních médií Jānis Garančs v rámci své rezidence pro festival připravuje živou networkingovou performanci a přednášku o reprezentaci dat. Abstraktní virtuální krajiny, které mají diváka doslova pohltit, jsou generované z veřejně dostupných dat z internetových kryptoměnových burz. Umělec tak kriticky reflektuje gamblifikační a gamifikační tendence v globálních ekonomických procesech, které se zabývají stále více nehmotnými aktivy a jsou podle něj ztělesněním ducha doby a procesu transformace od společnosti tržní ekonomiky ke společnosti tržní hodnoty.

Absolvent Ateliéru intermédií na brněnské FAVU a držitel ceny Jindřicha Chalupeckého Andreas Gajdošík v rámci festivalu představí spekulativní herní simulátor Feed'Em. Projekt se zabývá odhalováním skrytých algoritmů sociálních sítí, které skrze zobrazení či naopak zamlčení příspěvků, sdílení, komentářů, cílené reklamy a lajků, určuje nejen ziskovost ale i obsah samotné sítě, a stává se tak neviditelným nespolehlivým vypravěčem životních příběhů a prezentátorem identit uživatelů a uživatelek, které zpětně vzájemně formují jejich názory a postoje.

Multižánrová umělecká platforma third // space zastoupená Lukášem Prokůpkem, Anetou Fodorovou a Michalem Kindernayem připraví multimediální performance pro exteriér piazzetty Národního divadla, v níž bude na nehmotném plátně mlhy konfrontován skutečný objekt s jeho tzv. „snovým alteregem.“

Na letošní Re-connect Art také zavítá společná objektová performance-instalace Tornado Watch od německé spisovatelky a performerky Kathariny Joy Book a maďarské vizuální umělkyně a performerky Eszter Koncz. Představení kombinuje předměty a materiály každodenní potřeby s tajemstvími vesmíru a komentuje paralely mezi divadlem a vědou. Svou hravostí a nevážností projekt vypovídá o nezbytnosti být zvědavým v době krize a zároveň klade otázky po zdrojích a hranicích individuální odpovědnosti.

Performativní formou představí svůj nový projekt Imaginární ekologie interdisciplinární kolektiv Artbiom. Ten se pokouší bez zbytečně paralyzující tíhy pesimismu vyrovnat se současnou ekologickou krizí a poskytnout produktivní náhledy na to, jak náš svět může fungovat jinak a lépe.

Dále se návštěvníci mohou těšit např. na performance kanadského performera a transdisciplinárního umělce Johna G. Boehme,  dlouhotrvající performance mladé performerky a vizuální umělkyně ze Srbska Mariji Ivy Gocić. multimediálního umělce a kurátora Lexy Peroutky, slovinské umělkyně (Artist of Self) Jatun Risba,  kolektivu založeného na půdě Katedry intermédií Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě společně vystupujících jako Marina Abramovič Po Sebe Neupratuje,  multimediální performance polského výtvarného umělce, matematika a skladatele Roberta B. Liseka a jeho kolegy žijícího v exilu v USA Miroslawa Chudyho, nebo společnou živou performance politicky angažované umělkyně, kurátorky, dokumentaristky, zakladatelky galerie Artivist Lab Tamary Moyzes a vizuálního umělce Izraelského původu Shlomi Yaffe.  Performativní přednášky v rámci festivalu připraví český sochař, pedagog a publicista zabývající se hlavně uměním ve veřejným prostoru Pavel Karous a performer a cestovatel Antonín Brinda.

Mohlo by vás také zajímat...

PLZEŇ: Od července 2019 Náplavka na Radbuze představuje příjemné místo u vody přímo v centru města, kde je možné trávit (nejen) letní večery, projít se, posedět, zrelaxovat a užít si kulturu nebo se občerstvit v kavárně. Tento prostor poprvé oživil festival Náplavka k světu. stejnojmenného spolku v roce 2012. Spolek k světu. se vrací na místo činu a malé i velké návštěvníky láká na zajímavý kulturní program – hudbu, divadlo, tanec, párty s DJs, filmy i gastronomii. Akce se budou konat během srpna až do poloviny září. Spolek k světu. aktivit u řeky realizuje víc a sjednotí je pod společným názvem Plzeňské náplavky.

Plzeňský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
08.08.2024

ČR: Život v éteru je kniha o Radiu 1. Vyšla v srpnu 2023 a představuje počátky soukromého rozhlasového vysílání v Československu i současnost stanice, která je unikátem i ve světovém měřítku. Radiem 1 prošla řada kulturních osobností, ať jde o moderátory (Honza Dědek, Saša Michailidis) nebo o hudebníky a DJs. Úspěšná kniha oslaví 7. srpna rok od svého vydání. V současnosti je v knihkupectvích i obchodech s hudbou v prodeji její druhý dotisk.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
08.08.2024

TOKIO: Loutkové představení CASLAVSKA TOKYO 1964 se japonským divákům představilo během prvního srpnového víkendu. Inscenaci, která je fiktivním přímým přenosem z letních olympijských her v roce 1964, připravil režisér Jakub Vašíček se třemi herci Divadla ALFA, třemi herci Divadla PUK a hudebníkem Danielem Čámským. Česká premiéra pod názvem Čáslavská – Tokio – 1964 proběhne v září na Mezinárodním festivalu DIVADLO Plzeň a v Divadle ALFA.

Celá ČR, Plzeňský kraj, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Senioři, Ostatní
Co se děje
07.08.2024

PARDBUCIE: Největší letní událostí školy je bezpochyby již 15. ročník Sportiády s podtitulem Rozhoupej loď, která vyvrcholila v pátek 2. 8. ve škole v Pardubičkách. Sportiáda je zaměřena na sportovní dovednosti plné soutěží v podobě variace Bocci, agility se psem, dračí lodě apod. Škola se aktivně zúčastní akce Sportovní park v parku Na Špici. Návštěvníci mohou finančně pomoci rozhoupat loďku v Automatických mlýnech a tím tak budovat bezpečný přístav pro žáky školy.

Pardubický kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.08.2024