čtvrtek
18. července 2024
svátek slaví Drahomíra
Lenka Dusilová
© Foto: Zuzana Bonish



Festival Praha Žije Hudbou rozezní na konci června pražské ulice a náměstí

PRAHA: Pátý ročník oblíbené akce promění na tři desítky míst v centru Prahy, jako je náměstí Republiky, Kampa, Jungmannovo náměstí nebo Můstek, ale i další městské části opět na malé scény pod širým nebem. Do třídenního programu se zapojí celá řada profesionálních hudebníků i buskerů. Zcela netradičně tak v pražských ulicích vystoupí například Lenka Dusilová, Zrní, Mucha, Circus Brothers, Brass Avenue, Kittchen, Dušan Marko, Tomáš Karlík, Tygroo a řada dalších.

od 25.06.2020 do 27.06.2020
Autor článku: 
Silvie Marková/ika

Festival Praha Žije Hudbou vstoupí v sobotu z pražských ulic i do on-line prostoru. Několikahodinový blok vysílaný on-line věnuje dalším pražským festivalům, které postihla koronavirová krize a nemohly se letos na jaře uskutečnit. Festivaly Pražské jaro, Khamoro, United Islands, Mladí ladí jazz a Žižkovská noc tak ovlivní i dramaturgii sobotního programu. Vystoupí například Bennewitzovo kvarteto, David Kraus & Gipsy Brothers, Zrní nebo Ochepovsky Project. Zástupci těchto festivalů se společně s představiteli magistrátu hl. m. Prahy, Ministerstva kultury a některých iniciativ na podporu živé kultury zúčastní závěrečné panelové diskuse věnované současné situaci hudebních akcí i postavení kultury ve společnosti. „Festival Praha Žije Hudbou jsme zakládali s heslem 'Umění patří do ulic'. Letos k němu přidáváme 'umění patří do našich životů' a na jeho podporu musíme udělat maximum,“ vysvětluje za pořadatele festivalu Jan Gregar.

Do hudebního programu festivalu se mohou stále zapojit i další buskeři nebo ti, co si chtějí jen hraní na ulici vyzkoušet. V současné době registrují pořadatelé na devadesát přihlášených. Přihlásit se mohou na www.prahazijehudbou.cz/zahrajsi/.

Veškerý program je zdarma, posluchači mohou muzikanty odměnit dobrovolnými příspěvky do klobouku. Celý festival probíhá pod dohledem Uličníka, který je symbolem festivalu a svobodného uměleckého vystupování v ulicích Prahy. Více informací na www.prahazijehudbou.cz. Závěrečný on-line program bude vysílán na sociálních sítích festivalu.

Festival Praha Žije Hudbou vznikl jako reakce na omezující prostředí kvalitní umělecké pouliční produkce v ulicích Prahy. Toto téma je i po čtyřech letech konání festivalu stále aktuální. Na konci loňského roku pořadatelé festivalu iniciovali kulaté stoly se zástupci všech zainteresovaných stran včele s magistrátem hl. m. Prahy, městskými částmi Praha 1 a Praha 2, Dopravními podniky hl. M. Prahy i zástupci buskingu. Společně hledají konstruktivní řešení pro problematické rozměry buskingu v rámci stávající legislativy.

Pořadatelem festivalu Praha Žije Hudbou je Nerudný fest.cz, který stojí, mimo jiné za mezinárodním festivalem Mladí ladí jazz, Student Festem, Festivalem svobody a dalšími projekty.

Hlavní partner: Hl. m. Praha

Pod záštitou: MgA. Hany Třeštíkové, Radní pro kulturu Hl. m. Prahy a Mgr. Jan Chabr, Radní pro oblast správy majetku Hl. m. Prahy

Praha Žije Hudbou je součástí iniciativy Take a Stand.

www.prahazijehudbou.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení tzv. velkou mediální novelu – novelu zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.07.2024

ČR: Návštěvnost kulturních zařízení vzrostla podle předběžných údajů Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) v roce 2023 o více než deset procent oproti roku 2022 ve všech sledovaných oblastech kultury. Stále však zaostává za hodnotami roku 2019. Nejvíce se hodnotám roku 2019 blíží oblast památek, kde se návštěvnost pohybovala okolo 92 % předcovidových hodnot a meziročně vzrostla z 12,1 na 13,7 mil. návštěvníků.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Nepřehlédněte
17.07.2024

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024

ŘEHLOVICE: Kulturní centrum Řehlovice je významným místem setkávání umělců a komunity z Česka i Německa. Zaměřuje se na propojení umění a kultury prostřednictvím různých projektů, včetně divadelních produkcí, výtvarného sympozia Proudění – Strömungen a dalších kulturních akcí. Důležitým prvkem je také podpora česko-německého dialogu, který reflektuje geografické i historické souvislosti místa. S úctou k historii a snahou o zachování autentické architektury se Kulturní centrum Řehlovice, nedaleko Ústí nad Labem, stalo nejen místem inspirace, ale i tvůrčího rozvoje pro širokou veřejnost. Lenka Holíková, zakladatelka a ředitelka centra, mě provedla všemi jeho objekty v letošním nejdelším dni roku, 20. června. Po prohlídce jsme v centru vedly rozhovor nejen o tom, jak Lenka s neúnavnou energií a podporou svých spolupracovníků a dobrovolníků již 25 let proměňuje téměř zchátralý statek v oázu kreativity a kulturního dění.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Menšiny a cizinci
Články a komentáře
17.07.2024