čtvrtek
3. prosince 2020
svátek slaví Svatoslav
Vizuál festivalu
© Zdroj: www.praguepride.czFestival Prague Pride nabídne 100+ online i offline událostí

PRAHA: Za pár dní odstartuje desátý jubilejní ročník festivalu Prague Pride s mottem „Pride LIVE“. Oficiálně potrvá od 3. do 9. srpna, předchází mu však ještě nedělní bohoslužba, která se uskuteční 2. srpna v 19:30 v Kostele sv. Martina ve zdi. V reakci na pandemii COVID-19 bude letos program trochu odlišný od toho, na jaký jsou příznivci a příznivkyně festivalu zvyklí, ale o to větší prostor získalo každodenní živé vysílání Pride Stream, které festival zpřístupní ještě širšímu publiku.

od 03.08.2020 do 09.08.2020
Autor článku: 
Filip Milde

Sobotní průvod v souladu s aktuálními nařízeními nahradí Duhová plavba po Vltavě a řada akcí musela omezit kapacitu podle aktuálních nařízení platných od pondělí 27. července. Bude je však možné sledovat online v rámci každodenního interaktivního vysílání – Pride Stream. Pětihodinové bloky poběží vždy od 16 do 21 hodin, v sobotu pak od 13 do 18 hodin na Facebookové události festivalu, YouTube i přímo na stránkách festivalu. Prague Pride se tak dostane i k těm, kteří se na jednotlivé akce z nějakého důvodu vypravit nemohou. Pořadatelé a pořadatelky situaci kolem šíření koronaviru i nadále sledují, jsou v kontaktu s hlavní hygieničkou Prahy a návštěvníkům a návštěvnicím také poskytují podrobné informace ve 4 jazycích o tom, jak se chovat s ohledem na svoje zdraví i zdraví ostatních.

        

Zahájení na Střeleckém ostrově

Zahájení festivalu proběhne již tradičně v Pride Village na Střeleckém ostrově, a to v pondělí 3. srpna od 18 hodin. Kromě jiných na něm vystoupí DJské duo Urxins, zpěvačka a rapperka Hellwana nebo hudební projekt Lače Manuša, který nabídne repertoár sahající od tradiční romské hudby po swing a RnB. Vstup je zdarma, ale v rámci aktuálních opatření bude kapacita Pride Village omezená na 1000 osob.

Duhová plavba a pikniky podél Vltavy

V sobotu 8. srpna se letos poprvé uskuteční velkolepá Duhová plavba po Vltavě. Na čtyřhodinovou plavbu z Dvořákova nábřeží do Modřan a zpět je možné zakoupit vstupenky začínají na 750 korunách. I lodě mají z bezpečnostních důvodů omezenou kapacitu, ale kdo dává přednost komornějšímu programu, může si udělat piknik kdekoli na břehu Vltavy podél trasy Duhové plavby. Například na Kampě, Smíchovské náplavce nebo ve Žlutých lázních. Z pohodlí domova pak lidé mohou sledovat Pride Stream ze samotné plavby, a to během celého sobotního odpoledne. Po celý pridový týden mohou lidé sdílet fotky nebo videa s hashtagem #PraguePride2020. Vybrané kousky zařadí organizační tým do živého vysílání.

Online petiční maraton na podporu manželství pro všechny

Akce, které se můžou ve středu 5. srpna zúčastnit lidé z celého Česka, bude probíhat čistě v online prostoru. Navazuje na aktivity iniciativy Jsme fér, která se u nás snaží o uzákonění manželství pro všechny. Pod papírovou petici nasbírala přes 70 tisíc podpisů, které před dvěma lety předala Poslanecké sněmovně. Podaří se Čechům a Češkám číslo minimálně zdvojnásobit, a povzbudit tak poslance a poslankyně k tomu, aby o příslušném zákonu konečně hlasovali? Online petice se spustí v pondělí 3. srpna na webu Jsme fér.

V programu je i dalších 100+ akcí

Prague Pride letos organizátoři rozdělili do několika přehledných programových části a lokalit: Pride Stream, Pride Cinema, Pride Sport, Pride Village nebo Pride Life. Nejen na těchto místech se odehraje více než stovka offline i online událostí. Kompletní program najdou zájemci a zájemkyně na festivalovém webu.

„Tímto vás srdečně zveme, abyste spolu s námi i se svými nejbližšími oslavili nejdůležitější den LGBT+ lidí, ať už doma, na zahradě, ve svém oblíbeném baru, nebo v práci s kolegy. Během pride týdne na Instagramu sdílejte fotky nebo videa s hashtagem #PraguePride2020 a s přáním, co si vy osobně přejete pro vás nebo vaše blízké k desátému výročí festivalu Prague Pride. Nebo s námi sdílejte, jak si Pride festival užíváte – ať už to bude pompézní party s duhovou výzdobou, nebo třeba diskusi nad situací LGBT+ lidí u vás doma nebo v zahraničí,“ vzkazuje Hana Kulhánková, ředitelka festivalu.

Programu festivalu Prague Pride najdete na www.praguepride.cz/pridelive

Vstupenky na Duhovou plavbu jsou k zakoupení na stránkách GoOut:

https://goout.net/cs/jine-akce/duhova-plavba-po-vltave/ybhsf/+tfcnq/

Mohlo by vás také zajímat...

ČR-OLOMOUC: Moravská filharmonie spolu s Arcibiskupstvím olomouckým připravuje na 7. prosince slavnostní benefiční koncert. Připomene jím významná jubilea tří velikánů hudebního světa: Beethovena, Martinů a Dvořáka. Adventní koncert zazní v podání špičkového hudebního souboru Trio Martinů a Moravská filharmonie ho divákům zprostředkuje živě díky online přenosu přímo z krásné dvorany Arcibiskupského paláce. Koncert je pro všechny posluchače zdarma, dobrovolné příspěvky od posluchačů poplynou na podporu projektů Charity Česká republika. Záštitu nad koncertem převzal Mons. Jan Graubner, olomoucký arcibiskup a metropolita moravský.

Celá ČR, Olomoucký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Památky
Co se děje
03.12.2020

ČR-PRAHA: Kde roste nejstarší pražský strom? Jak se střílelo pražské poledne? Kam se ztratil originál zakládací listiny Karlovy univerzity? Kdo byl pivní král? A devadesát dalších příběhů z historie staré Prahy přináší kniha oblíbená u čtenářů i průvodců po Praze. Vydává Dokořán a Jaroslava Jiskrová – Máj.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
01.12.2020

BOHUMÍN: Koronavirus a s ním související přísná hygienická opatření nikoho nešetří. Bohumínští kvůli němu letos přišli o tradiční vánoční jarmark i rozsvěcování vánočních stromů s koncertem a ohňostrojem. Obě akce byly v plánu o předešlém víkendu. Letošní první adventní neděli tak lidé rozjímali doma a slavnostně nazdobené stromy na zdejším náměstí T. G. Masaryka rozsvítili elektrikáři v tichosti a bez diváků. Tereza Rezková, která Bohumíňákům měla u této příležitosti zazpívat, vzkázala, že dorazí příští rok.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura
Co se děje
03.12.2020

PARDUBICE: Ministerstvo kultury ČR zveřejnilo držitele ocenění Knihovna roku 2020. Tuto celostátní cenu uděluje ministr kultury od roku 2003 jako výraz ocenění dlouhodobých zásluh o rozvoj knihovnictví v obcích nebo mimořádného přínosu k rozvoji veřejných knihovnických a informačních služeb. Pardubický kraj letos úspěšně reprezentovala Obecní knihovna Jaroměřice.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
01.12.2020