pátek
29. března 2024
svátek slaví Taťána
Binker Goldings Band
© Lukáš Veselý



Festival Jazz Goes to Town je za dveřmi

HRADEC KRÁLOVÉ: Stálice české i mezinárodní scény v kontrastu s tvůrci nastupující generace. Pět dní různorodé hudby na sedmi místech Hradce Králové včetně samotných ulic města. Koncert pro rodiče s dětmi v Divadle DRAK i komorní vystoupení ve Sboru kněze Ambrože nebo workshop v kavárně Artičok. A samozřejmě tradiční velkolepé koncerty v Bio Central. 26. ročník festivalu Jazz jde městem / Jazz Goes to Town proběhne 6.–10. 10. 2020. Vstupenky v prodeji!

od 06.10.2020 do 10.10.2020
Autor článku: 
Karolína Pláničková

ÚTERÝ: Vize

První ročník festivalu Jazz jde městem / Jazz Goes to Town pod taktovkou nového dramaturga Michala Wróblewského odstartuje v úterý 6. října minifestivalem mladých českých hudebníků. V kavárně Artičok vystoupí kapely Talaqpo, Treetop a TokDat. Všechny tři spojuje vnímání jazzu jako svobodného jazyka. Nenechávají se jím limitovat nebo svazovat, ale používají ho jako nástroj k prezentaci své umělecké vize. A proto nese první festivalový večer podtitul se stejným názvem. Představí hudebníky nastupující generace, kteří zahájí pětidenní hudební maraton s účastí mezinárodních hvězd.

 

STŘEDA: Tvar okamžiku

Druhý festivalový večer představí moderní jazz v podání zahraničního tria a kvartetu složeného ze dvou českých a dvou dánských jazzmanů. Samuel Blaser Trio zahájí koncert ve Studiu Divadla DRAK svou charakteristickou citlivou souhrou. Vychází nejen ze vkusu a zaměření jednotlivých členů, ale také z dané situace a atmosféry. Návštěvníci středečního koncertu tedy budou svědky jedinečného okamžiku, který se už nikdy a nikde nebude opakovat. Druhý den završí kvartet Soukup/Procházka/Brun/Osgood, jehož členy charakterizuje skvělá rytmika, žánrová otevřenost a hluboký ponor do společných improvizací, který plynule naváže na jedinečnou energii předchozí formace.

 

ČTVRTEK: Odkud přicházíme, kam směřujeme

Třetí festivalový den nabídne malou bilanci ve velkých prostorách kina Bio Central. V rámci večerního dvojkoncertu budou mít návštěvníci možnost slyšet kapelu uznávaného česko-amerického varhaníka a držitele ceny Grammy Ondřeje Pivce. Patří ke světové špičce hráčů na Hammondovy varhany a je příkladem toho, kam mohou hudebníci nastupující generace směřovat. Představitelky mladé generace v rámci večera vystoupí pod názvem The Shape of Jazz to Come. Jedná se o nový projekt organizátorů festivalu, jehož pilotní ročník se letos v Hradci Králové uskuteční. Pět talentovaných hudebnic se stane rezidentkami festivalu a během jeho konání nazkouší vlastní skladby, které provedou v rámci třetího festivalového večera.

 

PÁTEK: Open air show na náměstí, komorní koncert ve sboru kněze Ambrože, virtuózní chaos a večerní afterparty

V pátek se ještě jednou vrátíme do Bio Central. Ještě předtím se však odehrají dva koncerty na různých místech Hradce Králové. Swingový oktet Heart of Dixie rozžije během odpoledne centrum města, konkrétně Náměstí 28. října. Bandu divokých muzikantů vystřídá podvečerní koncert Michaely Antalové a Martin Küchena – mezinárodní dvojice inspirované spektrální hudbou – ve Sboru kněze Ambrože.

Do prostor Bio Central večer vtrhnou dvě kapely, které misí jazz s dalšími žánry od rocku přes punk, pop až po taneční hudbu. Vítěz nové německé jazzové ceny (Neuer Deutscher Jazzpreis) z let 2008 a 2010 Oliver Steidle otevře hlavní koncert předposledního dne festivalu společně s The Killing Popes – technicky brilantní kapelou, která je stejně jazzová, jako punková. Energie vířící v prostorách kina neopadne ani během vystoupení francouzské kapely CHROMB! Slibuje nejen jazz, ale i chytlavý pop, rockovou energii a spoustu dalších žánrů či vlivů propojených nenapodobitelnou silou hudebního projevu.

Po dvojité dávce energie páteční den zakončí opět Heart of Dixie, tentokrát ve formě afterparty v klubu Nãplavka.

 

SOBOTA: Workshop, koncert pro děti a závěr festivalu ve Studiu Beseda

Poslední festivalový den začne dopoledním workshopem saxofonisty Radka Zapadla, jednoho z nejvyhledávanějších českých saxofonistů. Odpoledne se navíc ve Studiu Divadla DRAK odehraje vůbec první koncert (nejen) pro děti a jejich rodiče v historii Jazz Goes to Town. V rámci něj vystoupí Vilém Spilka Quartet, jehož členem je i zmiňovaný Radek Zapadlo.

Kvartet představí autorské album Čekání na Toma, které získalo ocenění nejlepší album roku 2019 v anketě Česká jazzová sklizeň Českého rozhlasu Jazz. Věnuje se tématu autismu – album je pojmenované podle syna Radka Zapadla, který žije s poruchou autistického spektra. Je plné mysteriózní nálady typické pro tuto nemoc a živé provedení slibuje neopakovatelný zážitek nejen dospělým posluchačům, ale také jejich dětem.

Zakončení festivalu ve Studiu Beseda bude velkolepé. Na Jazz Goes to Town zavítá mezinárodní trio Melez, které si svou premiéru odbylo na prestižním Jazz Festu Berlin. Součástí tria je americký bubeník Jim Black, jedna z nejzásadnějších postav newyorské jazzové scény. Norsko-švédské trio We Are se postará o druhou část večera, který nese podtitul “Svoboda a sny”. Dramaturgie letošního ročníku festivalu se tak obloukem vrátí k prvnímu večeru, během kterého se představila mladá tuzemská generace. Poslední koncert 26. ročníku nabídne podobnou sondu na evropskou hudební scénu – s exkluzivním bonusem v podobě zmíněného Jima Blacka.

 

NEDĚLE 4. ŘÍJNA: Předkoncert v Praze

Pro nedočkavé festivalové návštěvníky proběhne dva dny před začátkem Jazz Goes to Town pražský předkoncert. Vystoupí na něm členové formací, které se v Hradci Králové objeví. Zahrají v komorním prostředí pražského klubu Punctum v jedinečných kombinacích členů, které nebudou k vidění ani v Hradci a naladí tak diváky na festivalovou atmosféru.

 

 

26. ročník festivalu: Kam směřujeme?

„Festival Jazz jde městem / Jazz Goes to Town prošel během uplynulých pětadvaceti let nejednou změnou, a to jak v oblasti dramaturgie, šíře programové nabídky, tak i vize organizátorů. 26. ročník je opět příslibem něčeho nového. Do nového čtvrtstoletí vstupujeme pod dramaturgickým vedením skladatele a saxofonisty Michala Wróblewského.” představuje letošní ročník ředitelka festivalu Barbora Hodonická. Absolvent Norwegian Academy of Music v Oslu Michal Wróbléwski působil v European Jazz Orchestra, Big Bandu Českého rozhlasu a v mnoha komorních seskupeních. S česko-norským triem KIAP absolvoval turné po Norsku a Japonsku, v roce 2016 zavítal jako vystupující i na Jazz jde městem / Jazz Goes to Town s kapelou E Converso.

„Tématem letošního ročníku je prostá otázka Kam směřujeme? / Where do we go?, která prostupuje celý pětidenní program. Festival představí výrazné osobnosti české i mezinárodní jazzové scény, ale také hudebníky mladé generace. Dramaturgickou skladbou interpretů se snažíme konfrontovat zavedená jména světové hudební scény s novými hudebníky a přístupy. V programu pak jednotlivé večery definují hesla s krátkou anotací. Návštěvníkům festivalu, kteří jeho podobu už 25 let spoluvytváří a spolu s námi vstupují do jeho další éry, chceme tímto usnadnit orientaci v programové nabídce a přiblížit koncept celého letošního ročníku.” popisuje myšlenku svého prvního festivalového ročníku Wróblewski.

 

VSTUPENKY NA FESTIVAL

Vstupenky v cenové relaci od 100 do 300 Kč jsou v prodeji online na www.goout.cz a také na prodejních místech sítě GoOut (Praha, Brno, Ostrava, Plzeň). Vstupenky v předprodeji jsou cenově výhodnější než při koupi na místě, předprodej končí vždy hodinu před začátkem každého koncertu. Součástí programu bude také venkovní koncert a páteční afterparty s volným vstupem.

 

Poskytujeme slevy pro studenty a seniory, nabízíme také dva typy permanentek – na celý festival za cenu 1 400 Kč (studenti a senioři 1 000 Kč), na páteční a sobotní program za 700 Kč (studenti a senioři 600 Kč). Součástí permanentek není vstup na workshop saxofonisty Radka Zapadla.

 

Kompletní program a další informace naleznete na webu festivalu www.jgtt.cz. Sledovat nás můžete také na FACEBOOKU a INSTAGRAMU.

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024