čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
Logo
© Archiv pořadatele



Festival Dvořákova Olomouc zahájí ve čtvrtek Musica Florea koncertem Dvořák jedinečný

OLOMOUC: Zahajovacím koncertem letošního ročníku festivalu Dvořákova Olomouc, jehož pořadatelem je Moravská filharmonie Olomouc, bude ve čtvrtek 13. května koncert nazvaný Dvořák jedinečný. Zahraje soubor Musica Florea, který bude řídit Marek Štryncl. Slovem bude koncert provázet renomovaný moderátor Jiří Vejvoda a bude možné jej sledovat online od 19:00 na Facebooku, webu, YouTube kanále MFO, nebo na stránkách www.dvorakovaolomouc.cz

13.05.2021
19:00
Autor článku: 
Miloš Adámek

Soubor Musica Florea vznikl v roce 1992 jako jeden z prvních výrazných počinů na poli stylově poučené interpretace hudby v České republice. Založil ho violoncellista a dirigent Marek Štryncl. Nezbytný základ činnosti souboru tvoří hra na originální nástroje nebo jejich kopie, podložená studiem dobových pramenů a estetiky, a kreativní oživování zapomenutých interpretačních stylů i prostředků.

Zakladatel souboru, dirigent, violoncellista, sbormistr a skladatel Marek Štryncl spolupracuje i s význačnými komorními a symfonickými orchestry, sbory a sólisty. Jeho repertoár zahrnuje tvorbu od raného baroka až po romantismus a soudobé skladby.

Program online koncertu:

Antonín Dvořák

• Suita A dur op. 98b
• Symfonie č. 6 D dur op. 60

Účinkují:

Musica Florea
Marek Štryncl — dirigent

Jiří Vejvoda — průvodní slovo

Festival Dvořákova Olomouc nabízí svým příznivcům také jednu novinku – virtuální vstupenku. Diváci, kteří by jednotlivé koncerty festivalu chtěli finančně podpořit, mají možnost tak učinit zakoupením virtuální vstupenky. Její cena je 100,- Kč. Zakoupení vstupenky není podmínkou pro sledování online přenosu koncertu. Ten je přístupný zdarma. Virtuální vstupenky na jednotlivé koncerty je možné nakupovat prostřednictvím webu MFO, nebo na stránkách www.dvorakovaolomouc.cz.

 

Další koncerty festivalu Dvořákova Olomouc:

17. 5. | 19.00 | Online | Bennewitzovo kvarteto

Dvořák & Brahms

Bennewitzovo kvarteto, bezesporu jeden z nejlepších domácích komorních souborů, si přizvalo ke spoluúčinkování vyhledávaného klarinetistu Igora Františáka. Společně předvedou, jak si dva velikáni hudebního romantismu mistrně poradili s formou smyčcového kvartetu či klarinetového kvintetu.

 

21. 5. | 19.00 | Online | Lukáš Oravec Quartet s Moravskou filharmonií Olomouc

Jazz & smyčce

Nový projekt autentického jazzového trumpetisty Lukáše Oravce pojí charakteristický zvuk umělcovy kapely s klasickým orchestrálním zněním smyčcových nástrojů. Autorem jednotlivých aranžmá je dirigent ruského původu Pavel Klimaševskij.

 

23. 5. | 19.00 | Online | Husa, Dvořák a Stravinskij – Garrick Ohlsson a Moravská filharmonie Olomouc s Jakubem Kleckerem

Velké finále

Jedinečný hudební zážitek. Moravská filharmonie Olomouc a Garrick Ohlsson – světový špičkový klavírista, který má k české hudbě hluboký a trvalý vztah a za šíření dobrého jména české kultury obdržel i řadu ocenění. Zazní díla jubilantů Karla Husy, Antonína Dvořáka a Igora Stravinského.

 

O festivalu

Mezinárodní hudební festival Dvořákova Olomouc je tradiční jarní hudební přehlídkou zejména artificiální hudby v Olomouci. Tradice festivalu se začala psát v roce 1950, kdy se uskutečnil první ročník pod názvem Hudební jaro. Od té doby festival několikrát změnil své jméno, pořadatele a zčásti i zaměření. Pod názvem Dvořákova Olomouc se pořádá od roku 2002. V minulosti se na festivalových koncertech olomouckému publiku představila taková jména, jako např. Igor Oistrach, Mstislav Rostropovič, Zdeněk Mácal, Misha Maisky, Václav Hudeček, José Cura či Gidon Kremer se svým souborem Kremerata Baltica. Pořadatelem festivalu je Moravská filharmonie Olomouc.

 

O pořadateli – Moravské filharmonii Olomouc

Moravská filharmonie Olomouc patří k předním a nejstarším symfonickým orchestrům v České republice. Na jejím uměleckém vývoji se podílely významné osobnosti české i světové hudební scény. Za dobu své existence si Moravská filharmonie Olomouc vytvořila mimořádně rozsáhlý a rozmanitý repertoár. Věnuje se především velkým tvůrcům světové hudby 19. a 20. století, propaguje však i soudobou českou a světovou hudební tvorbu, o čemž svědčí i pravidelné a časté uvádění nových děl v jejich premiéře. Moravská filharmonie Olomouc má bohatou diskografii a vystupuje na významných mezinárodních hudebních festivalech doma i v zahraničí. Především je ale kulturní institucí, která se významně podílí na organizaci uměleckého a koncertního života v Olomouci a okolí. Pořádá festivaly Dvořákova Olomouc a Mezinárodní varhanní festival Olomouc. Mezi její činnosti patří také řada vzdělávacích aktivit pro děti a mladé lidi.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024