UNIČOV: Turistickou sezonu ve městě obohatilo otevření expozice vězeňství v zrekonstruovaném objektu šatlavy, která byla postavena v raně barokním slohu.
Šatlava byla dokončena v první polovině 19. století a ještě v tomto století - v roce 1890 - se uskutečnila přestavba podle plánů stavitele Zdenka Vodičky. Svému účelu sloužila až do roku 1946, do 80. let minulého století byl objekt využíván jako archiv.
Památkový objekt zůstal zachován v podobě z konce 19. století - např. na dubových dveřích cel jsou dodnes vidět nápisy, které tu během let zanechali vězni. Restaurátoři odkryli i nápisy nebo obrázky vyryté do omítky a také unikátní barokní výzdobu v jedné z cel.
Při restaurování kamenných prvků a sochy sv. Barbory bylo zjištěno, že pochází z dílny významného barokního sochaře mistra Jiřího Antonína Heinze. Na území Uničova se můžeme setkat s několika jeho pracemi - je mezi nimi i mariánský sloup.
Šatlava prošla celkovou rekonstrukcí, která trvala deset měsíců. Stála 18,5 milionů Kč, z toho se městu podařilo získat přes 13,5 milionů Kč z evropských fondů - konkrétně z Regionálního operačního programu Střední Morava.
V přízemí šatlavy je umístěna expozice přibližující vývoj trestního práva a soudnictví v Uničově. Texty na panelech doplňují vystavené předměty ve vitrinách. K vidění jsou mučící nástroje - originály i repliky. A právě repliky si mohou sami na sobě vyzkoušet návštěvníci.
V prvním patře se naskytne zájemcům pohled na četnickou stanici nebo městskou šatlavu z období na konci 19. století. K oživení pomáhají figuríny v dobovém oblečení - např. velitel četnické stanice nebo kurtizána.
V podkroví se nachází místnost, která bude sloužit k pořádání výstav nebo besed.
"Expozice":http://www.unicov.cz/vismo/dokumenty2.asp?id_org=17450&id=2894&p1=1575 není zatím zcela úplná, během doby ji ještě doplní elekronické kiosky s filmy a prezentacemi.