středa
17. července 2024
svátek slaví Martina
Kostel sv. Václava v Dolních Bojanovicích
© Eva Bečvaříková



EJHLE HOSPODIN PŘIJDE – Vzpomínky bojanovického rodáka

DOLNÍ BOJANOVICE: Málokde, tak jako na jižní Moravě v Dolních Bojanovicích, je vánoční čas stále ještě zaplněn bohatým duchovním životem. Tamní obyvatelé žijí od počátku adventu přípravou na oslavu narození Ježíše Krista.

Autor článku: 
Milan Turek, Eva Bečvaříková, odborný poradce Pavel Zigáček

V adventním čase ale nebývaly žádné veselé a taneční zábavy, stejně jako v postní době před Velikonocemi. Poslední taneční zábava bývala Kateřinská zábava. V sobotu před touto zábavou měli setkání padesátníci (spolužáci, kteří se dožili 50 let) a v neděli odpoledne vždycky zaujali čestné místo před muzikou na Kateřinské zábavě. Po Kateřině začalo adventní období. Ráno v kostele byla každý den rorátní mše svatá, kdy se na začátku zpívalo Ejhle, Hospodin přijde.

Rorátní mše vznikly v době Karla IV. a ještě v padesátých letech byly každé ráno v kostele při mši svaté zpívány latinsky. V současné době jsou rorátní mše zpívány česky, některý den ráno a některý den i večer. Na začátku během písně Ejhle, Hospodin přijde je v kostele tma a žáci základní školy jdou průvodem  od hlavního vchodu do kostela k oltáři se zapálenými svícemi. Každý den jde průvodem jedna nebo dvě třídy, v sobotu každý, kdo přijde. V sobotu je také celá mše sloužena při svitu svíček. V neděli je svátek, a proto se průvody nekonají. Poslední mše s průvodem je na Štědrý den.

Rorátní mše měly vliv na duchovní život obyvatel na jižní Moravě. Pravidelné pobožnosti byly hojně navštěvovány i ve všedních dnech a lidé se tak připravovali k poctě oslavy narození Ježíše Krista. V chudších rodinách ale býval Štědrý den dnem celodenního půstu a navečer zakončen čočkovou nebo fazolovou polévkou. Teprve po slavnostní vánoční mši  byla podávána drůbež, někdy zvěřina, v běžných rodinách pak většinou doma chovaní králíci. Ve všech rodinách dominovalo vánoční cukroví, v Dolních Bojanovicích pak tak zvaná korýtka.

V kostele svatého Václava se vždy na Štědrý večer hrávala a stále ještě hrává známá Rybova mše Hej, mistře, vstaň bystře. Další slavnostní mše se hrávaly na Boží narození 25.12., na svátek sv.Štěpána, na svátek svaté rodiny a na Nový rok. Na ukončení doby vánoční se pak pravidelně hrávala latinská mše Missa pastorali od  F. X.  Brixiho. Všechny tyto mše hrál Svatováclavský sbor a orchestr. V současné době už orchestr hraje jen o půlnoční mši na Štědrý večer, 25.12. na Boží narození a na závěr vánoční doby. V ostatní sváteční dny hraje Schola mládeže a zpívá dětský sbor, nebo mužský sbor Vox  vini.

Vánoční svátky byly spojovány převážně s duchovními obřady a také s různými sousedskými zvyky. O druhém svátku vánočním, svátku svatého Štěpána bývala veselá taneční zábava spojená s ochutnávkou vín. Řada hospodářů přinášela svým pomocníkům ve vinohradech za odměnu láhev nejlepšího vína. Víno bylo také poskytováno farnímu úřadu. A nebylo výjimkou, že Bojanovičtí vinaři odesílali své víno – bojanovský ryzlink do Vídně na císařský dvůr. V tento den také svobodní chlapci „chodili po službě“. Před Vánocemi dostali zaplaceno za uplynulý rok za službu a na svátek svatého Štěpána si hledali službu novou. Proto se také říkalo „Na Štěpána néni  pána.“  Tento zvyk se  v Dolních Bojanovicích dodržuje dodnes. V tento den je sloužena mše svatá za všechny mládence v obci.  Po mši jdou do místního kulturního domu a tam probíhá „volba stárků“. Stárci jsou čtyři mládenci, kteří se celý následující rok starají o krojové zábavy, hlavně hody. Mají na starosti veškerou organizaci, přípravu areálu  a podobně. Po volbě už stárci přebírají  funkci od minulých stárků a organizují odpolední „chození po službě“.  Pod jejich vedením celá chasa obchází svobodná děvčata a hledají si službu na další rok. V každém domě jsou pohoštěni a po krátké besedě pokračují dál. Večer se často sejdou na taneční zábavě, která už sice v Dolních Bojanovicích nebývá, ale v okolních obcích se nějaká vždy koná.

Na sklonku prosince se na celé jižní Moravě pořádalo mnoho kulturních akcí. Nejznámější byly právě Štěpánské zábavy.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení tzv. velkou mediální novelu – novelu zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.07.2024

ČR: Návštěvnost kulturních zařízení vzrostla podle předběžných údajů Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) v roce 2023 o více než deset procent oproti roku 2022 ve všech sledovaných oblastech kultury. Stále však zaostává za hodnotami roku 2019. Nejvíce se hodnotám roku 2019 blíží oblast památek, kde se návštěvnost pohybovala okolo 92 % předcovidových hodnot a meziročně vzrostla z 12,1 na 13,7 mil. návštěvníků.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Nepřehlédněte
17.07.2024

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024

ŘEHLOVICE: Kulturní centrum Řehlovice je významným místem setkávání umělců a komunity z Česka i Německa. Zaměřuje se na propojení umění a kultury prostřednictvím různých projektů, včetně divadelních produkcí, výtvarného sympozia Proudění – Strömungen a dalších kulturních akcí. Důležitým prvkem je také podpora česko-německého dialogu, který reflektuje geografické i historické souvislosti místa. S úctou k historii a snahou o zachování autentické architektury se Kulturní centrum Řehlovice, nedaleko Ústí nad Labem, stalo nejen místem inspirace, ale i tvůrčího rozvoje pro širokou veřejnost. Lenka Holíková, zakladatelka a ředitelka centra, mě provedla všemi jeho objekty v letošním nejdelším dni roku, 20. června. Po prohlídce jsme v centru vedly rozhovor nejen o tom, jak Lenka s neúnavnou energií a podporou svých spolupracovníků a dobrovolníků již 25 let proměňuje téměř zchátralý statek v oázu kreativity a kulturního dění.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Menšiny a cizinci
Články a komentáře
17.07.2024