úterý
25. června 2024
svátek slaví Ivan
Kostel sv. Václava v Dolních Bojanovicích
© Eva Bečvaříková



EJHLE HOSPODIN PŘIJDE – Vzpomínky bojanovického rodáka

DOLNÍ BOJANOVICE: Málokde, tak jako na jižní Moravě v Dolních Bojanovicích, je vánoční čas stále ještě zaplněn bohatým duchovním životem. Tamní obyvatelé žijí od počátku adventu přípravou na oslavu narození Ježíše Krista.

Autor článku: 
Milan Turek, Eva Bečvaříková, odborný poradce Pavel Zigáček

V adventním čase ale nebývaly žádné veselé a taneční zábavy, stejně jako v postní době před Velikonocemi. Poslední taneční zábava bývala Kateřinská zábava. V sobotu před touto zábavou měli setkání padesátníci (spolužáci, kteří se dožili 50 let) a v neděli odpoledne vždycky zaujali čestné místo před muzikou na Kateřinské zábavě. Po Kateřině začalo adventní období. Ráno v kostele byla každý den rorátní mše svatá, kdy se na začátku zpívalo Ejhle, Hospodin přijde.

Rorátní mše vznikly v době Karla IV. a ještě v padesátých letech byly každé ráno v kostele při mši svaté zpívány latinsky. V současné době jsou rorátní mše zpívány česky, některý den ráno a některý den i večer. Na začátku během písně Ejhle, Hospodin přijde je v kostele tma a žáci základní školy jdou průvodem  od hlavního vchodu do kostela k oltáři se zapálenými svícemi. Každý den jde průvodem jedna nebo dvě třídy, v sobotu každý, kdo přijde. V sobotu je také celá mše sloužena při svitu svíček. V neděli je svátek, a proto se průvody nekonají. Poslední mše s průvodem je na Štědrý den.

Rorátní mše měly vliv na duchovní život obyvatel na jižní Moravě. Pravidelné pobožnosti byly hojně navštěvovány i ve všedních dnech a lidé se tak připravovali k poctě oslavy narození Ježíše Krista. V chudších rodinách ale býval Štědrý den dnem celodenního půstu a navečer zakončen čočkovou nebo fazolovou polévkou. Teprve po slavnostní vánoční mši  byla podávána drůbež, někdy zvěřina, v běžných rodinách pak většinou doma chovaní králíci. Ve všech rodinách dominovalo vánoční cukroví, v Dolních Bojanovicích pak tak zvaná korýtka.

V kostele svatého Václava se vždy na Štědrý večer hrávala a stále ještě hrává známá Rybova mše Hej, mistře, vstaň bystře. Další slavnostní mše se hrávaly na Boží narození 25.12., na svátek sv.Štěpána, na svátek svaté rodiny a na Nový rok. Na ukončení doby vánoční se pak pravidelně hrávala latinská mše Missa pastorali od  F. X.  Brixiho. Všechny tyto mše hrál Svatováclavský sbor a orchestr. V současné době už orchestr hraje jen o půlnoční mši na Štědrý večer, 25.12. na Boží narození a na závěr vánoční doby. V ostatní sváteční dny hraje Schola mládeže a zpívá dětský sbor, nebo mužský sbor Vox  vini.

Vánoční svátky byly spojovány převážně s duchovními obřady a také s různými sousedskými zvyky. O druhém svátku vánočním, svátku svatého Štěpána bývala veselá taneční zábava spojená s ochutnávkou vín. Řada hospodářů přinášela svým pomocníkům ve vinohradech za odměnu láhev nejlepšího vína. Víno bylo také poskytováno farnímu úřadu. A nebylo výjimkou, že Bojanovičtí vinaři odesílali své víno – bojanovský ryzlink do Vídně na císařský dvůr. V tento den také svobodní chlapci „chodili po službě“. Před Vánocemi dostali zaplaceno za uplynulý rok za službu a na svátek svatého Štěpána si hledali službu novou. Proto se také říkalo „Na Štěpána néni  pána.“  Tento zvyk se  v Dolních Bojanovicích dodržuje dodnes. V tento den je sloužena mše svatá za všechny mládence v obci.  Po mši jdou do místního kulturního domu a tam probíhá „volba stárků“. Stárci jsou čtyři mládenci, kteří se celý následující rok starají o krojové zábavy, hlavně hody. Mají na starosti veškerou organizaci, přípravu areálu  a podobně. Po volbě už stárci přebírají  funkci od minulých stárků a organizují odpolední „chození po službě“.  Pod jejich vedením celá chasa obchází svobodná děvčata a hledají si službu na další rok. V každém domě jsou pohoštěni a po krátké besedě pokračují dál. Večer se často sejdou na taneční zábavě, která už sice v Dolních Bojanovicích nebývá, ale v okolních obcích se nějaká vždy koná.

Na sklonku prosince se na celé jižní Moravě pořádalo mnoho kulturních akcí. Nejznámější byly právě Štěpánské zábavy.

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj zahájil největší investici do kultury, a to dlouho očekávanou revitalizaci objektu bývalých Vrbenského kasáren, která se promění na novou muzejní budovu sloužící pro vědecké i kulturní účely. Stavební práce budou stát 341 milionů korun.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky, Vzdělávání
Co se děje
25.06.2024

ČESKÝ TĚŠÍN: Přijměte pozvání na akci Vivat Prochaska!, která se uskuteční v sobotu 22. června od 10 do 17 h v Historické budově v Českém Těšíně. Akce je připraveno ke 195. výročí narození Karla II. Albina Prochasky, majitele Prochaskovy tiskárny v Těšíně. V bohatém doprovodném programu si jistě najdou své malí i velcí návštěvníci. Mohou si například vyzkoušet psaní brkem a inkoustem, jak se tiskne z výšky i hloubky, výrobu mramorovaného papíru, zúčastnit se besedy se spisovatelem Tomášem Němečkem nebo výtvarné dílny a spoustu dalšího. Nebude chybět ani čerstvě pražená káva. Podrobnější program zde https://www.muzeumct.cz/aktuality/911-vivat-prochaska-22-6-2024.

Moravskoslezský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
21.06.2024

ČR: Důležitá a atraktivní témata z českých regionů přinese nový diskusní pořad České televize Zkraje. Ve studiu se budou potkávat regionální osobnosti a místní politici s představiteli státu a šéfy státních institucí. První díl uvede ČT24 v sobotu 22. června od 12:30.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
21.06.2024

ČELÁKOVICE: V sobotu 15. června se v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Čelákovicích uskutečnil koncert věnovaný letošnímu Roku české hudby. Koncert pořádal místní Spolek pro varhanní hudbu, jež se zabývá uváděním duchovní hudby, a z výtěžků koncertů realizuje údržbu kostelních varhan.

Středočeský kraj
Hudba, Památky
Co se děje
19.06.2024