čtvrtek
18. července 2024
svátek slaví Drahomíra
Legie 100 - Krvavá francouzská pole
© zdroj: ČSFD



Dokumentární cyklus Legie 100 na ČT

ČR: Česká televize ve spolupráci s Československou obcí legionářskou připravila třídílný dokumentární cyklus o československých legiích v čase první světové války. Cyklus režiséra Jakuba Taberyho poprvé souhrnně představuje vznik a působení československých legií na všech frontách první světové války – tedy nejen v Rusku, ale také ve Francii a Itálii. Společně s průvodcem Jiřím Dvořákem se na cesty po stopách československých legionářů vždy vydávají také potomci někdejších legionářů...

od 16.10.2018 do 30.10.2018
Autor článku: 
ika

16. října ve 22.10 hodin na ČT2, 23. října ve 22.00 hodin na ČT2, 30. října ve 22.50 hodin na ČT2

"Společně s průvodcem Jiřím Dvořákem se na cesty po stopách československých legionářů vždy vydávají také potomci někdejších legionářů – společně hledají stopy po svých dědech či pradědech – a často zůstávají v němém úžasu, jak stateční jejich předkové byli a jakými úskalími museli v boji za svobodné Československo projít,“ představuje cyklus kreativní producentka Lenka Poláková.

Příběh československých legií v čase první světové války patří k největším z celých našich dějin. První díl – Krvavá francouzská pole – se zaměřuje na vznik roty Nazdar. Na počátku byla skupina českých sokolů, která ve chvíli, kdy byla vyhlášena válka Francii, usiluje o to, aby se mohla co nejdříve zapojit do bojů proti agresivnímu vilémovskému Německu. Ve stínu italských hor, druhý díl cyklu, zavede diváky do Itálie, která vstoupila do velké války v květnu 1915. Fronta  s rakousko-uherskou armádou se tenkrát rozprostřela v horském prostředí podél řeky Soča, kde proběhlo několik krvavých italských ofenzív. Závěrečný díl, Hrdinové od Zborova, ukáže Zborov ve chvíli, kdy se u tohoto ukrajinského městečka koná slavnost ke stému výročí legendární bitvy, která má pro formování československých legií klíčový význam. „Náš cyklus se zabývá legionáři za první světové války a je pravda, že jsem se dozvěděl mnoho, protože za minulého režimu se o nich vůbec nemluvilo. Proto si myslím, že je záslužné, že náš pořad vznikl, a přál bych mu co nejvíce diváků. Jsem přesvědčen o tom, že nebýt legií, tak Československo neexistuje,“ říká herec a nadšenec do vojenské historie Jiří Dvořák a o českých legionářích uvádí: „Ti kluci na všech frontách vynikali neuvěřitelnou statečností a vojenským umem. Kdekoliv byl nějaký průšvih, tak tam poslali Čechoslováky. Ve Francii jednu kótu dobylo 150 našich kluků, a když tu stejnou kótu dobývali Kanaďané o tři roky později, tak tam padlo čtyřicet tisíc lidí.“

Projekt vznikl v součinnosti s Československou obcí legionářskou.

režie: Jakub Tabery scénář: Josef Fišer dramaturgie: Martin Červenka  výkonná producentka: Olga Grossmannová vedoucí produkce: Marta Hostinská  hlavní kameraman: Jiří Studnička kreativní producentka: Lenka Poláková  pořadem provází: Jiří Dvořák

Další pořady ČT věnované Říjnu 1918 najdete v příloze.

Zdroj: Aneta Veselská, www.ceskatelevize.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení tzv. velkou mediální novelu – novelu zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.07.2024

ČR: Návštěvnost kulturních zařízení vzrostla podle předběžných údajů Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) v roce 2023 o více než deset procent oproti roku 2022 ve všech sledovaných oblastech kultury. Stále však zaostává za hodnotami roku 2019. Nejvíce se hodnotám roku 2019 blíží oblast památek, kde se návštěvnost pohybovala okolo 92 % předcovidových hodnot a meziročně vzrostla z 12,1 na 13,7 mil. návštěvníků.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Nepřehlédněte
17.07.2024

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024

ŘEHLOVICE: Kulturní centrum Řehlovice je významným místem setkávání umělců a komunity z Česka i Německa. Zaměřuje se na propojení umění a kultury prostřednictvím různých projektů, včetně divadelních produkcí, výtvarného sympozia Proudění – Strömungen a dalších kulturních akcí. Důležitým prvkem je také podpora česko-německého dialogu, který reflektuje geografické i historické souvislosti místa. S úctou k historii a snahou o zachování autentické architektury se Kulturní centrum Řehlovice, nedaleko Ústí nad Labem, stalo nejen místem inspirace, ale i tvůrčího rozvoje pro širokou veřejnost. Lenka Holíková, zakladatelka a ředitelka centra, mě provedla všemi jeho objekty v letošním nejdelším dni roku, 20. června. Po prohlídce jsme v centru vedly rozhovor nejen o tom, jak Lenka s neúnavnou energií a podporou svých spolupracovníků a dobrovolníků již 25 let proměňuje téměř zchátralý statek v oázu kreativity a kulturního dění.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Menšiny a cizinci
Články a komentáře
17.07.2024