středa
26. června 2024
svátek slaví Adriana



Dobrému podnikatelskému záměru jde naproti i obec

KRÁLOVSKÉ POŘÍČÍ: Statek Bernard skrývá ve svých útrobách Centrum tardičních řemesel. Podobný nápad není ojedinělý, ale podle našich informací se jej málokomu podařilo zrealizovat. Zde je velmi úspěšně nakročeno a navíc získáte dojem, že to jde velmi hladce. Ptáme se proto  Hany Baškové, projektové manažerky Správy pamětihodností s.r.o., Statek Bernard, zda měla společnost při realizaci záměru nějaké potíže,  jak se daří projekt financovat,  ale i na konkrétní nabídku, která by vás mohla zajímat. 

Můžete představit Vaši společnost?

Naše společnost byla založena v roce 2006 a její hlavní činnost spočívá ve vybudování Centra tradičních řemesel a v zajištění jeho pravidelného provozu. Některé dílny jsou již obsazeny řemeslníky, například výroba patchworku, paličkované krajky, vonných svící, restaurátorská dílna, krejčovství nebo pekárna a cukrárna. V průběhu května zde otevře svoji dílnu vitrážistka, rádi bychom uvítali i šikovného truhláře, řezbáře, skláře či kováře. Od samého počátku, kdy byla rekonstrukce Statku Bernard ukončena, se tu každý měsíc pořádají rozličné akce pro veřejnost, vždy s kulturním programem a řemeslnými stánky, s důrazem na předvádění a prodej tradičních českých výrobků.

Můžete popsat „porodní“ bolesti při vzniku Centra? (Popřípadě poporodní)

Samotná rekonstrukce zchátralého objektu proběhla již se záměrem zde centrum vybudovat. I když rekonstrukce úspěšně skončila a vysloužila si dokonce ocenění jako nejlepší stavba Karlovarského kraje v roce 2007, ještě zdaleka nevypadá a nefunguje vše tak, jak si představujeme. Neřekla bych ale, že bychom museli překonávat nějaké zásadnější potíže, spíše drobné dětské choroby vyplývající z někdy odlišných představ všech zainteresovaných. Problémem je sehnat v našem regionu šikovné řemeslníky. Abychom tomu nějak napomohli, připravujeme projekt, který by jim měl pomoci rozjet podnikání a naučit je nezbytným administrativním dovednostem. Budoucnost statku je závislá na dotacích a podpoře obce.

Jaké jsou ceny dílen (orientačně)

Dílny jsou pronajímány a řemeslníci v nich normálně podnikají. Za dílnu platí přibližně 1000 Kč/m² za rok + energie. Ale většinu řemeslníků ze začátku zvýhodňujeme tím, že platí pouze energie.

Mají účastníci během dílen a kurzů kde přebývat?

Přímo v obci Královské Poříčí je slušná ubytovna, v našem objektu se ubytovací kapacity teprve vzniknou - první část se 20 lůžky chystáme na příští turistickou sezonu.

Jak se Vám daří zlákat lektory?

Zatím pořádají kurzy naši řemeslníci, např. kurz pletení výrobků z pedigu nebo výuka lukostřelby, další kurzy teprve připravujeme. Je pravda, že najít řemeslníka, který je opravdovým odborníkem a zároveň by uměl své řemeslo dobře předat druhým, není jednoduché.

Je možné si  na statku výrobky také zakoupit – pořádáte např. trhy?

Všichni řemeslníci, kteří zde mají své dílny, prodávají hotové výrobky, ale je také možné si u nich objednat nějaký konkrétní předmět podle přání. Trhy jsou běžnou součástí všech akcí na statku (viz výše).

Na jak dlouhé období je výuka jednoho řemesla rozložena?

Workshopy neboli výuka řemesel budou rozděleny do několika etap podle toho, jak dlouho chce návštěvník na statku pobýt. Pokud zavítá na pár hodin, tak si např. bude moci pouze ozdobit svůj hrneček a nechá si svůj suvenýr vypálit. Pokud se zdrží půl dne, tak si svůj hrneček vytočí na hrnčířském kruhu a poté dozdobí. A pokud hodlá na statku strávit několik dní, tak si může vytvořit celou svojí soupravu. A takhle odstupňovaně by měly být workshopy připraveny i k dalším řemeslům (keramika, řezbářství, výroba svící, výroba krajek či jiných textílií atd.).

Kdo je vlastníkem objektu?

Vlastníkem je obec Královské Poříčí.

Jak vysoký je nájem?

Tak, jako my zvýhodňujeme řemeslníky tím, že zpočátku neplatí nájem, tak stejné podmínky jsme si vyjednali s obcí, tzn., že zpočátku, kdy se statek rozjíždí, zde neplatíme nájemné, protože se do oživení statku musí investovat. Nájemné začneme platit s rozvojem podnikatelských aktivit na statku.

Participuje na projektu obec či kraj? Požádali jste také o peníze EU?

Obec podporuje naše aktivity i v tom směru, že zde na statku realizovala několik dotačních projektů, které sloužily pro jeho oživení. My  jsme v posledních letech připravili několik dotačních projektů. První byl na celkovou rekonstrukci, dále několik projektů na založení tradice některých kulturních akcí. Pro Karlovarský kraj jsme v loňském roce uspořádali akci „Dny evropského dědictví“. Celkem se na statku zatím realizovalo cca 8 projektů dotovaných z EU, rádi bychom uskutečnili projekty na dotvoření celého záměru Centra tradičních řemesel.

Aktivity Vašeho s.r.o. nejspíš zvýšily cestovní ruch. Pakliže ano, je to možné nějak doložit?

Přesto, že první akce na Bernardu se konaly teprve před Vánocemi roku 2006 a rok 2007 byl tedy prvním rokem provozu, za který máme údaje k dispozici, domníváme se, že počet návštěvníků 15 000 je příznivý. Po otevření návštěvnického okruhu, restaurace, infocentra a zavedení pravidelných otevíracích hodin řemeslných dílen, bude letos statek přístupný každý den. Při tomto provozu a dobudovávání některých součástí statku (jako např. rozsáhlejší parkoviště, amfiteátr na větší koncerty, zookoutek, ubytování, půjčovna kol atd.), bychom se po roce 2010 rádi dostali k 50 000 návštěvníků ročně.

Nejspíš v obci také vytvoříte pracovní místa. Jak sami vnímáte přínos pro obec?

Vloni byl statek otevírán zatím pouze na jednotlivé kulturní akce, takže přínos pro obec z cestovního ruchu byl  spíše propagační než ekonomický. Do reklamy se za rok 2007 investovalo přibližně 300 000 Kč, statek se také dostal do zpráv na ČT v souvislosti s Vánoční výstavou betlémů nebo do pořadu Toulavá kamera. A tak se obec stává známou víc než kdykoliv bývala a to nejen v regionu. V budoucnu při plném provozu by měl statek na sebe vázat jak přímo, tak nepřímo až 50 pracovních míst. Tím by se stal největším zaměstnavatelem v obci. K tomu je potřeba vzít v úvahu, že několik desítek tisíc návštěvníků ročně bude mít bezpochyby pozitivní vliv na většinu místních podnikatelských subjektů. Z reakcí návštěvníků z řad občanů Královského Poříčí a také z dobré spolupráce naší společnosti např. s místními školami soudíme, že ohlas místních je příznivý.

Je zájem o vaši nabídku i v zahraničí?

Postupně navazujeme kontakty v saském pohraničí a sledujeme zvyšující se počet německých návštěvníků na statku. Protože od letošního června dojde k pravidelnému provozu statku, postupně navazujeme kontakty s infocentry a všemi subjekty aktivními v cestovním ruchu v lázeňském trojúhelníku a snažíme se rozšířit povědomí i u lázeňských hostů (Rusové, Němci, Japonci atd.).

Chystáte v nejbližších dnech něco, co by mohlo zajímat čtenáře Místní kultury?

Ve dnech 6. – 8. června 2008 se bude konat největší akce letošního roku, Slavnosti tradičních řemesel, které budou spojeny s dokončením jednoho z našich projektů. Slavnostně zahájí provoz infocentra a naopak skončí workshop kovozpracujících řemeslníků – kovářů, cínařů, rytců apod., ale návštěvníci uvidí při práci i další řemeslníky. V červnu se rovněž otevře restaurace a první etapa návštěvnického okruhu s interaktivními prvky.

http://www.statek-bernard.cz/  

Díky za informace

Ludmila Kučerová

Mohlo by vás také zajímat...