sobota
27. dubna 2024
svátek slaví Jaroslav
Banner události
© Zdroj: https://www.facebook.com/svihak.net



Do Mariánek na Kulturně ozdravnou kúru hudbou, slam poetry i národní sbírkou zlozvyků

MARIÁNSKÉ LÁZNĚ: Mariánskolázeňský spolek Švihák si letos připomíná deset let od svého založení a kulatiny oslaví o tomto víkendu už tradiční Kulturně ozdravnou kúrou (KOK). Multižánrový festival se uskuteční od pátku do soboty a představí Českou národní sbírku zlozvyků umělkyně Kateřiny Šedé, autorku knihy Baletky Miřenku Čechovou, besedu o UNESCO, exhibici slam poetry nebo koncert sokolovského Beatovýho družstva.

od 26.05.2023 do 27.05.2023
Autor článku: 
Anna Mašátová

V pátek zahájí program na kolonádě Ferdinandova pramene v Mariánských Lázních výstava “10 let se Švihákem”, která připomene uplynulé akce a jejich povedené vizuály. Naváže na ni tradiční a velmi populární prezentační večer PechaKucha Night, který se díky Švihákům koná v Mariánských Lázních už od roku 2014. Těšit se můžete na pestrou škálu prezentujících z nejrůznějších oborů i tradiční afterparty. V atraktivním formátu 20 obrázků po 20 sekundách se představí například představitelka tanečního a fyzického divadla, režisérka a spisovatelka Miřenka Čechová, česká výtvarnice Kateřina Šedá, jejíž projekty mají blízko k sociální architektuře. Obě zmiňované umělkyně pak v sobotu obohatí i program KOKu. Miřenka Čechová bude číst ze svých knih Miss Amerika a Baletky. Kateřina Šedá představí aktuální projekt Národní sbírka zlozvyků, který vznikl u příležitosti 200. výročí narození Gregora Johanna Mendela. Přihlásit své zlozvyky pak může každý v sobotu od 17.00 během veřejné sbírky zlozvyků.

„Projekty Kateřiny Šedé rezonují po celém světě, setkání s ní je vždy velmi zábavné a inspirativní. Mám radost, že naše pozvání na PechaKucha Night přijala už podruhé a návštěvníci budou mít možnost se s ní zapojit do akce i v sobotu“, těší se Markéta Monsportová ze spolku Švihák.

Sobotní odpoledne na kolonádě Ferdinandova pramene bude věnováno také organizaci UNESCO. Malí i velcí návštěvníci si budou moct vyrobit vlastní pítko na prameny a zároveň proběhne beseda s novou site manažerkou Mariánských Lázní Zuzanou Stejskalovou o tom, co znamená zápis do Seznamu světového kulturního dědictví. V rámci odpoledne zahraje Smyčcový soubor ZUŠ F. Chopina, na který naváže exhibice ve slam poetry. Sobotní festivalový program uzavřou koncerty tachovských Peelers a po nich se představí Beatový družstvo ze Sokolova.

„Deset let je kus života a to, že spolek funguje po celou dobu na dobrovolnické bázi, je unikát. Bez aktivních lidí a hlavně publika, by se tohle nikdy nestalo. Pojďme to společně oslavit,“ dodává předseda spolku Švihák Tomáš Prinz.

Vstupné na páteční Pecha je 150,- Kč a na sobotní koncerty 150,- Kč. Na oba dva večery je pak možné zakoupit zvýhodněné vstupné za 200,-Kč.

Veškeré informace o festivalu Kulturně ozdravná kúra spolku Švihák najdete na facebooku a instagramu.

FB událost:

https://fb.me/e/3B2fzqAC7

https://fb.me/e/RT3jijy7

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024