MARIÁNSKÉ LÁZNĚ: Mariánskolázeňský spolek Švihák si letos připomíná deset let od svého založení a kulatiny oslaví o tomto víkendu už tradiční Kulturně ozdravnou kúrou (KOK). Multižánrový festival se uskuteční od pátku do soboty a představí Českou národní sbírku zlozvyků umělkyně Kateřiny Šedé, autorku knihy Baletky Miřenku Čechovou, besedu o UNESCO, exhibici slam poetry nebo koncert sokolovského Beatovýho družstva.
V pátek zahájí program na kolonádě Ferdinandova pramene v Mariánských Lázních výstava “10 let se Švihákem”, která připomene uplynulé akce a jejich povedené vizuály. Naváže na ni tradiční a velmi populární prezentační večer PechaKucha Night, který se díky Švihákům koná v Mariánských Lázních už od roku 2014. Těšit se můžete na pestrou škálu prezentujících z nejrůznějších oborů i tradiční afterparty. V atraktivním formátu 20 obrázků po 20 sekundách se představí například představitelka tanečního a fyzického divadla, režisérka a spisovatelka Miřenka Čechová, česká výtvarnice Kateřina Šedá, jejíž projekty mají blízko k sociální architektuře. Obě zmiňované umělkyně pak v sobotu obohatí i program KOKu. Miřenka Čechová bude číst ze svých knih Miss Amerika a Baletky. Kateřina Šedá představí aktuální projekt Národní sbírka zlozvyků, který vznikl u příležitosti 200. výročí narození Gregora Johanna Mendela. Přihlásit své zlozvyky pak může každý v sobotu od 17.00 během veřejné sbírky zlozvyků.
„Projekty Kateřiny Šedé rezonují po celém světě, setkání s ní je vždy velmi zábavné a inspirativní. Mám radost, že naše pozvání na PechaKucha Night přijala už podruhé a návštěvníci budou mít možnost se s ní zapojit do akce i v sobotu“, těší se Markéta Monsportová ze spolku Švihák.
Sobotní odpoledne na kolonádě Ferdinandova pramene bude věnováno také organizaci UNESCO. Malí i velcí návštěvníci si budou moct vyrobit vlastní pítko na prameny a zároveň proběhne beseda s novou site manažerkou Mariánských Lázní Zuzanou Stejskalovou o tom, co znamená zápis do Seznamu světového kulturního dědictví. V rámci odpoledne zahraje Smyčcový soubor ZUŠ F. Chopina, na který naváže exhibice ve slam poetry. Sobotní festivalový program uzavřou koncerty tachovských Peelers a po nich se představí Beatový družstvo ze Sokolova.
„Deset let je kus života a to, že spolek funguje po celou dobu na dobrovolnické bázi, je unikát. Bez aktivních lidí a hlavně publika, by se tohle nikdy nestalo. Pojďme to společně oslavit,“ dodává předseda spolku Švihák Tomáš Prinz.
Vstupné na páteční Pecha je 150,- Kč a na sobotní koncerty 150,- Kč. Na oba dva večery je pak možné zakoupit zvýhodněné vstupné za 200,-Kč.
Veškeré informace o festivalu Kulturně ozdravná kúra spolku Švihák najdete na facebooku a instagramu.
FB událost:
ČR: Opatření proti šíření pandemie covid-19 dopadla nejvíce na tradiční kulturu, zejména pak na scénické umění a kulturní dědictví. Během let 2020 a 2021 se jejich výsledek hospodaření očištěný o dotace propadl o více než 3,7 miliardy korun v porovnání s rokem 2019. Návštěvnost kulturních zařízení v roce 2021 ve srovnání s rokem 2019 klesla o více než polovinu, meziročně však stoupla o téměř šest procent.
KUNŠTÁT: MĚSTO KUNŠTÁT a SPOLEK PŘÁTEL UMĚNÍ MĚSTA KUNŠTÁT vyhlašují 51. ročník Literární soutěže Františka Halase. Vřelý vztah básníka Františka Halase k mladším autorům je obecně známým faktem. Tuto část Halasova odkazu již více než pět desetiletí připomíná i literární soutěž nesoucí básníkovo jméno. Cílem této tradiční akce je podchytit mladé literární talenty, umožnit jejich vzájemnou konfrontaci a publikovat a propagovat kvalitní básnickou tvorbu. Uzávěrka zasílání příspěvků: 15. července 2023.
PLZEŇ: V dubnu letošního roku několik desítek plzeňských architektek a architektů zveřejnilo otevřený dopis hejtmanovi a zastupitelům Plzeňského kraje, v němž podepsaní apelovali na vedení kraje, aby přehodnotilo rozhodnutí nevypsat soutěž na návrh adaptace budovy někdejších městských lázní pro účely Západočeské galerie v Plzni a dalších institucí a v celé věci postupovalo maximálně transparentně. Během následujících týdnů pak téměř 60 signatářů podpořila jak Česká komora architektů (ČKA), tak Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT).
ČR: Vladimír Mišík sice už pověsil koncertování na hřebík, ale i tak se toho okolo něj a jeho jménem děje stále víc než dost. Kromě Anděly ověnčené nové studiové tvorby se můžeme průběžně těšit také z reedic Mišíkových starších, často dlouho nedostupných alb. Aktuálně v podobě kompilace, která se ne nadarmo honosí přízviskem ikonická! Dvojalbum Špejchar 1969–1991 I–II, jež letos slaví třicet let od prvního vydání, se na pětadvaceti písních ohlíží za první částí Mišíkovy velmi úspěšně kariéry rockového písničkáře a asi netřeba zdůrazňovat, že je vskutku za čím se ohlížet. Nyní navíc s novým masterem z původních pásů a se skvělou variací na originální grafiku z dílny Karla Halouna a Luďka Kubíka na 2LP, 2CD i digitálně. Podívejte se na videoteaser: https://youtu.be/69WxTAC4FFQ