úterý
18. ledna 2022
svátek slaví Vladislav
Ilustrační snímek
© Archiv autorkyDny otevřených dveří brněnského centra pro autisty nabídnou netradiční křest knížek pro děti

BRNO: Dny otevřených dveří v termínu 15. - 19. listopadu pořádá v Brně letos otevřené centrum pro lidi s poruchou autistického spektra. Součástí programu Za sklem, jak se nezisková organizace jmenuje, bude i netradiční křest knížek pro děti z autorského projektu Hany Šormové s názvem Tuláčkův svět.

Autor článku: 
Hanka Šormová

Pohádkové knihy s cestovatelskou tematikou, které prostřednictvím malých průvodců - lvíčka Tuláčka a děvčátka Haneky, podporují dětskou zvídavost a kreativitu, vyšly brněnské autorce už dvě. „Kvůli pandemii však oficiální křest první i aktuálně nové knížky proběhne až nyní, a to tak, aby to bavilo především děti,“ říká Hana Šormová s poukazem na tvořivé aktivity přichystané pro nejmenší.

Křest s dětskými dílničkami se uskuteční 17. listopadu od 13 hodin v prostorách organizace Za sklem na Moravském náměstí v Brně. Kmotrou první knížky Hravá cesta po střední Evropě bude Šárka Souchopová, která stála u zrodu spolupráce autorky s touto organizací. Na roli kmotry druhé knihy Hravá cesta po západní Evropě kývla DJka a Miss ČR 2000 Michaela Salačová. 

„Mám dva kluky, dneska už jsou větší, ale jako malým jsem jim četla napínavé knížky. Cestování je naše rodinná vášen. Proto mě mile potěšila nabídka stát se kmotrou knížky plné cestovatelských pohádek. A taky velice ráda podpořím akci, která je určená dětem a ještě pomáhá,“ uvedla Salačová.

Zakladatelé Tuláčkova světa už totiž delší dobu s organizací Za sklem spolupracují. A i část výtěžku z prodeje hraček a knížek na místě, včetně jedné limitované kolekce, která zatím nebyla v prodeji, bude věnováno na nákup pomůcek pro lidi s poruchou autistického spektra.

„Už na gymnáziu jsem si dala závazek, že chci jednou pomáhat dětem v jejich přirozeném růstu a rozvoji. Muselo uběhnout dalších šestnáct let, než se tento závazek začal naplňovat ve formě Tuláčkova světa. Pomáhat autistickým lidem je už jen ona pomyslná třešnička na dortu a jsem za ni vděčná. Stejně jako za možnost uspořádat můj první velký křest knih v brněnském centru,“ říká autorka knížek Šormová.

Kromě křtu se během svátečního dne uskuteční také autorské čtení či rozdávání podpisů. Mezi 14 a 17 hodinou si pak mohou děti zahrát lvíčkovo pexeso, vyzkoušet techniku pískování obrázků, namalovat „zatoulaný“ kamínek, vyluštit rébus, nebo si nechat nazdobit obličej kresbou. Čeká je i drobné občerstvení a dětský přípitek. 

Zájemci mohou nahlédnout také do míst určených pro terapie pro autisty. Další program organizace Za sklem bude probíhat i v průběhu celého týdne.

 

Tuláčkův svět přináší zábavně-vzdělávací hry a pohádky pro zvídavé děti od 5 do 11 let. Hry, hračky a tvořivé sady na podporu dětské zvídavosti jsou dílem brněnské dvojice Hana Šormová a Ivan Uhlíř, kteří spolu vychovávají dva syny. V roce 2020 vydali knihu Hravá cesta po střední Evropě, o rok později knihu Hravá cesta po západní Evropě. V každé pohádce se s hlavními hrdiny děti zatoulají na nějaké skutečné místo v Evropě, zažijí dobrodružství, ve kterém je nenápadně ukryta zajímavost z dané země. Dozvídají se tak hravou formou o světe, který je obklopuje. Součástí projektu je i rodičovská komunita a od října 2021 také kamenná prodejna Takaro Point v Brně.
Více informací: www.tulackuvsvet.cz.

Za sklem, o.s. je nezisková organizace, jejímž posláním je nabízet osobám s poruchou autistického spektra (PAS) takovou podporu, aby mohly žít, pracovat a vzdělávat se v běžném prostředí. Organizace pravidelně pořádá odborná školení pro asistenty pedagoga, pedagogy, sociální pracovníky a další. Snaží se šířit povědomí o poruchách autistického spektra prostřednictvím nejrůznějších osvětových akcí a angažuje se v oblasti legislativy. Více informací: www.zasklem.com.

Mohlo by vás také zajímat...

BROUMOV: Lektorky Maiwaldovy akademie Vzdělávacího a kulturního centra Broumov připravily nový vzdělávací program Příběh knihy, který se inspiruje historií, rukodělným řemeslem mnichů a klášterní knihovnou. Během tvořivého programu budou žáci a studenti poznávat knihařské řemeslo, středověkou vazbu knih a vyrobí si svůj vlastnoručně šitý knižní blok.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
18.01.2022

BERLÍN: Krátkometrážní animovaný snímek režisérky Lucie Sunkové Zuza v zahradách se probojoval do soutěžní sekce Generation Kplus Competition 72. ročníku Berlinale. Tato kategorie věnovaná dětskému publiku každoročně nabízí desítky krátkometrážních titulů včetně těch animovaných. Posledním zástupcem české animace byl v roce 2020 studentský snímek Lístek, který vytvořila ve zlínském ateliéru Animované tvorby UTB Aliona Baranova.

Celá ČR, zahraničí
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.01.2022

ČR-ZAHRANIČÍ: Třídílná minisérie Podezření, kterou pro Českou televizi napsal scenárista Štěpán Hulík, se ve slavnostní zahraniční premiéře představí příští měsíc na dvaasedmdesátém ročníku mezinárodního filmového festivalu Berlinale. Série bude uvedena v prestižní sekci Berlinale Series jako historicky vůbec první seriál nejen z Česka, ale také ze střední a východní Evropy.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.01.2022

PRAHA: Stejně jako v mnoha dalších oborech jsou i v architektuře dneška zcela zásadní otázky udržitelnosti. Jedním z průkopníků takto pojaté architektury budoucnosti je respektovaný švédský ateliér White Arkitekter, jehož práci představí Galerie Jaroslava Fragnera na výstavě s názvem A Heart of Wood. Již tento čtvrtek 13. ledna ji zahájí vernisáž spojená s přednáškou architektů Oskara Norelia a Roberta Schmitze, autorů unikátní dřevěné výškové stavby Sara Kulturhus, dvacetipatrového multifunkčního kulturního centra a nové dominanty pětatřicetitisícového města Skellefteå v severním Švédsku.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura
Co se děje
14.01.2022