neděle
5. ledna 2025
svátek slaví Dalimil
Logo Divadlo VILA Štvanice
© Zdroj: FB VILA Štvanice - divadlo & kavárna



Divadlo VILA Štvanice vstupuje do nové dekády s novým ředitelem

PRAHA: Kulturní prostor Divadlo VILA Štvanice, který vznikl v roce 2014 jako domovská scéna souborů Tygr v tísni, Divadlo LETÍ a Geisslers Hofcomoedianten, oslavil na podzim tohoto roku deset let své existence. Od roku 2025 ho čeká hned několik změn. Do nové dekády svého působení vstupuje s novým ředitelem, kterým se na základě výběrového řízení stal kreativec a brand manažer Miřek Vrbický.

Autor článku: 
Denisa Chuchlová

Po více než deseti letech se navíc transformuje spolupráce se souborem Tygr v tísni, který nadále již nebude hlavním rezidentem, VILU však zcela neopouští. Nově vzniklý prostor soubory zaplní nejen rozšířením vlastního repertoáru, ale také dalším kulturním i komunitním programem.

Divadlo VILA Štvanice zaujímá v rámci pražské divadelní sítě zcela unikátní postavení, a to nejen svým geniem loci, ale také dramaturgickou pestrostí a originalitou. Vedle divadelních produkcí, které i nadále budou tvořit hlavní kulturní program, budeme pokračovat v hudebních produkcích, workshopech a dále rozšiřovat komunitní projekty zaměřené na nejširší diváckou obec. Naším cílem do budoucna je zvýšit povědomí o VILE, chystáme se, mimo jiné, založit mecenášský klub a do budoucna tak posílit naši soběstačnost. Moc se těším na spolupráci s celým týmem, městem i našimi budoucími sponzory a s pokorou přijímám pochodeň, se kterou bych rád svítil na cestu nezávislé kulturní scéně.”, říká nový ředitel Divadla VILA Štvanice, Miřek Vrbický.

Divadlo VILA Štvanice zůstává domovem dvou rezidenčních souborů – Divadla LETÍ a Geisslers Hofcomoedianten, které mají velké plány na rozšíření svého repertoáru. Zároveň je spojuje zájem o otevření prostorů VILY širšímu divadelnímu i nedivadelnímu publiku. "Pro Divadlo LETÍ je Štvanice nejen místem, kde můžeme svobodně tvořit a rozvíjet progresivní dramaturgii zaměřenou na současné hry, ale také prostorem pro budování širší divácké komunity,” uvedla umělecká šéfka Divadla LETÍ Marie Špalová s tím, že se v budoucnosti soubory plánují ještě více zaměřit na zapojení diváků a dalších partnerů do dění na Štvanici a přinášet nejen nové inscenace, ale i prostor pro vzájemné setkávání a sdílení.

Na záměru rozšířit vlastní repertoár i paletu dalších aktivit se shoduje i soubor Geisslers Hofcomoedianten, který již nyní vnitřní i venkovní prostory VILY oživuje například každoročním dětským festivalem VILOmeniny. "Divadlo VILA Štvanice nám poskytuje zázemí, kde můžeme naplno rozvíjet naši specifickou poetiku inspirovanou barokem, humorem a experimentem. Naším cílem je dále rozšířit divadelní repertoár a nabízet divákům stále nové zážitky," potvrzuje jeho umělecký šéf Petr Hašek.

Jedinečný a odbornou veřejností vysoce oceňovaný program rezidenčních souborů rozšiřuje Divadlo VILA Štvanice o koncerty (VILA Live), workshopy, ale také například o nový festival otevřeného divadla Císařovy nové šaty. Třídenní festival otevřeného divadla a kultivace divadelní kritiky věnovaný prof. Císařovi nabídne prostor pro amatérské i nezávislé profesionální divadlo všech žánrů a odvětví a jeho zasvěcenou a otevřenou reflexi. Během tří dnů se odehraje šest divadelních představení a navazující diskuze s divadelními profesionály a teoretiky, které se v širším kontextu dotknou principů a metod divadelní kritiky. Akce je určena pro studenty a odbornou i širokou veřejnost.

Umělecký soubor Tygr v tísni dospěl deset let po založení pražské scény Divadlo VILA Štvanice k proměně celkové dramaturgie a jeho cílem již nadále nebude setrvávat na jednom místě, ale putovat, cestovat, nacházet, objevovat dosud neobjevené. Tygr v tísni se rozhodl plně se zaměřit na linii divadla v netradičních prostorech a regionálních lokalitách a prohloubit své zkušenosti v historickém, sociologickém a site-specific výzkumu. “Rozhodli jsme se opustit částečně pražské prostředí, ve kterém jsou už neotřelé prostory z velké části objevené a zabydlené a témata vytěžená a vydat se tam, kde kultura chybí, a kde je možné nacházet neobjevené příběhy.” dodává k kmenová dramaturgyně Tygra v tísni Marie Nováková.

Projekt Antická Štvanice, který se stal každoroční divadelní událostí pod širým nebem, bude na Štvanici pokračovat i nadále, a proto bude Divadlo VILA Štvanice pro soubor i nadále koproducentem a pražským kotvištěm, kam se bude na začátku září vždy rád vracet.

Divadlo VILA Štvanice tak vstupuje do nové fáze, která přinese ještě bohatší program a nabídne divákům prostor pro setkávání s různorodými formami nejen divadelní tvorby. Přestože Tygr v tísni ustupuje z pozice hlavního rezidenta, jeho stopa na Štvanici zůstává pevně zakořeněna.


vilastvanice.cz

www.tygrvtisni.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
03.01.2025

ČR: V roce 2025 se můžete těšit na dvě nové poutní cesty z naší produkce. A to na Stezku sv. Ludmily a prodlouženou Vintířovu stezku.
Stezka sv. Ludmily propojí místo rodiště (Mělník), s místem smrti (Tetín) sv. Ludmily. Jedenáct stanovišť by, kromě poskytnutí životopisných a historicko-kulturních informací, chtělo také postupně vyzdvihnout určité inspirativní období Ludmilina života, tak, aby se i poutník sám mohl nad určitou svou životní etapou zamyslet.

Aktuální Vintířova stezka, zatím dlouhá 162 kilometrů, vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek. Začíná v Německu, vede přes místa, kde Vintíř působil a končí v Blatné.

Spolek Svatá Ludmila se tedy chystá prodloužit stezku z Blatné až k Břevnovskému klášteru, kde jsou dle legend uloženy Vintířovy ostatky.

Více na: www.svataludmila.cz

Hl. m. Praha, Jihočeský kraj, Středočeský kraj
Co se děje
03.01.2025

TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Co se děje
31.12.2024

ČR: Čtyřiatřicátý ročník Adventních koncertů České televize doteď diváci podpořili částkou 23 557 196 korun. Ty si mezi sebe rovným dílem rozdělí čtyři vybrané neziskové organizace. Letošní ročník byl unikátní i tím, že se koncerty poprvé konaly i mimo Prahu.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
30.12.2024