středa
17. července 2024
svátek slaví Martina
Faust
© Milan Hajn



Divadlo Drak v kulisách barokního Kuksu

KUKS: Již osmnáctým rokem nabízí festival THEATRUM KUKS divákům barokní a barokem inspirované umění odehrávající se v historických kulisách tamějšího jedinečného areálu i jeho okolí. V letošním roce bylo k účasti na tomto festivalu přizváno také Divadlo Drak spolu se svou inscenací „FAUST“ a pohádkou „A do třetice všeho…“. Královéhradecký Drak tak díky své účasti na festivalu otevře novou divadelní sezónu již v měsíci srpnu.

24.08.2019
18:00
Autor článku: 
Divadlo Drak

Známý příběh učence, který upíše svou duši ďáblu a doufá, že tak konečně dosáhne na tomto světě spokojenosti, mohou diváci zhlédnout v sobotu 24. 8. od 18:00 hodin v šapitó Divadla Drak. Faustovské téma je s loutkovým divadlem spjato od jeho počátků a dočkalo se bezpočtu loutkářských variací včetně té nejslavnější z nich, v podání Matěje Kopeckého. A právě tato verze, upravená prof. dr. Jindřichem Veselým podle starých loutkářských tradic, původních rukopisů a Matěje Kopeckého, se stala východiskem pro „Fausta“ Divadla Drak. Tato až barokně mnohovrstevnatá inscenace navazující na tradice lidového loutkářství, které však zasazuje do ryze soudobého kontextu, přesně zapadá do dramaturgie festivalu Theatrum Kuks ohledávající souvislosti mezi barokními inspiracemi a současností. Titul nastudoval soubor v roce 2018 k šedesátému výročí existence Divadla Drak.

V neděli 25. 8. pak Drak zahraje pro nejmenší diváky hravou a výtvarně expresivní inscenaci „A do třetice všeho...“. Děti i jejich rodiče se dozví, že bez práce nejsou svatební koláče, že kdo přespříliš rozmazluje svoje děti, ten riskuje, že jimi bude sněden, a že krást se nevyplácí. Moudrost a půvab klasických pohádek jdou v této inscenaci inspirované jarmarečním divadlem ruku v ruce s magií loutkového divadla, romantikou starých hracích skříní a energií živé hudby. Představení se hraje se od 11:00 hodin opět v šapitó.

Teatrum Kuks je ve své koncepci zcela ojedinělým projektem, který slovy svých pořadatelů znovu probouzí zapomenutý fenomén uměleckých vizí hraběte F. A. Sporcka o spojení barokního divadla, opery a hudby s komponovanou barokní krajinou a nás těší, že v tomto roce i my můžeme přispět svou účastí ke zdaru této výjimečné akce. A to nejen oběma inscenacemi, ale i zapůjčením našeho šapitó pro další festivalové produkce a projekty,“ řekla k účasti na festivalu ředitelka Divadla Drak Eliška Finková.

 

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení tzv. velkou mediální novelu – novelu zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.07.2024

ČR: Návštěvnost kulturních zařízení vzrostla podle předběžných údajů Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) v roce 2023 o více než deset procent oproti roku 2022 ve všech sledovaných oblastech kultury. Stále však zaostává za hodnotami roku 2019. Nejvíce se hodnotám roku 2019 blíží oblast památek, kde se návštěvnost pohybovala okolo 92 % předcovidových hodnot a meziročně vzrostla z 12,1 na 13,7 mil. návštěvníků.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Nepřehlédněte
17.07.2024

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024

ŘEHLOVICE: Kulturní centrum Řehlovice je významným místem setkávání umělců a komunity z Česka i Německa. Zaměřuje se na propojení umění a kultury prostřednictvím různých projektů, včetně divadelních produkcí, výtvarného sympozia Proudění – Strömungen a dalších kulturních akcí. Důležitým prvkem je také podpora česko-německého dialogu, který reflektuje geografické i historické souvislosti místa. S úctou k historii a snahou o zachování autentické architektury se Kulturní centrum Řehlovice, nedaleko Ústí nad Labem, stalo nejen místem inspirace, ale i tvůrčího rozvoje pro širokou veřejnost. Lenka Holíková, zakladatelka a ředitelka centra, mě provedla všemi jeho objekty v letošním nejdelším dni roku, 20. června. Po prohlídce jsme v centru vedly rozhovor nejen o tom, jak Lenka s neúnavnou energií a podporou svých spolupracovníků a dobrovolníků již 25 let proměňuje téměř zchátralý statek v oázu kreativity a kulturního dění.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Menšiny a cizinci
Články a komentáře
17.07.2024