čtvrtek
18. července 2024
svátek slaví Drahomíra



Divadelní bránou za poznáním. Divadlo J. K. Tyla připravilo pro školy interaktivní cestu divadlem

PLZEŇ: Žáci osmých a devátých tříd ZŠ měli 8. září možnost zúčastnit se nového projektu Divadla J. K. Tyla s názvem Divadelní brány, jehož cílem je seznámit žáky se světem divadla, jeho zákulisím i profesemi, které si ve spojitosti s divadlem málokdo vybaví, a rozšířit tak povědomí o uplatnění v kulturním sektoru. Odpoledne pak bude věnováno setkání pedagogů a ředitelů základních škol s uměleckými šéfy jednotlivých souborů, kteří mimo jiné blíže představí inscenace vhodné pro dospívající mládež.

Autor článku: 
Město Plzeň

Naším cílem je přivést mladé lidi k divadlu a ukázat jim, že divadlo či kulturní sektor je široký pojem a že se na každé inscenaci podílí mnoho lidí, nejen herci. Chceme se zaměřit na nové příležitosti pro zpestření školní výuky i edukativní programy, přivítat mladé lidi v prostorách divadla, ale zároveň i dovézt divadlo do škol,“ nastínil další záměry divadla jeho ředitel Martin Otava, který přivítal děti i jejich pedagogy společně s radní pro oblast kultury a památkové péče Eliškou Bartákovou: „Oceňuji, že divadlo věnuje čas a energii projektům zaměřeným na děti a mládež. Divadelní brány nabízí jedinečné poznání divadelního zákulisí zábavnou interaktivní formou, která umožňuje poučení, nevšední zážitky a prozkoumání, co se skrývá za divadelní oponou.“

Žáci ze 4 základních škol rozdělení do 20 soutěžních týmů si během dopoledne prošli v Novém divadle 4 interaktivní stanoviště s tématy – propagace, multimédia, kostýmy a scénografie, kde si mohli vyzkoušet práci se sociálními sítěmi, tvorbu kostýmů a scény i výrobu kreativního videospotu k inscenacím. Na stanovištích se setkali s dramaturgy Zdeňkem Janálem a Vojtěchem Frankem, asistentem režie souboru opery Josefem Doležalem a umělci – sólisty opery Ivanou Veberovou, Jevhenem Šokalem a Janou Foff, tanečníky Sárou Aurorou Antikainen, Giacomem Mori a Kristýnou Miškolciovou, herci Janou Ondruškovou, Nicole Tisotovou, Markem Mikuláškem a členem Divadelní dramatické dílny Matějem Dolejšem. Ze souboru muzikálu pak s Terezou Koželuhovou, Martinem Holcem, Natálií Dvořákovou, Lucií Pragerovou a stálým hostem souboru Ondřejem Baumrukrem. Soutěžní týmy získaly za své snažení drobnou odměnu a materiály, se kterými mohou pracovat dál ve vyučování, vítězná třída obdržela vstupenky do divadla.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení tzv. velkou mediální novelu – novelu zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.07.2024

ČR: Návštěvnost kulturních zařízení vzrostla podle předběžných údajů Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) v roce 2023 o více než deset procent oproti roku 2022 ve všech sledovaných oblastech kultury. Stále však zaostává za hodnotami roku 2019. Nejvíce se hodnotám roku 2019 blíží oblast památek, kde se návštěvnost pohybovala okolo 92 % předcovidových hodnot a meziročně vzrostla z 12,1 na 13,7 mil. návštěvníků.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Nepřehlédněte
17.07.2024

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024

ŘEHLOVICE: Kulturní centrum Řehlovice je významným místem setkávání umělců a komunity z Česka i Německa. Zaměřuje se na propojení umění a kultury prostřednictvím různých projektů, včetně divadelních produkcí, výtvarného sympozia Proudění – Strömungen a dalších kulturních akcí. Důležitým prvkem je také podpora česko-německého dialogu, který reflektuje geografické i historické souvislosti místa. S úctou k historii a snahou o zachování autentické architektury se Kulturní centrum Řehlovice, nedaleko Ústí nad Labem, stalo nejen místem inspirace, ale i tvůrčího rozvoje pro širokou veřejnost. Lenka Holíková, zakladatelka a ředitelka centra, mě provedla všemi jeho objekty v letošním nejdelším dni roku, 20. června. Po prohlídce jsme v centru vedly rozhovor nejen o tom, jak Lenka s neúnavnou energií a podporou svých spolupracovníků a dobrovolníků již 25 let proměňuje téměř zchátralý statek v oázu kreativity a kulturního dění.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Menšiny a cizinci
Články a komentáře
17.07.2024