úterý
21. března 2023
svátek slaví Radek
Plakát
© Archiv pořadateleDivadelní akademie připomene už podruhé deportované sousedy z Vysokého Mýta

VYSOKÉ MÝTO: Na počátku prosince loňského roku měli žáci i veřejnost ve Vysokém Mýtě možnost zhlédnout mimořádné představení. Studenti místního gymnázia přijali nabídku a zpracovali na základě dodaných archiválií a fotografií příběhy čtyř tamních rodin. Této výzvy se studenti chopili zcela dobrovolně a velmi zodpovědně. Od rozepsání scénáře, konkurzů na obsazení rolí či hudebníků, až po divadelní zkoušky. Dobové oblečení si aktéři půjčovali od svých babiček a dědečků a všech dříve narozených.
 
02.03.2023
Autor článku: 
Soňa Krátká

Výroby plakátu se zhostila začínající výtvarnice Karolína Ventluková. Kresbou zachytila loučícího se hocha s dívkou, v pozadí se siluetou Vysokého Mýta. Postavy ale vznikly podle fotografií reálných postav, kdysi žijících lidí. On odešel do transportu, ona čekala na toho, jež se nikdy nevrátil. Zrodil se plakát s příběhem.

Role vypravěče a průvodce příběhů i celým představením jsem se ujala já – a nebylo to právě snadné. Jen stěží jsme všichni skrývali dojetí. Reakce publika napovídala o jediném – nesmírně emoční představení oslovilo nejen mladé diváky ze škol, ale i nás dospělé. Náhoda dala vzniknout unikátnímu představení, které naléhavě a důstojně evokovalo tragické příběhy zmizelých sousedů z našeho města a celého kraje či republiky.
 
Zájem veřejnosti byl veliký. A tak mi dovolte, abych vás, čtenáře Místní kultury, pozvala za celý tým ke zhlédnutí přidaného představení.
 
Dne 2. března ve Vysokém Mýtě opět ožijí postavy a příběhy, od nichž nás dělí 80 let.
 
 
Soňa Krátká

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě

Mohlo by vás také zajímat...

HRADEC KRÁLOVÉ: Jubilejní pětadvacátý ročník festivalu Jeden svět proběhne tradičně také v Bio Central v Hradci Králové. Zahájí jej nový snímek režiséra Vitalije Manského Východní fronta, v němž tvůrce sleduje každodenní život dobrovolných mediků v prvních šesti měsících války na Ukrajině. Slavnostní zahájení doplní rozsáhlá debata s novinářkou Ivanou Svobodovou, analytikem Andrejem Poleščukem a organizátorem sbírky pro Ukrajinu z asociace Post Bellum Martinem Ocknechtem. Celý večer zakončí raut ukrajinských specialit, u kterého budou diváci mít možnost neformálně pohovořit mezi sebou i s hosty.

Královéhradecký kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
20.03.2023

STŘEDOČESKÝ KRAJ: Po snímcích Ostře sledované vlaky nebo Kolja převzal sošku filmového Oscara další film, který se natáčel převážně ve středních Čechách. Cenu získal válečný film Na západní frontě klid, který zvítězil v kategorii zahraničních celovečerních filmů. Na natáčení se podílela také Filmová kancelář střední Čechy, která spolupracovala na výběru a obhlídce lokací. Ve filmu se objevila místa jako okolí Milovic, zámek Hořín nebo hrad Točník.

Středočeský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Menšiny a cizinci
Co se děje
20.03.2023

TEPLICE: Dovolujeme si oslovit širokou veřejnost se žádostí o spolupráci na výstavě výrobků firmy LEINBROCK, které se vyráběly v našem regionu v Sobědruhách u Teplic. Hledáme dokumenty, fotografie exteriéru či interiéru továrny, případně další doklady nebo vzpomínky, které se vztahují k tomuto sobědružskému závodu. Na počátku srpna letošního roku se v saském městě Bad-Gottleuba uskuteční vícedenní akce u příležitosti 175. výročí narození zakladatele firmy Ernsta Oscara Leinbrocka a 155. výročí jejího založení. Součástí oslav bude výstava mlýnků na kávu, setkání bývalých zaměstnanců a pamětníků a také účast potomkyně posledního majitele sobědružské továrny pana Lohseho. Rádi bychom na výstavě prezentovali také podnik v Sobědruhách, bohužel nám chybí podklady.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Senioři, Památky
Co se děje
15.03.2023

ÚSTECKÝ KRAJ: Severozápad Čech není jen krajem uhlí a chemie. Do jeho proměny je třeba zapojit širší spektrum oborů, a především místní angažované a tvůrčí obyvatele, shodli se na středečním setkání náměstek ústeckého hejtmana Jiří Řehák, nově zvolený rektor Univerzity J. E. Purkyně (UJEP) Jaroslav Koutský, děkanky dvou univerzitních fakult Michaela Hrubá a Zdena Kolečková nebo zástupci sítě Kreativní.uk.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
16.03.2023