čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
Černé divadlo HILT
© Pavla Mlejnková



Dělnické práce zachránily černé divadlo HILT

PRAHA-ČR: Nejen restaurační zařízení, hotely a jiné obory utrpěly uzavřením od října 2020. Živé umění patřilo k těm nejvíce opomíjeným oborům. Herci, tanečníci, zpěváci, muzikanti - ti všichni museli jednat okamžitě, aby uživili sebe a mnozí celé rodiny. Stali se nepotřebnými. Nebylo o nich slyšet v médiích, jako by zmizeli z povědomí. I když si mnozí léta budovali kariéru, aby došli k cíli. Nikdo z nich nemohl ani učit, tedy být pedagogem uměleckého oboru.

od 19.06.2021 do 30.12.2021
20:30 - 21:30
Autor článku: 
Anna Manthig

Specifický obor divadelnictví - černé divadlo utrpěl velké velké ztráty. Česká republika byla díky panu Jiřímu Srncovi od sedmdesátým let tímto žánrem proslavena po celém světě. Po Sametové revoluci vzniklo mnoho souborů a každý měl svůj specifický styl.

Černé divadlo HILT šlo s dobou. Na jevišti se objevily moderně pojaté scénky, choreografie kombinovala televizní trendy. Možná proto jejich show "Magic Phantom" získala od mezinárodní poroty, jako jediné české divadlo, dvě ocenění World Theatre Olympics 2018 v Indii. Slibný vývoj ale zkřížila pandemie.

Byl to osudný den, kdy se soubor HILT stěhoval do miniaturního kulturního centra Lobby v ulici Karolíny Světlé. Během noci byl vyhlášen první nouzový stav. Černé divadlo HILT tak namísto hraní začalo šít roušky pro veřejnost. Tehdy nikdo netušil, že začnou hrát až rok poté. 

Ředitel divadla, Theodor Hoidekr s přítelem Martinem Mackovičem (hlavní technik divadla), nejprve pracovali po nocích ve skladu textilu. Spolumajitelka divadla a herečka Štěpánka Pencová občas získala příležitost během filmového natáčení (např. seriál s Orlandem Bloomem). Stejně tak její manžel František Penc, bývalý světový filmový kaskadér.. Když si Theodor Hoidekr v den svých 40. narozenin našel práci za barem klubu Rudolf, vláda vyhlásila uzavření divadel i restauračních zařízení.

V říjnu 2020 náhle zazvonil telefon. Ozvala se Kateřina Adamcová (někdejší pokladní divadla HILT). Theodor si myslel, že hledá práci. Bylo to právě naopak. Z pozice vedoucí hlídačů stavby Bořislavka bývalým kolegům nabídla práci. Jak to dopadlo? Martin Mackovič nastoupil ihned, přidali se i další členové souboru HILT včetně ředitele divadla.

V současnosti se v divadle už plně zkouší. Novou nadějí souboru je zkušená produkční Dana Oulovská, která nabídla i pomoc v zákulisí s převleky během náročné show "Magic Phantom". Nová doba si žádá všestrannost.

Slavnostní představení černého divadla 20. června bude mít zvláštní hosty. Těmi budou zpěvačka Tereza Kyndlová, herec Pavel Krejčí a travesti umělec Miss Angelika. Úvodní večer s netradičními hosty je symbolicky nazván: "OPĚT POPRVÉ...a snad už napořád".

Černé divadlo HILT má již plánovaný program do konce roku 2021. V hlavních rolích se nadále budou objevovat známé tváře": Theodor Hoidekr, Štěpánka Pencová, Adéla Doskočilová, Gabriela Kuhnová. Takzvaní "černoherci" jsou stále v týmu Martina Mackoviče - René Zounar, Josef Kuhn a Hana Šámalová.

"U nás je to jinak než např. v muzikálech, i když jsme si zažili světovou slávu. Divák během představení nevidí naše tváře a nezná nás ze seriálů českých televizních stanic. Máme 60 minut na to, abychom si diváky získali. Černé divadlo se stalo naším životem," prohlašují Theodor Hoidekr a Štěpánka Pencová, ředitelé a herci černého divadla HILT.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024