pátek
25. června 2021
svátek slaví Ivan
Černé divadlo HILT
© Pavla MlejnkováDělnické práce zachránily černé divadlo HILT

PRAHA-ČR: Nejen restaurační zařízení, hotely a jiné obory utrpěly uzavřením od října 2020. Živé umění patřilo k těm nejvíce opomíjeným oborům. Herci, tanečníci, zpěváci, muzikanti - ti všichni museli jednat okamžitě, aby uživili sebe a mnozí celé rodiny. Stali se nepotřebnými. Nebylo o nich slyšet v médiích, jako by zmizeli z povědomí. I když si mnozí léta budovali kariéru, aby došli k cíli. Nikdo z nich nemohl ani učit, tedy být pedagogem uměleckého oboru.

od 19.06.2021 do 30.12.2021
20:30 - 21:30
Autor článku: 
Anna Manthig

Specifický obor divadelnictví - černé divadlo utrpěl velké velké ztráty. Česká republika byla díky panu Jiřímu Srncovi od sedmdesátým let tímto žánrem proslavena po celém světě. Po Sametové revoluci vzniklo mnoho souborů a každý měl svůj specifický styl.

Černé divadlo HILT šlo s dobou. Na jevišti se objevily moderně pojaté scénky, choreografie kombinovala televizní trendy. Možná proto jejich show "Magic Phantom" získala od mezinárodní poroty, jako jediné české divadlo, dvě ocenění World Theatre Olympics 2018 v Indii. Slibný vývoj ale zkřížila pandemie.

Byl to osudný den, kdy se soubor HILT stěhoval do miniaturního kulturního centra Lobby v ulici Karolíny Světlé. Během noci byl vyhlášen první nouzový stav. Černé divadlo HILT tak namísto hraní začalo šít roušky pro veřejnost. Tehdy nikdo netušil, že začnou hrát až rok poté. 

Ředitel divadla, Theodor Hoidekr s přítelem Martinem Mackovičem (hlavní technik divadla), nejprve pracovali po nocích ve skladu textilu. Spolumajitelka divadla a herečka Štěpánka Pencová občas získala příležitost během filmového natáčení (např. seriál s Orlandem Bloomem). Stejně tak její manžel František Penc, bývalý světový filmový kaskadér.. Když si Theodor Hoidekr v den svých 40. narozenin našel práci za barem klubu Rudolf, vláda vyhlásila uzavření divadel i restauračních zařízení.

V říjnu 2020 náhle zazvonil telefon. Ozvala se Kateřina Adamcová (někdejší pokladní divadla HILT). Theodor si myslel, že hledá práci. Bylo to právě naopak. Z pozice vedoucí hlídačů stavby Bořislavka bývalým kolegům nabídla práci. Jak to dopadlo? Martin Mackovič nastoupil ihned, přidali se i další členové souboru HILT včetně ředitele divadla.

V současnosti se v divadle už plně zkouší. Novou nadějí souboru je zkušená produkční Dana Oulovská, která nabídla i pomoc v zákulisí s převleky během náročné show "Magic Phantom". Nová doba si žádá všestrannost.

Slavnostní představení černého divadla 20. června bude mít zvláštní hosty. Těmi budou zpěvačka Tereza Kyndlová, herec Pavel Krejčí a travesti umělec Miss Angelika. Úvodní večer s netradičními hosty je symbolicky nazván: "OPĚT POPRVÉ...a snad už napořád".

Černé divadlo HILT má již plánovaný program do konce roku 2021. V hlavních rolích se nadále budou objevovat známé tváře": Theodor Hoidekr, Štěpánka Pencová, Adéla Doskočilová, Gabriela Kuhnová. Takzvaní "černoherci" jsou stále v týmu Martina Mackoviče - René Zounar, Josef Kuhn a Hana Šámalová.

"U nás je to jinak než např. v muzikálech, i když jsme si zažili světovou slávu. Divák během představení nevidí naše tváře a nezná nás ze seriálů českých televizních stanic. Máme 60 minut na to, abychom si diváky získali. Černé divadlo se stalo naším životem," prohlašují Theodor Hoidekr a Štěpánka Pencová, ředitelé a herci černého divadla HILT.

 

Mohlo by vás také zajímat...

KUKS: Od 26. června do 21. srpna 2021 se uskuteční 12. ročník mezinárodního festivalu Hudební léto Kuks, který nabídne celkem pět koncertů. Zahajovací koncert se bude konat v kostele Církve československé husitské ve Dvoře Králové nad Labem. V podání Plzeňské filharmonie zazní symfonie W. A. Mozarta a J. V. Voříška.

Královéhradecký kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
25.06.2021

BERNARTICE NAD ODROU: Ve středu 23. června 2021 byla v turistické oblasti Poodří v Moravskoslezském kraji oficiálně otevřena unikátní designová cyklostezka vedoucí z Hůrky do Vražného přes Jeseník nad Odrou. Tato 4,8 kilometru dlouhá trasa je nejen vítanou spojkou mezi obcemi, ale kromě pohodlné a bezpečné jízdy nabízí cyklistům ještě něco navíc. Její povrch je totiž „potištěn“ kresleným slovníkem moravskoslezského nářečí, jehož autorem je designér Radek Leskovjan, majitel značky ikonických triček s potiskem UAX!.

Moravskoslezský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění
Co se děje
25.06.2021

ČR: Český rozhlas loni zaujala kniha Egon: Děsná psina Petry Baďurové, kterou vydalo koncem roku 2019 pražské nakladatelství Titanic a během první vlny epidemie koronaviru z ní na ČRo Dvojka předčítal jednadvacet vybraných kapitol Igor Bareš. Role psího seniora Egona, který vypráví svérázným psím jazykem historky o své nesnesitelné paničce a shovívavém páníčkovi, se ujal bravurně. Rozhlasová četba měla u posluchačů velký úspěch a mnoho ohlasů, a Radioservis ji tedy nyní v červnu vydal jako audioknihu. Můžete si ji pořídit na CDmp3 nebo je ke stažení ve formátu mp3 v e-shopu www.radioteka.cz.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
24.06.2021

PRAHA: Český umělec a výtvarník David Černý představil novou sochu s názvem Sekretářka. Silueta ženy sedící na vysoké židli s točícíma nohama se nově vyjímá před budovou společnosti Ahrend, která se zabývá kancelářským nábytkem.

Hl. m. Praha
Výtvarné umění
Co se děje
24.06.2021