úterý
30. dubna 2024
svátek slaví Blahoslav
Jana Semerádová a Collegium Marianum, 2019
© Foto: Petra Hajská



Collegium Marianum zve na 20. ročník Barokních podvečerů a na mistrovské kurzy barokní opery

PRAHA: Soubor Collegium Marianum, neúnavný propagátor staré hudby, zahájí 10. března již dvacátý koncertní cyklus Barokní podvečery! Pro jubilejní ročník přichystal sedm exkluzivních hudebních večerů. Vedle nich připravuje pro studenty a mladé profesionály v pořadí čtvrtý ročník mezinárodních interpretačních kurzů Akademie Versailles, který se uskuteční 18. – 23. února.

Autor článku: 
TZ/ika

Pozvání na Barokní podvečery přijali přední zahraniční i čeští interpreti, kteří se společně se souborem Collegium Marianum představí v poutavých programech širokého tematického rozpětí. „Dramaturgie jubilejního ročníku, který nese podtitul GRANDI MAESTRI, představí tvorbu výrazných osobností italské barokní hudby a jejich vliv na tehdejší hudební produkci v českých zemích,“ vysvětluje Jana Semerádová, umělecká vedoucí souboru Collegium Marianum a dramaturgyně Barokních podvečerů.

Vedle Barokních podvečerů připravuje Collegium Marianum pro studenty a mladé profesionály v pořadí čtvrtý ročník mezinárodních interpretačních kurzů Akademie Versailles, který se uskuteční 18. – 23. února. Hlavním tématem letošních kurzů je francouzská barokní opera ATYS, již zkomponoval Jean-Baptiste Lully v roce 1676 a která se stala nejoblíbenější operou krále Ludvíka XIV. Závěrečné koncertní provedení opery bude přístupné veřejnosti.

Program jubilejního ročníku Barokních podvečerů nabídne virtuózní i kontemplativní skladby či světové premiéry nově objevených skladeb. Hudební skvosty minulosti tak rozezní unikátní historické sály, které stylově i akusticky odpovídají charakteru uváděné hudby. Právě úzká návaznost na architektonické památky Prahy řadí Barokní podvečery k nejoriginálnějším kulturním projektům metropole.

Letošní jarní řadu slavnostně zahájí koncert Maestro delle Nazioni, který je poctou houslovému virtuosovi a skladateli Giuseppemu Tartinimu, jehož 250. výročí úmrtí si v roce 2020 připomeneme. Tartiniho dílo je ostatně leitmotivem celého ročníku Barokních podvečerů. Koncert pod laskavou záštitou pana Williama Lobkowicze se uskuteční v překrásném prostředí Lobkowiczkého paláce a kromě Tartiniho děl představí také skladby Antonia Vivaldiho. Postní koncert představí díla dvou velikánů neapolské operní školy – poutavé Stabat Mater Alessandra Scarlattiho a nově objevenou skladbu ze svatovítské katedrály Giovanni Battisty Pergolesiho. Se sólistkami Hanou Blažíkovou a Markétou Cukrovou čeká posluchače ojedinělý hudební zážitek. Závěrečný koncert jarní řady je inspirován mezinárodní kariérou jednoho z nejvýznamnějších českých barokních skladatelů, Bohuslava Matěje Černohorského. Na program jsou zařazena díla jeho současníků i žáků, s nimiž se setkal v Praze či během svého působení v Assisi a Padově.

Online rezervace a předprodej vstupenek na koncerty jarní řady začíná 11. února. Více informací na www.baroknipodvecery.cz.

Program jarní řady:

10. března 2020, 19.00 hodin

Lobkowiczký palác, Císařský sál, Jiřská 3, Praha 1

Maestro delle Nazioni

Pocta Giuseppu Tartinimu, houslovému virtuosovi a skladateli

Koncert se koná pod záštitou pana Williama Lobkowicze

Lenka Torgersen – barokní housle
Jana Semerádová – flauto traverso
Marco Testori – barokní violoncello

COLLEGIUM MARIANUM

Jana Semerádová – umělecká vedoucí
Lenka Torgersen – koncertní mistr

2. dubna 2020, 19.30 hodin

Kostel sv. Šimona a Judy, Dušní ul., Praha 1

Stabat Mater

Alessandro Scarlatti, Giovanni Battista Pergolesi, Antonio Vivaldi

Hana Blažíková – soprán

Markéta Cukrová – alt

COLLEGIUM MARIANUM

Jana Semerádová – umělecká vedoucí
Lenka Torgersen – koncertní mistr

29. dubna 2020, 19.30 hodin

Strahovský klášter, Letní refektář, Strahovské nádvoří 1, Praha 1

Mezi Prahou a Padovou

Bohuslav Matěj Černohorský a jeho čeští a italští následovníci

Patricia Janečková – soprán
COLLEGIUM MARIANUM

Jana Semerádová – umělecká vedoucí
Lenka Torgersen – koncertní mistr

 

Akademie Versailles

18. – 23. února 2020

Pražská konzervatoř, Na Rejdišti 1, Praha 1 – Staré Město

Čtvrtý ročník mezinárodních interpretačních kurzů Akademie Versailles se bude věnovat výhradně francouzské barokní opeře. Operu Atys s pečlivě vybranými studenty a mladými profesionály nazkouší přední znalci francouzské barokní estetiky: sopranistka Chantal Santon Jeffery, režisérka a choreografka Deda Cristina Colonna, flétnista a dirigent Alexis Kossenko a současný umělecký ředitel CMBV Benoît Dratwicki. Studenti se detailně seznámí s principy instrumentální a vokální interpretace, ornamentikou, barokní gestikou, správnou výslovností a deklamací francouzštiny.

Koncertní provedení opery ATYS s barokní gestikou se bude konat dne 23. února ve 14.00 v koncertním sále Pražské konzervatoře. Výsledky své intenzivní společné práce představí veřejnosti téměř čtyřicítka mladých pěvců a instrumentalistů z České republiky a dalších 14 zemí celého světa, například Argentiny, Brazílie, Izraele, Japonska, Rumunska nebo USA. Vstup je zdarma na základě povinné registrace na www.akademie-versailles.cz. Veřejnost je vítána rovněž na úvodní přednášce s názvem Lully, Atys and the French Baroque Opera, kterou povede Benoît Dratwicki dne 18. února v 10.00 na Pražské konzervatoři. I zde je vstup zdarma s podmínkou registrace.

Více informací na www.akademie-versailles.cz.

Veřejně přístupné akce v rámci Akademie Versailles 2020:

18. února 2020 | 10.00, Pražská konzervatoř

Úvodní přednáška:

Lully, Atys and the French Baroque Opera

Benoît Dratwicki (Centre de musique baroque de Versailles)

vstup zdarma na základě povinné registrace na josefina@collegiummarianum.cz

23. února 2020 | 14.00, Pražská konzervatoř, koncertní sál

Závěrečný koncert účastníků Akademie Versailles

Jean-Baptiste Lully: ATYS (koncertní provedení s barokní gestikou)

vstup zdarma na základě povinné registrace na www.akademie-versailles.cz

PASIVNÍ ÚČAST na Akademii Versailles po registraci na festival@collegiummarianum.cz

LEKTOŘI:
Chantal Santon Jeffery – sólový zpěv, interpretace, ornamentika

Deda Cristina Colonna – gestika, jevištní pohyb, tanec

Alexis Kossenko – orchestr, hudební nastudování, dirigent

Benoît Dratwicki – deklamace, rétorika, výslovnost staré francouzštiny

Akademie Versailles je mezinárodní vzdělávací projekt zaměřený na interpretaci francouzské barokní hudby a specifika její dobové interpretace. Projekt je připravován centrem historických umění Collegium Marianum ve spolupráci s Centrem barokní hudby ve Versailles, Pražskou konzervatoří a Francouzským institutem v Praze. Jako doprovodný program je součástí dlouhodobé spolupráce mezi mezinárodním hudebním festivalem Letní slavnosti staré hudby a prestižním CMBV, jehož úkolem je zachování a šíření dědictví zejména francouzské barokní kultury.

Zdroj: SMART Communication s.r.o.

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

POLICE NAD METUJÍ: Mladý a dynamický symfonický orchestr Police Symphony Orchestra ve svém čtrnáctém roce existence sestoupí na okamžik z hudebních pódií na filmová plátna. Dokumentární film s názvem Velký finále mapuje tři roky života mladých lidí amatérského orchestru, jejich radosti i strasti, úspěchy i vyčerpání, ale hlavně odhodlání jít si za svými sny. Ty si nadále plní také v roce 2024, během kterého se postaví na stage festivalu Rock for People nebo pódium českého hudebního chrámu, pražského Rudolfina. Události pod taktovkou nadšenců z Police nad Metují slibují zážitky, dojetí, skvělou hudbu a energii.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024