čtvrtek
22. října 2020
svátek slaví Sabina
Ilustrační snímek
© Archiv pořadateleCesta kolem světa začíná v Plzni…

PLZEŇ: Plzeň se na čtyři dny stane centrem pro milovníky road movie – v termínu od 14. do 17. října se zde bude října konat třetí ročník International Road Movie Festivalu (IRMF). Festivalovým centrem je již tradičně DEPO2015. Promítat se opět bude i z původní 35mm filmové kopie a diváky čeká také bohatý doprovodný program.

od 14.10.2020 do 17.10.2020
Autor článku: 
TZ/jal

„O přízeň diváků se letos bude ucházet celkem 33 filmů z celého světa, 25 z nich bude v česku promítáno premiérově a 5 z nich bude mít v Plzni dokonce světovou premiéru,“  láká na festival jeho umělecký ředitel Ondřej Bíba.

 

Pět kontinentů a nespočet dopravních prostředků

I když letošní rok cestování spíše nepřál, objevovat a zažívat dobrodružství z celého světa mohou fandové cestování na festivalu přímo v srdci Plzně. Ve čtvrtek 15. října zahájí festival český film Staříci - atypická černohumorná road movie o dvojici bývalých politických vězňů bijících se za spravedlnost.

V dalších dnech diváci zavítají prostřednictvím jednotlivých filmů na všech 5 kontinentů, a to v nejrozmanitějších dopravních prostředcích. Program tvoří celovečerní, krátkometrážní a dokumentární filmy i cestovatelské přednášky. Festival nabídne i klasiky žánru - v rámci retrospektivy bude z 35mm filmové kopie uveden film Paříž, Texas kultovního režiséra Wima Wenderse, nebo restaurovaná verze Daleké cesty Alfréda Radoka.

 

Motorkou po Skotsku a s Češkou na K2

Přednášku oživenou mnoha videi a fotkami scenérií Skotska si vychutnáte hezky v teple a suchu – na rozdíl od Matouše Vinše, který projel 8000 km po Skotsku na motorce. Pokud uvažujete nad něčím podobným, přijďte se s Matoušem setkat ve středu 14. října v 19:00.

K2 vlastní cestou je celovečerní film režisérky Jany Počtové. Vypráví o Kláře Kolouchové, která jako první rodilá Češka zdolala před lety Mount Everest a loni jako teprve dvacátá žena vystoupala i na druhou nejvyšší horu světa – nebezpečnou K2. Film bude promítán ve čtvrtek 15. října od 18:00.

Program je připraven i pro nejmenší diváky

Moje první road movie je název nové sekce, která je připravena pro děti a jejich rodiče. „V sobotu 17. října od 10:00 budou promítnuty tři krátké road movie pro nejmladší diváky. Ti se tak mohou poprvé seznámit s daným filmovým žánrem a společně s jejich rodiči nasát festivalovou atmosféru,“ doplňuje nabídku festivalu Václav Martinovský, výkonný ředitel.

 

Vyhlášení nejlepších filmů

Slavnostní zakončení festivalu promítne celovečerní komedii 303, vycházející hvězdy německého filmu Hanse Weingartnera. Předány budou ceny nejlepším filmům v celovečerní, dokumentární i krátkometrážní sekci. O vítězích budou hlasovat diváci v průběhu celého festivalu. Atmosféru slavnostního večera zakončí hudební vystoupení v kavárně DEPO2015.

 

www.irmf.cz

Předprodej vstupenek na goout.cz

 

International Road Movie Festival

International Road Movie Festival (IRMF; Mezinárodní Road Movie Festival) prezentuje umělecky výrazné filmy, které oslavují lidskou diverzitu a obohacují naše porozumění jiných kultur. IRMF věnuje pozornost objevování nových talentů z celého světa a jejich představení českému divákovi. Posláním festivalu je zviditelnit a upozornit na filmy, které oslavují kulturní rozmanitost a přináší divákovi radost a údiv. Festival stojí za tvrzením, že příběh vedený autentickým hlasem má sílu nejen inspirovat, povznést a pobavit, ale také probudit nové myšlenky, překonávat hranice a přinést novou úroveň porozumění.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Nemuset řešit, jestli je kultura příliš daleko. Nebo si v klidu a kdykoliv pustit inscenaci - novinku i klasiku, která se pár let nehraje. To vše od 20. října 2020 nabízí první česká streamovací divadelní platforma Dramox. Jejím cílem je dlouhodobě podporovat divadelní tvorbu a rozšířit komunitu lidí, která divadlem žije. Zakladateli Dramoxu jsou Martin Zavadil, Radim Horák a Martin Hájek - internetový podnikatel a majitel značky Livesport.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec
Co se děje
21.10.2020

ČESKÁ TŘEBOVÁ: Divadelní jeviště v České Třebové měla být na dny 13.‒15. listopadu 2020 vyhrazena seniorskému divadlu. Velký a malý sál Kulturního centra a také Malá scéna se připravovaly pro konání 14. ročníku Národní přehlídky seniorského divadla. Přehlídka je koncipována jako bienále, příležitost k setkání, vzájemné inspiraci a předvedení výsledků práce amatérských divadelních souborů a skupin (i jednotlivců), jejichž herecký kolektiv je nejméně z 50 procent složen z osob starších 60 let. Vzhledem k současné situaci se organizátoři rozhodli pro její zrušení.

Celá ČR, Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Senioři, Soutěže a festivaly
Co se děje
21.10.2020

HRADEC KRÁLOVÉ: Navzdory pandemii se Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové rozhodla, uskutečnit Velký knižní čtvrtek alespoň online. Ve spolupráci s nakladatelství Kosmas  prezentuje čtené úryvky z TOP šestnácti titulů na svém YouTube a FB. Od 15. října se na obou médiích po dobu několika dní budou objevovat krátké čtené ukázky toho nejlepšího z podzimní nabídky různých nakladatelství, napříč žánry i generacemi čtenářů.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
20.10.2020

ČR: Titulní píseň nového alba Honzy Jareše Doktor duší získala ocenění Platinová dvanáctka za dvanáct vítězství v hitparádě Českého rozhlasu Dvojka. Na videoklip k písni Doktor duší se můžete podívat zde: https://www.youtube.com/watch?v=7R9K_pkUUfY

Celá ČR
Hudba, Handicap
Co se děje
20.10.2020