pondělí
1. června 2020
svátek slaví Laura
Logo Český kořenů
© Archiv spolkuČeské kořeny - příběhy o cestách za svobodou na webu Místní kultury

ČR: Systém, který vládl v naší zemi před rokem 1989, bránil občanům svobodně uplatnit svoje talenty a schopnosti. Cyklus filmových dokumentů České kořeny přináší příběhy lidí, kteří odchodem z Československa tuto svobodu získali a dokázali jí využít. Autentická svědectví zařazuje do svého vysílání ČT a od března letošního roku je najdete také na webu Místní kultury. 

Autor článku: 
TZ/jal

„Také v letošním, 11. roce existence projektu České kořeny, máme pro vás pestrý program, ve kterém chceme i nadále představovat zajímavé osobnosti z řad zahraničních Čechů (ale nejen těch), a připomínat jejich příběhy. Upozorňovat na jejich zkušenosti, spolupráci s námi doma, a hlavně na jejich aktivity ve světě, kterými přispívají k dobrému jménu České republiky. Letos je společným jmenovatelem 30. výročí od politických i společenských změn v listopadu 1989, které Češi v zahraničí prožívají možná intenzivněji než my doma,“ uvádí producentka a spouautorka filmových dokumentů Martina Fialková a dodává: "Z možnosti svobodné komunikace, jejich návratů do vlasti, příležitosti, nabídnout rodné zemi své zkušenosti jsme se radovali všichni. Byly tyto možnosti využity? Jak Čechy v zahraničí vnímáme dnes, a jak oni nás? Jsme jedním národem?"

Na to – i na jiné otázky se pokouší přinést odpovědi série rozhovorů s názvem Česká kultura přes Sametem a po Sametu. Vzniká na základě projektu dokumentárních filmů České kořeny ve spolupráci s internetovým časopisem www.mistnikultura.cz. Již vyšel rozhovor: s Jaroslavem Šonským, houslovým virtuosem žijícím ve Švédsku a také v Česku, nositelem ocenění Gratias Agit, osobností dokumentu České kořeny ve Švédsku, s Danou Seidlovou,významnou osobností českého exilového skautingu, která se po řadě let ve Švýcarsku rozhodla k návratu. Je osobností dokumentu České kořeny ve Švýcarsku. S Ivou Mrázkovou, úspěšnou výtvarnicí, „poslední emigrantkou“ z léta 1989, žijící v Lucembursku, osobností nejnovějšího dokumentu z r. 2018 – Českých kořenů v Lucembursku a Belgii. S Tomislavem Vašíčkem, jedním ze zakladatelů českého rokenrolu, skladatelem a také osobností dokumentu České kořeny ve Vídni, s Mášou Exnarovou, pedagožkou a galeristkou ze švýcarského Sissachu u Basileje–osobností dokumentu České kořeny ve Švýcarsku.

"Z této série rozhovorů doplněné o další podobné texty se spojujícím tématem České kořeny, by mohla vzniknout publikace. Uvítáme zájemce, kteří by její vydání rádi podpořili. Staňte se spoluúčastníkem našich projektů, pomozte nám je financovat. Číslo účtu Českých kořenů: 2100967760, kód banky 2010.

Pro všechny dárce a sponzory máme připraveny dárky z naší produkce a čestná místa na koncertech. DVD s libovolným filmem dle výběru (České kořeny ve Švédsku, Švýcarsku, ve Vídni, ve Vancouveru nebo v Lucembursku a Belgii) a CD s live nahrávkou ze slavnostního koncertu ve Valdštejnském paláci, kde jsme zahajovali loňský festival k10. výročí Českých kořenů, nebo CD souboru Martinů Strings Prague. Za vaši pomoc děkujeme!“

Martina Fialková,

předsedkyně České kořeny z.s., Hackerova 573, 181 00, IČ: 04824211, www.ceskekoreny.cz, najdete nás i na Fb

 

Aktuálně lze zhlédnout II. díl filmového dokumentu České kořeny ve Vancouveru 22. srpna ve 12.05 na ČT 2 

V archivu ČT je možné dohledat oba díly na tomto odkazu:

https://www.ceskatelevize.cz/tv-program/hledani/?filtr%5Bslova-casti%5D=%C4%8DESK%C3%89+KO%C5%98ENY+VE+vancouveru 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

HRONOV: Přestože je hranice mezi Českem a Polskem z důvodů vládních opatření stále uzavřená, uskuteční se tuto sobotu od 14 h na zelené hranici mezi Náchodskem a Kladskou kotlinou na cestě mezi obcemi Žďárky a Pstrążna (Stroužné) sousedské setkání. “Smyslem tohoto setkání je poukázat na nesmyslnost uzavření hranic mezi dvěma zeměmi, které mají podobnou epidemiologickou situaci a takřka identická ochranná opatření,” uvedl jeden z organizátorů setkání Zdeněk Kozlíček. Toto setkání, které je otevřené všem sousedům a přátelům z obou stran hranice, je součástí mezinárodní občanské iniciativy Soboty pro sousedství / Soboty dla sąsiedztwa, kdy se každou druhou sobotu setkávají na tzv. zelené hranici sousedé, přátelé a rodiny z Česka se svými sousedy z Německa, Rakouska, Slovenska a Polska.

Královéhradecký kraj, zahraničí
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Menšiny a cizinci
Co se děje
29.05.2020

PRAHA: Soutěž Jazzfruit pod festivalem Mladí ladí jazz, která už deset let vyhledává zajímavé a nadějné talenty v široké paletě jazzových i jiných stylů a žánrů, letos navzdory době vyhlásila speciální korona edici. Jedenáctý ročník soutěže již zná své finalisty, které vybrala odborná porota, v jejímž čele zasedají Lenka Dusilová, Matěj Ruppert a také jazzoví fanoušci. V hlasování, které probíhalo do pondělního večera, zvítězili u poroty kapely B/Y Organism, Point of Few a Jay Delver a diváci poslali do finále duo KI木. Finálové kolo proběhne v neděli 31. května od 18.00 hod. živě online nad pražskými střechami v centru Prahy.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
29.05.2020

ČR: V době, kdy muzea a galerie sčítají finanční ztráty způsobené epidemií COVID-19 a snaží se najít způsoby, jak za dosud nepředstavitelně ztížených podmínek přilákat návštěvníky, zveřejnila ČTK a po ní i další média informace ze zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu o závěrech z kontrolní akce Ochrana sbírek muzejní povahy ve vlastnictví České republiky. Od května do prosince 2019 kontroloři NKÚ prověřovali deset institucí, které spravují muzejní sbírky ve vlastnictví státu. Kolegium NKÚ schválilo výsledky šetření dne 9. března 2020. Tehdy byl ale hlavním tématem titulků koronavirus. Stručný souhrn výsledků kontroly NKÚ byl tak zveřejněn právě až 18. května na Mezinárodní den muzeí. A média, pro něž jsou předmětem zájmu zejména katastrofy a zločiny, po této zprávě s chutí sáhla. Ovšem v duchu současné žurnalistiky bez hlubší reflexe toho, co zpráva NKÚ obsahuje, anebo dokonce zkreslením informací v ní uvedených.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky
Co se děje
28.05.2020

BROUMOV: Festival Za poklady Broumovska, který oživuje každé léto kostely broumovské skupiny, letos oslaví jubilejní 15. ročník. První polovina festivalu proběhne online v tradičním čase letních koncertů. Vybrané natáčení červencových koncertů zpřístupní pořadatelé i veřejnosti. Srpen již bude celý patřit živé hudbě. Festival nabídne několik novinek včetně open air koncertu nebo vydání faksimile dobového opisu klavírního partu Koncertu C dur Ludwiga van Beethovena z archivu broumovského kláštera.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
28.05.2020