ČR: Internetová encyklopedie Wikipedie vyhlásila editační soutěž na téma kulturních památek v České republice. Cílem akce s názvem Popiš památku bude zlepšit povědomí o českých památkách na největší encyklopedii, která je k dispozici v českém jazyce, každému a zdarma. Do soutěže, která se uskuteční od 15. ledna do 15. února 2018, bude možné přihlásit článek o jakékoliv encyklopedicky významné kulturní památce v Česku.
Soutěž organizuje spolek Wikimedia Česká republika, který v minulosti několik obdobných akcí uskutečnil. V roce 2015 a 2016 vznikaly články na téma Polska v druhé světové válce a o zemích střední a východní Evropy. V letech 2012, 2013 a 2014 proběhla soutěž Wiki miluje památky, v rámci níž bylo pořízeno na 25 tisíc fotografií. Díky tomu se podařilo pro Wikipedii získat kvalitní dokumentaci českého kulturního dědictví.
„Logickým krokem je nyní památky podrobněji popsat. Fotografie máme, chybí nám mnohdy ale kvalitní články. Mnoho kostelů, památných vil nebo středověkých opevnění ještě nemá vlastní heslo na největší české encyklopedii. Chceme pomoci tomu, aby byly památky lépe zastoupeny,“ uvedl Jan Loužek, místopředseda spolku Wikimedia Česká republika.
Do soutěže, která se uskuteční od 15. ledna do 15. února 2018, bude možné přihlásit článek o jakékoliv encyklopedicky významné kulturní památce v Česku. Soutěžící budou ohodnoceni podle počtu a délky napsaných článků. Kdo napíše nejvíce, vyhraje ceny, které spolek Wikimedia Česká republika poskytne. Pro lepší orientaci v tématu jsou na české Wikipedii připraveny seznamy kulturních památek podle jednotlivých měst a okresů, takže každý může najít památku, kterou zná nebo která mu je nejbližší.
Bližší informace k soutěži Popiš památku naleznete na stránkách WIKIPEDIE. Mediálním partnerem je portál PROPAMÁTKY.
BOHUMÍN: "Maryšku jsme založili jako literárně - dramatický klub. Spektrum působnosti sdružení se ale postupem let rozšířilo do nejrůznějších oblastí (besedy, literární večery, přednášky, výstavy, multižánrové akce a festivaly, autorská tvorba, filmový klub apod.)," uvádí na svém webu členky bohumínského spolku Maryška. Představujeme jeho aktuální aktivity v závěru letošního a začátkem příštího roku.
ČR: Charitativní díl soutěže StarDance, který Česká televize odvysílala v sobotu 25. listopadu se postaral o absolutní rekord ze všech odvysílaných charitativních dílů pořadu. Celková vybraná suma pro Centrum Paraple činí 25 174 220 Kč. Slavnostního předání šeku se v silném zastoupení zúčastnily osobnosti spojené s pořadem StarDance a zástupci Centra Paraple. Za Českou televizi šek předala vedoucí komunikace a korporátního partnerství Jana Mrákotová.
ŽATEC, ČR: Česká republika opět potvrdila, že je světovou velmocí, co se týče zápisů na seznam kulturního dědictví UNESCO. V pondělí dne 18. září 2023 bylo na zasedání Výboru pro světové dědictví, které se konalo v saudskoarabském Rijádu, rozhodnuto o zařazení chmelařské krajiny a města Žatec, jejího centra, na prestižní seznam světového dědictví pod názvem Žatec and the Landscape of Saaz Hops. ČR se tudíž může pyšnit vůbec první chmelařskou krajinou na světě, která nese značku UNESCO. Na úspěšné nominaci se podílelo mnoho subjektů; my jsme s několika dotazy oslovili site managera památky světového dědictví, pana Jaroslava Špičku, bývalého místostarostu města Žatce, v současnosti též ředitele Chrámu Chmele a Piva, p. o.