středa
7. prosince 2022
svátek slaví Ambrož, Benjamín
Logo
© Archiv pořadateleCentrum uměleckých aktivit chystá nové vzdělávací cykly pro pedagogy i videotvůrce

HRADEC KRÁLOVÉ: Začátkem školního roku nejen školáci usedají do lavic a čelí novým výzvám. S novou nabídkou vzdělávání a akcí přichází i Centrum uměleckých aktivit. Významnou novinkou jsou kurzy podporující Scénické čtení, tvůrčí motivace žáka ke čtenářství, které jsou určeny především pedagogickým pracovníkům, knihovníkům a vychovatelům nebo kurz Jak vytvořit audiovizuální dílo pro studenty a tvůrce od 15 do 26 let. Kurzy jsou podporovány a spolufinancovány Evropskou unií, Národním plánem obnovy a Ministerstvem kultury.

Autor článku: 
Marta Bergmanová

Scénické čtení jako cesta k podpoře čtenářství u dětí

Kurz složený ze dvou víkendových bloků povede Aleš Vrzák, Tomáš Jarkovský, Emílie Zámečníková. Seznámí účastníky s přístupy, metodami a prostředky pro vytváření pořadů scénického čtení, které mohou v praxi aplikovat do výuky, her i akcí pro děti a žáky.

Druhým kurzem pro pedagogy, vychovatele, knihovníky a příbuzné profese je Hlasový projev, řeč a slovo pod vedením zkušené pedagožky, herečky a rozhlasové režisérky Evy Spoustové Málkové. Semináře se zaměří na tři základní pilíře hlasové problematiky, kterými je technika dechu a tvorby hlasu, působení řeči v komunikaci s posluchačem a práce s různorodými texty vzhledem k jejich odpovídající interpretaci.

 

Jak vytvořit audiovizuální dílo od A do Z

Od října do května příštího roku proběhne praktická výuka začínajících nebo potenciálních audiovizuálních tvůrců a filmařů. Kurz zájemce provede všemi fázemi vzniku AV díla – od námětu po výsledný film. Předávat své znalosti budou zkušení filmaři z praxe, kameraman Jaromír Kalina, kameraman a střihač Ondřej Martinec a scénáristka a režisérka Tereza Štěpánková. Výstupní prací bude krátký film do pěti minut, který budete moci prezentovat na několika filmových soutěžích a přehlídkách, které pořádáme či spolupořádáme (Cinema open, České vize, Rychnovská osmička, Náchodská prima sezóna, Studoko).

 

Kurz je určen především studentům SŠ, SOŠ i odborných učilišť, mladým lidem ve věku 15–26 let, kteří hledají rozšířenější nabídku filmového vzdělávání
s profesionálními tvůrci. Kurz je vhodný pro začátečníky i mírně pokročilé.

Účastníci kurzu budou spolupracovat v rámci „štábů“ i na projektech ostatních účastníků. Vyzkouší si i tedy práci různých filmových složek – kameraman, střihač, zvukař, produkční, režisér…

Kurz bude probíhat přímo v prostorách Centra (budova Galerie moderního umění, zadní vchod). Pro praktickou část bude k dispozici foto/film studio a střižnu. Kurzisté mohou po dohodě využít technické vybavení (kamery, střihový program, světla, pozadí).

Celou nabídku kurzů, workshopů a seminářů najdete na www.cuahk.cz

Mohlo by vás také zajímat...