čtvrtek
29. února 2024
svátek slaví Horymír
Vizuál Best in Design
© Zdroj: zlindesignweek.comBudoucnost je v tobě! Zlin Design Week spustil přihlašování do 15. ročníku mezinárodní soutěže Best in Design

ZLÍN: Mezinárodní soutěž Best in Design určená nejen studentům, ale všem designérům do 30 let, kteří chtějí nastartovat svou tvorbu, zahajuje již 15. ročník. Obřím lákadlem pro soutěžící je nejen finanční odměna v hodnotě až 1 500 €, ale i zisk nových zkušeností, a především zpětná vazba od profesionálů a navázání nových kontaktů. Přihlášky lze podávat do 4. 2. 2024.

Autor článku: 
Michaela Kottová/ika

Designérskou soutěž Best in Design, která letos slaví 15 let, organizuje festival Zlin Design Week, jehož jedním z hlavních poslání je podpora nových talentů. Festival, vznikající pod záštitou Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, právě skrze soutěž pootevírá možnosti mladým designérům, aby jim pomohl nastartovat kariéru.

V roce 2020 se například stal držitelem prestižního titulu Best in Design fashion designér Milan Flíček, který v průběhu soutěže nasbíral kontakty, díky kterým se mu podařilo získat příležitosti nejen v České republice, ale i v zahraničí.

“Porotci u nás pouze nehodnotí, ale taktéž navazují s finalisty spolupráce a umožňují jim se dále prezentovat. Krásným příkladem může být propojení právě Milana Flíčka a porotce kategorie Fashion Design Branka Popovice, organizátora nizozemského festivalu a platformy Fashionclash. Díky němu dostal Milan a jeho módní brand “Our shift”, který založil spolu s Barborou Surou, možnost prezentovat svou tvorbu právě tam. Pro designéry takové spolupráce znamenají mnohdy víc, než finanční jednorázová podpora. A my jsme velmi rádi, že taková spojení můžeme díky soutěži Best in Design umožňovat,” konstatuje Ondřej Staněk, programový ředitel festivalu Zlin Design Week.

Že soutěž Best in Design není jen o výhře, vnímá i designérské duo Buro Famos, které stejně jako minulý rok zasedne v porotě soutěžní kategorie Product & Industrial Design. „Potkali jsme spoustu osobností, které nejsou přímo ze Zlína, a také spoustu tváří ze zahraničí. Mohli jsme tak posílit i naše sítě spojené s designem. Cítili jsme se příjemně a zažili jsme Zlín jako živé město s mladými otevřenými lidmi, krásnými místy a smyslem pro design, kulturu a historii.“

Soutěžit se letos bude ve 4 kategoriích – Fashion Design, Product & Industrial Design, Communication Design a Service Design, což je kategorie, která vznikla teprve v loňském roce a v České republice zatím nemá konkurenci.

Do soutěže mohou být přihlášeny návrhy vzniklé po 1. 1. 2022, které se nezúčastnily předešlých ročníků. Zapojit se mohou jednotlivci, ale také autorské kolektivy do věkové hranice 30 let a přihlášky lze podávat až do 4. 2. 2024. Kompletní pravidla designéři najdou na webových stránkách.

Výsledky soutěže budou odhaleny v rámci festivalu Zlin Design Week, jenž proběhne 8.-14. května 2024. Aby vám neunikly žádné informace, doporučujeme sledovat webové stránky, Facebook nebo Instagram Zlin Design Weeku.

 

O Zlin Design Weeku

Zlin Design Week je týdenní design festival, kde může každý najít inspiraci. Prostřednictvím festivalu vytváříme platformu pro setkávání mladých designérů a profesionálů, pro prezentaci, vyjádření, sdílení a nečekaná spojení. Podporujeme mladé talenty a přinášíme čerstvý vítr v oblasti designu. Projekt vznikl roku 2015 na Fakultě multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně díky mezioborové spolupráci designu, marketingových komunikací, fotografie a audiovize.

Mohlo by vás také zajímat...

LITEŇ: Na zámku v Litni se chystá připomínka kulatého výročí Jarmily Novotné, součástí slavnostního programu bude i otevření novorenesanční hrobky rodu Daubků.

Středočeský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění, Památky, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Co se děje
28.02.2024

PRAHA: Poslední únorovou neděli mohli diváci v Divadle v Celetné vidět první fázi jednoho zajímavého experimentu. Spolek Kašpar uvedl veřejnou zkoušku nově připravované inscenace hry Williama Shakespeara KRÁL LEAR v režii Jakuba Špalka, která vzniká rozfázovaně do několika etap.

Hl. m. Praha
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Památky
Co se děje
28.02.2024

ŠVÉDSKO-ČR: Česká historička Blanka Karlsson, žijící od roku 1984 se švédským manželem v Norrköpingu, patří k těm obětavým duším, které „na oltář vlasti“ dokážou přinést ohromnou spoustu času. K těm, kteří nelitují vlastních prostředků a s celoživotním zápalem se věnují svému vyvolenému tématu. Tím je pro ni zcela logicky mapování švédských pobytů dvou mimořádných postav české kultury a historie: Jana Amose Komenského a Bedřicha Smetany. Smetanovo 200. výročí narození 2. 3. 1824 dalo také vznik našemu dnešnímu rozhovoru na dálku.

S Blankou se známe díky natáčení dokumentu České kořeny ve Švédsku (2009) a dalším četným kontaktům, které se od něj odvíjely. Mohla jsem tak zblízka poznat její ryzí vlastenectví, které u mnohých často probudí až pobyt v zahraničí; ne tak u ní. Má jej zkrátka v krvi.

Výsledky svého třicetiletého bádání o Smetanovi ve Švédsku shrnula do své publikace vydané ve vlastním vydavatelství Blanka Pragensis.  

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Vzdělávání
Články a komentáře
28.02.2024

ČR: Výpravy po schwarzenberských místech je název už pátého dílu Výprav, osobitého cestopisu literárního publicisty a spisovatele Jiřího Peňáse. Autor svou pouť zahájil v létě 2023 ve společnosti Karla Schwarzenberga. Další destinace pak objel sám, protože do putování s knížetem zasáhl osud. Výsledkem je poutavé čtení. Z něj vystupuje originální portrét Schwarzenberga, s nímž Peňás napsal patrně poslední knižní rozhovor. Kromě toho Výpravy nabízejí zábavné, čtivě podané putování po krajině, historii a architektuře. Zápisky ze schwarzenberských míst v Česku a v Rakousku i tentokrát prostupují autorovy vtipné postřehy a osobní vzpomínky. Knihu vydává Echo Media. Zde je od 19. února k mání v e-shopu, v knihkupectvích se objeví od 28. února.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Vzdělávání
Nepřehlédněte
26.02.2024