sobota
27. července 2024
svátek slaví Věroslav
Vizuál Best in Design
© Zdroj: zlindesignweek.com



Budoucnost je v tobě! Zlin Design Week spustil přihlašování do 15. ročníku mezinárodní soutěže Best in Design

ZLÍN: Mezinárodní soutěž Best in Design určená nejen studentům, ale všem designérům do 30 let, kteří chtějí nastartovat svou tvorbu, zahajuje již 15. ročník. Obřím lákadlem pro soutěžící je nejen finanční odměna v hodnotě až 1 500 €, ale i zisk nových zkušeností, a především zpětná vazba od profesionálů a navázání nových kontaktů. Přihlášky lze podávat do 4. 2. 2024.

Autor článku: 
Michaela Kottová/ika

Designérskou soutěž Best in Design, která letos slaví 15 let, organizuje festival Zlin Design Week, jehož jedním z hlavních poslání je podpora nových talentů. Festival, vznikající pod záštitou Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, právě skrze soutěž pootevírá možnosti mladým designérům, aby jim pomohl nastartovat kariéru.

V roce 2020 se například stal držitelem prestižního titulu Best in Design fashion designér Milan Flíček, který v průběhu soutěže nasbíral kontakty, díky kterým se mu podařilo získat příležitosti nejen v České republice, ale i v zahraničí.

“Porotci u nás pouze nehodnotí, ale taktéž navazují s finalisty spolupráce a umožňují jim se dále prezentovat. Krásným příkladem může být propojení právě Milana Flíčka a porotce kategorie Fashion Design Branka Popovice, organizátora nizozemského festivalu a platformy Fashionclash. Díky němu dostal Milan a jeho módní brand “Our shift”, který založil spolu s Barborou Surou, možnost prezentovat svou tvorbu právě tam. Pro designéry takové spolupráce znamenají mnohdy víc, než finanční jednorázová podpora. A my jsme velmi rádi, že taková spojení můžeme díky soutěži Best in Design umožňovat,” konstatuje Ondřej Staněk, programový ředitel festivalu Zlin Design Week.

Že soutěž Best in Design není jen o výhře, vnímá i designérské duo Buro Famos, které stejně jako minulý rok zasedne v porotě soutěžní kategorie Product & Industrial Design. „Potkali jsme spoustu osobností, které nejsou přímo ze Zlína, a také spoustu tváří ze zahraničí. Mohli jsme tak posílit i naše sítě spojené s designem. Cítili jsme se příjemně a zažili jsme Zlín jako živé město s mladými otevřenými lidmi, krásnými místy a smyslem pro design, kulturu a historii.“

Soutěžit se letos bude ve 4 kategoriích – Fashion Design, Product & Industrial Design, Communication Design a Service Design, což je kategorie, která vznikla teprve v loňském roce a v České republice zatím nemá konkurenci.

Do soutěže mohou být přihlášeny návrhy vzniklé po 1. 1. 2022, které se nezúčastnily předešlých ročníků. Zapojit se mohou jednotlivci, ale také autorské kolektivy do věkové hranice 30 let a přihlášky lze podávat až do 4. 2. 2024. Kompletní pravidla designéři najdou na webových stránkách.

Výsledky soutěže budou odhaleny v rámci festivalu Zlin Design Week, jenž proběhne 8.-14. května 2024. Aby vám neunikly žádné informace, doporučujeme sledovat webové stránky, Facebook nebo Instagram Zlin Design Weeku.

 

O Zlin Design Weeku

Zlin Design Week je týdenní design festival, kde může každý najít inspiraci. Prostřednictvím festivalu vytváříme platformu pro setkávání mladých designérů a profesionálů, pro prezentaci, vyjádření, sdílení a nečekaná spojení. Podporujeme mladé talenty a přinášíme čerstvý vítr v oblasti designu. Projekt vznikl roku 2015 na Fakultě multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně díky mezioborové spolupráci designu, marketingových komunikací, fotografie a audiovize.

Mohlo by vás také zajímat...

ČESKÝ TĚŠÍN: Vyšla nová publikaci našeho kolegy historika Mgr. Martina Krůla, Ph.D., s názvem PORTA SILESIAE. JABLUNKOVSKÉ ŠANCE – RANĚ NOVOVĚKÝ FORTIFIKAČNÍ SYSTÉM NA POMEZÍ SLEZSKA, UHER A POLSKA.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
23.07.2024

ČR: V zásadních chvílích pro Československo a Česko jsme se vždy shromažďovali na Václavském náměstí pod monumentální sochou sv. Václava, obklopeného patrony české země. Svátek 1. máje symbolizuje zase pro Pražany socha Karla Hynka Máchy na Petříně. Obě sochy jsou dílem Josefa Václava Myslbeka (1848–1922), a ještě mnoho dalších – například mohutná sousoší na Vyšehradě inspirovaná postavami z naší nejstarší historie. Co víme o jejich autorovi? Nejvíce si cenil druhého místa na pařížském Salonu za dílo Krucifix, které se nedávno stalo středem pozornosti nejen na pražské AVU, kde už přes 100 let visí jeho další odlitek, a kterou Myslbek spoluzakládal.

Milada Myslbeková, pravnučka zakladatele moderního českého sochařství, se už loni rozhodla připomenout svého slavného předka velkou výstavou. Proběhla v Praze v Obecním domě a byl to docela husarský kousek, protože jinak se podobnou činností nikdy nezabývala. Ale podařilo se a energické dámě se splnil sen, o kterém si teď vyprávíme, a který by měl mít i pokračování. Vždyť Josef Václav Myslbek je zakladatelem českého moderního sochařství a jako takový by měl mít pevné místo v naší národní paměti. Je to ale tak?

 

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Články a komentáře
24.07.2024

PRAHA: Galerie kritiků musí po prázdninách skončit v prostorách pražského paláce Adria, kde sídlí přes 20 let. Nynější provozovatel galerie, Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků, prohrál soutěž, kterou vypsal správce budovy Trade Centre Praha (TCP) po problémech s placením nájemného. ČTK to sdělil zástupce správce Ondřej Šrámek. Předsedkyně sdružení Vlasta Čiháková Noshiro uvedla, že se obrátila na radu hlavního města a primátora, aby zhodnotili regulérnost soutěže. Soutěž vyhrála s nabídkou společnost Art of All, která provozuje on-line galerii Original Gallery. Jednatel Art of All Marcel Sítník uvedl, že v paláci Adria bude její kamenná pobočka. Budova patří magistrátu, pro který ji spravuje TCP.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři
Co se děje
22.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Platforma Terén se vydává na téměř měsíční (22. 7. – 19. 8. 2024) zahraniční touring s loutkovou inscenací Návštěva. Kromě hlavního města Soulu ji uvede i v dalších menších městech jako Gwangju nebo Jeonju. Autoři Návštěvy, Robert Smolík a Veronika Vlková, představí tamějšímu publiku a odborné veřejnosti české loutkové divadlo i výtvarné umění. Hostování bude doplněno o doprovodné programy v podobě workshopů, přednášek a diskusí. Program probíhá v rámci projektu PerformCzech, který s podporou Národního plánu obnovy organizuje Institut umění – Divadelní ústav.

zahraničí
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2024