úterý
18. ledna 2022
svátek slaví Vladislav
Betlém z Bílovce
© Martin HolubBetlém v životní velikosti zpříjemní v Bílovci atmosféru při prodeji kaprů

BÍLOVEC: K sváteční vánoční atmosféře v Bílovci letos přispívá také úžasný betlém v životní velikosti, který vlastnoručně vyrobil místní podnikatel a šéf bíloveckých rybářů Martin Holub ve spolupráci se studenty bíloveckého gymnázia Mikuláše Koperníka. Ten je od dnešního dne k vidění v suterénu gymnázia. Ve středu 22. prosince se však přemístí k Medvědí boudě, kde zpříjemní lidem nákup kaprů a od 24. prosince až do konce roku si ho kolemjdoucí budou moci prohlédnout na Slezském náměstí ve výloze bývalé hračkárny naproti kostelu sv. Mikuláše v horní části náměstí.

Autor článku: 
Lenka Hatlapatková

„Chtěl jsem zpříjemnit vánoční atmosféru při prodeji kaprů, který chystají bílovečtí rybáři na středu 22. prosince, a tak jsem se rozhodl vyrobit betlém. Původně jsem chtěl jednotlivé postavy v životní velikosti vyřezat z dřevotřísky, ale nakonec jsem zvolil ekonomičtější variantu a vyřezal betlém ze sololitu,“ popisuje své důvody k tvorbě tohoto krásného díla jeho autor Martin Holub, který se rozhodoval velmi rychle – jeden večer si vše naplánoval a druhý den se pustil do práce. „Pokud je člověk zapálen pro věc, není nic, co by nešlo,“ dodává Martin Holub.

Betlém vznikal v klubovně rybářského svazu, kde Martin Holub pozval profesory výtvarné výchovy bíloveckého gymnázia. „Napadlo mě oslovit i mladší generaci, aby se zapojila do oživování našich krásných tradic. Oslovil jsem proto vedení místního gymnázia, zda bych mohl přizvat ke spolupráci i jejich studenty, a byl jsem mile překvapen, s jakou ochotou mi vyšli vstříc. Pozval jsem proto profesory k nám do klubovny, kde jsem jim ukázal vyřezaný betlém se základními rysy budoucí malby a vysvětlil, jak by vše mělo vypadat. Betlém jsem následně převezl na gymnázium, kde pod odborným dohledem profesorky Ireny Janesové a profesora Radima Bejlovce studenti celkem 14 kusů tohoto díla domalovali barvami podle předlohy. 

„Postavy byly v životní velikosti, ale ani toho se studenti nezalekli. Postupně na nich pracovali žáci z primy, sekundy, tercie, sexty i 2. BC, kterým se pod rukama díky panu Holubovi zrodilo doslova monumentální dílo,“ doplňuje za vedení gymnázia profesorka Irena Janesová. A tak Marie s Josefem a malým Ježíškem ve společnosti andílků, oveček, velblouda, oslíka a dalších zdobí již zdobí nyní suterén místního gymnázia

„Sváteční výzdoba k adventnímu času i Vánocům neodmyslitelně patří a nás moc těší, že se do výzdoby města zapojují i samotní občané. Věřím, že právě díky panu Holubovi bude mít i letošní nákup kaprů u Medvědí boudy ještě svátečnější atmosféru, kterou si všichni přítomní jistě užijí. Osobně se velmi těším, až betlém obohatí naši výzdobu na Slezském náměstí,“ říká starostka města Bílovce Renata Mikolašová, která zve občany také na výstavu do místního muzea s názvem Kouzlo Vánoc, která potrvá až do 9. ledna. „Tato výstava přenese děti i dospělé do kuchyně první republiky a návštěvníci nahlédnout do tradičního receptáře našich babiček. Nechybí tady samozřejmě také betlémy a staré vánoční ozdoby.“

Výstavu doplní 16. prosince od 17 hodin v muzeu také přednáška Radka Kubánka s názvem Vánoce let minulých, prostřednictvím níž se přítomní dozví o zvycích a tradicích od dušiček až do Tří králů u nás ve Slezsku.​

Mohlo by vás také zajímat...

BROUMOV: Lektorky Maiwaldovy akademie Vzdělávacího a kulturního centra Broumov připravily nový vzdělávací program Příběh knihy, který se inspiruje historií, rukodělným řemeslem mnichů a klášterní knihovnou. Během tvořivého programu budou žáci a studenti poznávat knihařské řemeslo, středověkou vazbu knih a vyrobí si svůj vlastnoručně šitý knižní blok.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
18.01.2022

BERLÍN: Krátkometrážní animovaný snímek režisérky Lucie Sunkové Zuza v zahradách se probojoval do soutěžní sekce Generation Kplus Competition 72. ročníku Berlinale. Tato kategorie věnovaná dětskému publiku každoročně nabízí desítky krátkometrážních titulů včetně těch animovaných. Posledním zástupcem české animace byl v roce 2020 studentský snímek Lístek, který vytvořila ve zlínském ateliéru Animované tvorby UTB Aliona Baranova.

Celá ČR, zahraničí
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.01.2022

ČR-ZAHRANIČÍ: Třídílná minisérie Podezření, kterou pro Českou televizi napsal scenárista Štěpán Hulík, se ve slavnostní zahraniční premiéře představí příští měsíc na dvaasedmdesátém ročníku mezinárodního filmového festivalu Berlinale. Série bude uvedena v prestižní sekci Berlinale Series jako historicky vůbec první seriál nejen z Česka, ale také ze střední a východní Evropy.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.01.2022

PRAHA: Stejně jako v mnoha dalších oborech jsou i v architektuře dneška zcela zásadní otázky udržitelnosti. Jedním z průkopníků takto pojaté architektury budoucnosti je respektovaný švédský ateliér White Arkitekter, jehož práci představí Galerie Jaroslava Fragnera na výstavě s názvem A Heart of Wood. Již tento čtvrtek 13. ledna ji zahájí vernisáž spojená s přednáškou architektů Oskara Norelia a Roberta Schmitze, autorů unikátní dřevěné výškové stavby Sara Kulturhus, dvacetipatrového multifunkčního kulturního centra a nové dominanty pětatřicetitisícového města Skellefteå v severním Švédsku.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura
Co se děje
14.01.2022