čtvrtek
13. června 2024
svátek slaví Antonín
Vizuál projektu
© Zdroj: https://beatsexism.com/Během listopadu nabídne výstava „WO(bject)MAN / Žena objektem" umělecký pohled na společenské téma objektifikace žen. Sedm českých umělkyň představí svůj „female gaze”

PRAHA: Nezisková organizace Beat Sexism CZ zve na výstavu „WO(bject)MAN / Žena objektem", která se od 1. do 30. 11. 2023 stane součástí kavárny Skautského institutu na Staroměstském náměstí. Expozice otevře diskuzi na téma objektifikace žen skrze výtvarný jazyk současných umělkyň. Skupinová výstava představí díla Lenky Chánové, Julie Kopové, Wlasty Laury, Lucie Rosické, Marie Štumpfové, Dominiky Vyskočilové a Antonie Zichové. Kurátorkou výstavy je Anna Praibišová.

od 01.11.2023 do 30.11.2023
Autor článku: 
Beat Sexism, z.s.

V průběhu celého listopadu bude ve Skautském institutu na Staroměstském náměstí v Praze k vidění výstava „WO(bject)MAN / Žena objektem", která se věnuje tématu objektifikace žen. Sedm českých umělkyň představí svůj unikátní „female gaze”, tj. ženský pohled, prostřednictvím 11 uměleckých děl, která vznikala nezávisle na sobě, na různých místech a za různých podmínek. Každé z těchto děl se dotýká stejného tématu, avšak z jiné perspektivy a prostřednictvím různých uměleckých technik. „Lenka Chánová se ve svých malbách dotýká mateřství a poruch příjmu potravy. Julie Kopová skrze svou expresivní abstrakci poukazuje na dualitu síly. Fotografka Wlasta Laura tematizuje sesterství a zkoumá fluidnost genderu. Textilní výtvarnice Lucie Rosická reaguje na klasické impresionistické dílo od Édouarda Maneta Snídaně v trávě a obrací ho do ženské perspektivy. Marie Štumpfová ukazuje, že v intimitě a jemnosti je také síla. Dominika Vyskočilová se zaměřuje na fetišizaci dívčích let. Antonie Zichová svým dílem vybízí k ženské pospolitosti,” komentuje výstavu její kurátorka Anna Praibišová.

Proč výstava o objektifikaci?
Objektifikace je jev, při nemž je člověk snížen na pouhý objekt, což vede k jeho odtržení od vlastních pocitů, potřeb a kontroly nad sebou samým. Tento jev, obzvláště pokud jde o ženská těla, je ve společnosti normalizovaný, a projevuje se v různých fázích života a v nejrůznějších situacích. „Objektifikace je zároveň realitou, kterou ženy zažívají již od svého útlého věku. Je to zkušenost, se kterou se každá žena setkává během svého života, byť v různé míře. Projevuje se různými způsoby, včetně kritiky vzhledu a váhy (bodyshaming), vulgárního oslovení na ulici (catcalling), nedobrovolné sexualizace, toxických vztahů a ageismu. Výstava „WO(bject)MAN / Žena objektem" vznikla jako reakce na všechny tyto projevy objektifikace. Naším cílem je odkrýt a zkoumat různé aspekty tohoto fenoménu a zároveň otevřít diskuzi a vést dialog s širokou veřejností,” říká zakladatelka Beat Sexism Blerta Sejdija. „Výstava však není sebelítostivou zpovědí umělkyň, ale svědectvím o současné ženské tvorbě, jež vzniká ve společnosti, která stále měří ženy dvojím metrem,” dodává kurátorka Anna Praibišová.

Doprovodný program
Každou listopadovou středu bude ve Skautském institutu probíhat také doprovodný program ve formě besed s hostkami. Účast na diskuzích je zdarma, je však potřeba si místo zarezervovat na Goout.cz, kapacita je omezená. Doprovodný program zahájí komentovaná prohlídka s kurátorkou (8. 11.), následovat bude téma postavení žen a společenská odpovědnost ve Skupině ČEZ (15. 11.). V druhé půlce listopadu se dostane na téma sexuálního a domácího násilí (22. 11.) a objektifikaci žen v reklamě (29. 11.). Všechny besedy začínají v 17:00 hod. v Místnosti Minuta ve Skautském institutu na Staroměstském náměstí. Výstava „WO(bject)MAN / Žena objektem" zve návštěvníky na nenásilnou a inspirativní diskuzi o této univerzální zkušenosti žen. Díla prezentovaná v rámci této výstavy nejen odhalují různorodé projevy objektifikace, ale také slaví ženství ve všech jeho aspektech, ukazují jeho mnohovrstevnatost a křehkou sílu. Jako celek vytvářejí pomyslný manifest za to, aby ženy mohly znovu převzít kontrolu nad svými těly.

Generální partner: Nadace ČEZ
Partneři: GoOut, Nadace Vodafone Česká republika, Velvyslanectví Republiky Kosovo, Lula
Vintage Prague
Mediální partner: Heroine
Prostory: Skautský institut na Staromáku
Organizátor: Beat Sexism CZ

Lenka Chánová (*1985) je malířkou a absolventkou grafiky na AVU. Část studia strávila také v Tchaj-pej a nyní žije v Toskánsku. Její tvorba tematizuje lidské figury a jejich tělesnost. Anonymita jejich tváří dodává symboliku a dovoluje divákům vžít se do nových rolí. Lenka se z pravidla dotýká témat ženství v různých polohách a životních situacích, jako je například mateřství či poruchy příjmu potravy. Právě na téma PPP ilustrovala také knihu Martiny Lupínkové „Toho dna se dotýkám už málo“, ve které se inspirovala reálnými příběhy. V minulosti vystavovala například v Nové galerii nebo v galerii Industra.

Julie Kopová (*1995) je malířkou a absolventkou malby na AVU. Ve svém studiu pokračuje, nadchla se totiž pro filozofii, které se nyní věnuje na Univerzitě Karlově. Filozofie, stejně jako poezie a hudba, se staly zásadními zdroji inspirace pro její uměleckou tvorbu. Juliina expresivní abstraktní malba pracuje s niterními pocity a rafinovaně vybranými barvami. Ke každému obrazu přistupuje jako k vizuální metafoře s otevřeným prostorem pro interpretaci. Svou první sólovou výstavu s názvem „Hybrid Landscapes” představila minulý rok v GASK v Kutné Hoře, vystavovala také v Galerii Pragovka nebo v Galerii Kvalitář, která ji v současné době zastupuje.

Wlasta Laura (*1994) je fotografkou, vizuální umělkyní a absolventkou tvůrčí fotografie na Slezské univerzitě v Opavě. Její fotografie představují ženský pohled na svět – „fotografie, které by žádný muž vyfotit nedokázal“. Wlasta si hraje se skrytou symbolikou, metaforami a příběhy. Její estetika pojí evropskou a blízkovýchodní kulturu, včetně erotických konotací ukrytých v moravských tradicích a krojích. Zároveň se na fotografiích setkává dívčí věk a ženství, s jehož intimitou a sílou Wlastu baví pracovat. V minulosti vystavovala v galeriích v Izraeli i České republice. Její snímky se objevily také v časopise Vogue.

Lucie Rosická (*1998) je malířkou, textilní výtvarnicí a studentkou malby na AVU. Byla na rezidencích v Turíně a v New Yorku. Ve své tvorbě spojuje tradiční řemeslnou práci s látkou, kterou se naučila od své maminky a babičky, s klasickou figurativní malbou. Její látkové obrazy představují všední a intimní momenty v životě moderní ženy. Baví jí kombinovat luxusní materiály s těmi, které pochází ze second-handů. Minulý rok byla součástí skupinové výstavy „Stop History” na festivalu umění Warsaw OFF Art ve Varšavě a letos vystavovala také v Operu či galerii The Design.


Marie Štumpfová (*1984) je ilustrátorkou a absolventkou ilustrace a grafiky na UMPRUM. Jeden semestr strávila také na stáži na AVU v Ateliéru Grafika II u Vladimíra Kokolii. Ve své poslední tvorbě pracuje s ženským tělem, které vykresluje v různých polohách. Skrze kresbu zkoumá a zpřítomňuje jeho krásu, něžnost a intimitu všedních momentů. Typicky si hraje s poetikou, ženskostí a minimalismem. Marie ráda tvoří s přesahem do jiných oborů. Do její tvorby se tak například propisuje i její záliba v módě a experiment s kombinováním různých materiálů. V minulosti se věnovala také umělecké tvorbě pro děti a ilustrovala několik knih.

Dominika Vyskočilová (*1999) je studentkou ateliéru Malba III na AVU. Část svého studia strávila také v Lotyšsku. Věnuje se figurální malbě, která často přerůstá do objektové tvorby a instalací. Ve své současné tvorbě zpracovává témata jako je manipulace, sociální vztahy v digitální dimenzi a psychologický vliv kýče a pokleslé estetiky na pudové vnímání člověka. Její práce je dlouhodobě prostoupena referencemi na estetiku charakteristickou pro nultá léta, která se formovala zejména v prostředí internetu. V minulosti vystavovala také v galerii Pragovka nebo galerii Tabačka. Tento rok představila svoji výstavu „Felt cute might delete later“ v galerii na Miladě.

Antonie Zichová (*1998) je studentkou malby na UMPRUM. Jeden semestr strávila také v Peru. Ve své tvorbě inklinuje k ilustrativní malbě, s barevnou živostí a neustále se přetvářejícími se tématy. Opakujícím se motivem jsou postavy různého formátu prostupující prostředím obrazu, které se potýkají s bizarními i každodenními situacemi. Nadsázka se sexuálním podtextem je právě to, s čím Antonii baví pracovat a provokovat. Autorka se kromě malby, kresby a ilustrace věnuje také módě, kde aplikuje svou výtvarnou tvorbu.

Beat Sexism je mezinárodní nezisková organizace, která se zabývá žensko-právní tematikou, dokumentuje případy sexismu, genderové diskriminace a nerovnosti. Organizace vytváří iniciativy, výzkumy a kampaně zaměřené na vzdělávání společnosti o aktuálních problémech v této oblasti. Mezi nejzávažnější problémy, které se snaží Beat Sexism zviditelnit, patří násilí, znásilnění, pouliční obtěžování, systémové a stereotypní postoje k ženám a mnoho dalších forem sexismu a diskriminace. Neustále také usiluje o specifické vzdělávání související s tématem sexismu, které v institucích jako jsou školy a univerzity chybí. Mezi platformy vzdělávání patří i podcastová série Beat
Sexism Talks na úspěšné české platformě GoOut. V této podcastové sérii organizace prohlubuje osvětu o tématech probíraných na jejich sociálních sítích s experty.

Více informací naleznete na webu beatsexism.com.
Sledujte nás na Instagramu, Facebooku nebo LinkedInu.
Uložte si FB událost do kalendáře.

Mohlo by vás také zajímat...

KUKS: Letní počasí, výletní nálada a množství akcí přivedlo do Kuksu návštěvníky z východních Čech, ale i z celé České republiky. Festival Malá loutková inventura, který se tento týden odehrál v Kuksu, přitáhl dětské i dospělé diváky nejen na loutková představení, ale také komentované prohlídky. Divadelní soubor z Běloruska sice nedorazil, bonusem pro návštěvníky ale byly další atrakce. Zaujal třeba workshop s řezbářem loutek.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
11.06.2024

ČR: Již po devatenácté se 10. června uskutečnilo předávání Výročních cen OSA, které oceňují přední domácí hudební skladatele a textaře v rámci populární a klasické hudby, a to celkem ve 14 kategoriích. 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba
Co se děje
12.06.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Divadlo Drak se vrátilo z týdenního zájezdu na Kubu, kam bylo vybráno s inscenací Veroniky Poldauf Riedlbauchové Do hajan! spolu s dalšími 14 zahraničními produkcemi z celkových 542 přihlášených projektů. Inscenaci v Havaně viděly desítky kubánských dětí z pozvaných škol i desítky zahraničních promotérů a odborníků na divadlo pro děti a mládež z celého světa. Divadlo Drak si tak z festivalu přiváží i několik pozvání na další zahraniční festivaly a mnoho cenných kontaktů i zkušeností.

Celá ČR, Královéhradecký kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
11.06.2024

PRAHA-ČR: Inscenace textu Autorka skotské dramatičky Elly Hickson uváděná v Jihočeském divadle v režii Adama Svozila získala Cenu Marka Ravenhilla za nejlepší českou divadelní inscenaci nového textu za rok 2023. Cenu v podobě „kožichu Marka Ravenhilla“ pro letošní ročník navrhla česká designérka Maria Nina Václavková.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
07.06.2024