středa
14. dubna 2021
svátek slaví Vincenc
Dubnička - Lahoda: Revival Kabaret
© Zdroj: www.dubnicka-lahoda.czAutoři Dubnička a Lahoda zpřístupnili audio záznam svého Revival Kabaretu

PLZEŇ: Plzeňské autorské dvojici Vilém Dubnička a Zdeněk Lahoda zmrazila pandemie koronaviru sérii úspěšných divadelních představení Dubnička Lahoda Revival Kabaret. Už v lednu se jim ale podařilo vydat CD se studiovým záznamem kabaretu a tuto audio verzi, která je plná vtipných scének i originálních písniček doprovázených živou kapelou, se nyní autoři rozhodli zdarma sdílet prostřednictvím platforem YouTube a SoundCloud. Forma představení navazuje na legendární autorské dvojice jako Šimek – Grossmann, Suchý – Šlitr nebo Werich – Voskovec, nechybí ani nádech cimrmanovské mystifikace. Jde ale čistě o inspiraci, všechny scénky i písničky si autoři kabaretu píšou sami.

Autor článku: 
Daniela Vítová/ika

„Chceme nechat náš Revival Kabaret zdarma dostupný po dobu, kdy lidé nebudou moci chodit do divadla. Věříme, že humor pomáhá překonávat těžké časy a že když se člověk zasměje, přijde alespoň na chvíli na jiné myšlenky,“ říká Vilém Dubnička, který je umělcem na volné noze a stejně jako řada jeho kolegů se ze dne na den ocitl v nelehké situaci. „Zároveň jsme nabídli náš studiový záznam prostřednictvím portálu GoOut, kde je třeba za poslech či stažení zaplatit. Pokud by tedy někdo vysloveně chtěl naši tvorbu podpořit, je to stále ještě možné i na této platformě a budeme samozřejmě velmi rádi.“

Dubnička Lahoda Revival Kabaret by se hned, jak to půjde, měl vrátit na svoji domovskou scénu do Divadélka JoNáš v Měšťanské besedě, v plánu ale zůstávají i vystoupení v Praze a na dalších místech. Svérázný výklad „plzeňštiny“ v jedné z nejoblíbenějších scének spolehlivě rozesměje diváky napříč republikou. Nechybí ani v audio verzi Revival Kabaretu a posluchači se díky ní mimo jiné dozví, co znamenají výrazy „tepřiva“, „jakypa“ nebo „napučenej“. Vtipné texty v podání Viléma Dubničky a Zdeňka Lahody zní také v autorských písničkách, při kterých dvojici doprovázejí čtyři muzikanti David Vaňáč (klávesy), Miroslav Lahoda (bicí), David Kovář (saxofon a klarinet) a Štěpán Váňa (kontrabas).

Dubnička Lahoda Revival Kabaret měl v Měšťanské besedě premiéru v květnu 2019. Forma představení navazuje na legendární autorské dvojice jako Šimek – Grossmann, Suchý – Šlitr nebo Werich – Voskovec, nechybí ani nádech cimrmanovské mystifikace. Jde ale čistě o inspiraci, všechny scénky i písničky si autoři kabaretu píšou sami.

Ostřílený autorský tandem Vilém Dubnička a Zdeněk Lahoda spolu tvoří více než deset let. Na svém kontě mají desítky vystoupení, autorská CD, a vlastní pořad pro děti na YouTube Rádia Junior. Podíleli se na zábavně vzdělávacím pořadu ČT Rejpavá žížala.

Vilém Dubnička pochází z Hustopečí nad Bečvou, vystudoval Obchodní akademii ve Valašském Meziříčí a činoherní herectví na DAMU. Deset let hrál v činohře Divadla J. K. Tyla v Plzni, pak se stal režisérem a založil festival Divadelní léto pod plzeňským nebem. Moderuje pořad Cyklotoulky/Běžkotoulky na ČT Sport, je na volné noze, hraje, zpívá a píše písničky.

Zdeněk Lahoda žil odmala v Horšovském Týně, vyučil se výrobě a opravě hudebních nástrojů v Kraslicích, ale jeho nejlepším nástrojem je hlas. Více než deset let zpíval v opeře Divadla J. K. Tyla v Plzni, založil mužské vokální kvinteto Hlasoplet, Sdružení Ty a Já a dětský sbor Lahoda. Nyní je na volné noze, hraje, zpívá a píše písničky.

Představení Dubnička Lahoda Revival Kabaret vzniklo za podpory Nadace 700 let města Plzně.

Záznam studiové verze Dubnička Lahoda Revival Kabaret zdarma:

https://www.youtube.com/watch?v=aiCTnzDo6-8&t=24s

https://soundcloud.com/vil-m-dubni-ka/sets/dubnicka-lahoda-revival-kabaret-oslavna-tryzna-za-nezname-hity/s-4wci8n0uOHZ

Záznam studiové verze Dubnička Lahoda Revival Kabaret možnost přehrát 111 Kč, možnost přehrát a stáhnout 222 Kč:

https://goout.net/cs/listky/dubnicka-lahoda-revival-kabaret/bkci/

 

http://www.dubnicka-lahoda.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: České amatérské divadlo je světový unikát s dlouhou tradicí a tuhým kořínkem. Momentálně jej ale bohužel stejně jako jiné aktivity zastavila pandemie. Amatérské divadelní soubory (s malou pauzou) více než rok nehrají, ani nezkoušejí nové inscenace. To kromě nehmotných kulturních škod, způsobilo i škody finanční. O své příjmy přišly nejen samotné soubory, ale i stát. Kulturní průmysl (i ten neprofesionální) má svůj podíl na HDP.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Ostatní
Co se děje
14.04.2021
JIHLAVA: Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava udělí Cenu za nejlepší dokumentární knihu, napsanou v českém jazyce nebo českým autorem/kou. Vnímání knihy jako dokumentární určuje její vztah k realitě. Svět jejího textu se musí vztahovat k žité skutečnosti. Kniha smí být vytvořena písmem, fotografiemi a dalšími výtvarnými technikami. Fakta mohou být zachycena různými autorskými způsoby. Hranice mezi žánry jsou volné. Tematická pestrost i osobní a politické postoje autorů jsou svědectvím doby.
Kraj Vysočina
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
13.04.2021

NOVÝ BOR: V Městském divadle v Novém Boru uspořádala Kultura Nový Bor, s.r.o. vernisáž výstavy dokumentárního fotografa Jindřicha Štreita s názvem Vztahy.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění
Co se děje
12.04.2021

ČR: Letošní udílení Cen AVA – Alza.cz Audiokniha roku 2020 zná svého prvního vítěze. Cenu za mimořádný přínos v oblasti mluveného slova získal herec Jiří Lábus. Cenu uděluje AVA od roku 2014. Jejími držiteli jsou Martin Stránský, Jan Jiráň, Hana Maciuchová, Zdeněk Svěrák, Josef Somr a Jiří Dvořák.

 

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
12.04.2021