ČR: Organizace Adonai for People o.p.s. rozšiřuje hranice kreativního učení v oblasti audiovizuální výchovy prostřednictvím pilotního projektu “Koordinace a zapojení aktérů kreativního učení v oblasti audiovize na Vrchlabsku, Rychnovsku a Mladoboleslavsku”. Jeho cílem je podpořit mladé tvůrce ve věku 6–20 let a jejich pedagogy, propojit místní aktéry kreativního učení a vytvořit prostor pro vznik originálních filmových děl pro regionální filmovou soutěž s tématem “Radost z každého dne”.
Uzávěrka soutěže se blíží
Regionální filmová soutěž, která je součástí mezinárodního festivalu A-FILMTEENS , vyvrcholí v únoru a březnu 2025. První uzávěrka soutěže je stanovena na 15. prosince 2024, druhá pak na 10. ledna 2025. Vybraná audiovizuální díla budou zveřejněna na webu festivalu a veřejnost se s nimi seznámí během projekcí, které začnou v kinech i online 12. února 2025.
Význam workshopů
Během podzimu 2024 probíhají v každém z regionů specializované a tematicky zaměřené filmové workshopy celkem na devíti základních a středních školách a v DDM v Rychnově nad Kněžnou. Děti a teenageři tak získají během celkem sedmnácti dílen praktické zkušenosti s tvorbou audiovizuálních děl pod vedením zkušených profesionálních lektorů z oboru audiovize. Lektoři rozvíjejí nejen odborné dovednosti, ale i schopnosti komunikace a spolupráce mezi nejmladší generací. Workshopy propojují kreativní učení s praxí, přičemž jejich výstupy budou významnou součástí mezinárodního festivalu. “Pro studenty našeho gymnázia byly workshopy neocenitelnou zkušeností. Věřím, že vzniknou dobré filmy a že budeme ve spolupráci pokračovat i do budoucna,” vyjádřil se Jan Kletvík, ředitel Krkonošského gymnázia ve Vrchlabí.
Mezinárodní festival A-FilmTeens a konference aktérů kreativního učení
Uskuteční se od 12. do 23. února 2025, jeho ozvěny pak od 24. února do 31. března 2025 a bude zahrnovat projekce soutěžních snímků v sedmi kinech v Dobrušce, Rychnově nad Kněžnou, Mladé Boleslavi, Mnichově Hradišti, Benátkách nad Jizerou, Vrchlabí a Jilemnici. Součástí programu bude také setkání aktérů kreativního učení ze zmíněných regionů , které proběhne v den předávání cen 22. února 2025 v Mladé Boleslavi. Jeho cílem je zhodnotit kvalitu a rozsah kreativního učení v oblasti audiovize a rozvíjet spolupráci mezi jednotlivými aktéry v regionech.
Projekt, který je financován Ministerstvem kultury z Výzvy “Kreativní učení III” a Nadačním fondem Škoda Auto, přináší nejen nové kompetence účastníkům workshopů, ale také inovativní impulsy pro rozvoj audiovizuální výchovy v regionech.
Další informace o projektu a regionální filmové soutěži naleznete na www.afilmteensfest.com.
Kontakt pro média: Zuzana Dražilová, e-mail: zuzana@afilmteensfest.com, tel. 603 822 181
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.
ČR: V roce 2025 se můžete těšit na dvě nové poutní cesty z naší produkce. A to na Stezku sv. Ludmily a prodlouženou Vintířovu stezku.
Stezka sv. Ludmily propojí místo rodiště (Mělník), s místem smrti (Tetín) sv. Ludmily. Jedenáct stanovišť by, kromě poskytnutí životopisných a historicko-kulturních informací, chtělo také postupně vyzdvihnout určité inspirativní období Ludmilina života, tak, aby se i poutník sám mohl nad určitou svou životní etapou zamyslet.
Aktuální Vintířova stezka, zatím dlouhá 162 kilometrů, vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek. Začíná v Německu, vede přes místa, kde Vintíř působil a končí v Blatné.
Spolek Svatá Ludmila se tedy chystá prodloužit stezku z Blatné až k Břevnovskému klášteru, kde jsou dle legend uloženy Vintířovy ostatky.
Více na: www.svataludmila.cz
TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.