Dne 14. května 2009 pořádá Lidová hvězdárna Prostějov, p.o., od 18 hodin věřejnou přednášku "Astronomie Tovaryšstva Ježíšova".
Byli jezuitští astronomové zastánci geocentrické představy vesmíru poplatné tehdejšímu církevnímu učení nebo hájili pokrokovější názory na stavbu vesmíru? Tato přednáška přinese některá překvapivá zjištění.
Přednáší: ing. Rostislav Rajchl (*1953), vedoucí Hvězdárny Domu kultury Uherský Brod, E-mail: hvezdarna@ub.cz.
Vystudoval ČVUT, obor geodézie a kartografie, specializace družicové geodézie a geodetická astronomie. Kromě popularizace astronomie se zabývá archeoastronomií. Do okruhu jeho badatelského zájmu patří M. R. Štefánik, astronomie v díle J. A. Komenského a analýzy astronomických záznamů z kronik. Publikuje v časopisech Kosmos, Astropis, v denním tisku, v archeologických sbornících.
Rajchl: "Tovaryšstvo Ježíšovo bylo potvrzeno papežem v roce 1540. O tři roky později publikuje Mikuláš Koperník svoji představu heliocentrického vesmíru v díle O obězích nebeských sfér. Ta, společně s Galileiho mechanikou, Keplerovými pohybovými zákony a Newtonovou gravitační teorií definitivně odsunula geocentrickou kosmologii podporovanou autoritou církve do historie. Můj příspěvek se týká kosmologie jezuitů v období 16. a 17. století, a pokouší se zhodnotit jejich úlohu v pohledu na strukturu kosmu. Největší přínos jezuitů v dějinách astronomie vidím v jejich pozorovatelské činnosti, která nebyla ve sledovaném období 16. a 17 století ještě systematické, ale vedla k posílení argumentu o jednotě kosmu a hlavně k vytvoření astronomických metod pozorování vedoucích k určování zeměpisných souřadnic jak na souši, tak i na moři. Tyto metody byly využity hlavně v následujícím století, kdy se jezuité podíleli na velkých kartografických dílech. Opět se zde setkáváme jako u Komenského, že přijetí změn v nadměsíčním kosmu bylo přijatelnější než měnit tělesa ve středu kosmu. I přes objevy popírající aristotelovsko – ptolemaiovskou kosmologii , a ke kterým paradoxně přispěli, se jezuité drželi starých zakořeněných představ, ale paradoxně akceptovali nové poznatky, které sami svými experimenty pomáhali objevovat, stáli u prvních pozorování dalekohledem."
Vstupné 20 Kč
Lidová hvězdárna v Prostějově
Kolářovy sady 3348
Tel: +420 582 344 130
E-mail: hvezdarna@hvezdarnapv.cz