PRACHATICE: V následujících týdnech by mělo Ministerstvo kultury České republiky rozhodnout, zda Kralovu vilu v Prachaticích zařadí na seznam kulturních památek a tím ji uchrání před hrozící demolicí. Iniciativa Živá vila stále bojuje za záchranu a zachování této významné funkcionalistické památky v Jižních Čechách. Jednou z činností členů iniciativy je také pořádání odborných přednášek pro veřejnost.
Další taková přednáška z cyklu ARCHITEKTURA V PROSTORU se uskuteční již tuto sobotu, 18. června 2016 od 18 hodin v Kralově vile v Prachaticích.
S příspěvkem na téma Z MĚSTA DO PŘÍRODY vystoupí Ing. Radmila Fingerová, zahradní a krajinářská architektka z Fakulty architektury ČVUT v Praze. Předmětem zájmu inženýrky Fingerové je tvorba zahrad a parků, jakož i péče o krajinu v extravilánu měst. Krajinářská architektura je disciplína, která v současné době prochází velkým rozvojem, a to nejen na území vyspělých států ale i ve státech třetího světa, neboť značnou mírou ovlivňuje kvalitu životního prostředí. Všichni návštěvníci sobotní přednášky v Kralově vile se mohou těšit na hlavní téma, které se bude věnovat městské krajině a fenoménu posledních několika let v podobě zahrádkářských kolonií – řeč bude o jejich možnostech, vztahu k městu a formách fungování u nás i v zahraničí.
Po přednášce vystoupí kapela INDIA z Českých Budějovic z okruhu hudebního vydavatelství NAAB (Noise Assault Agency Budweiss) . Tuto instrumentální trojici, kterou tvoří hudebníci z českobudějovické indierockové scény dal dohromady hudebník Tomáš Kropáček.
Na obě dvě akce jsou všichni srdečně zváni. Svou účastí podpoříte dobrou věc ,vyjádříte tím podporu spolku Živá vila, navíc se dozvíte spousty zajímavých informací a užijete si prima muziku.
Veronika Polnická
Doplňující informace o akci a zdroje :
Název přednášky : Z MĚSTA DO PŘÍRODY
Přednášející: Ing. Radmila Fingerová z FA ČVUT v Praze
Místo konání: Kralova vila , Nádražní 364, 38301 Prachatice
Termín konání: 18. červen , začátek v 18:00 hod.
Pořadatel : Živá vila
Více info. : http://www.zivavila.cz/
Nebo na facebookových stránkách : https://www.facebook.com/zivavila/?fref=ts
FRÝDLANT NAD OSTRAVICÍ: Pekař z Janovic, kožedělní tvůrci z Metylovic nebo třeba tradiční papírnictví z Frýdlantu nad Ostravicí. Beskydy jsou plné zajímavých podnikatelských příběhů, a proto se zástupci beskydských obcí rozhodli představit desítku vybraných podnikatelů. Příběhy a fotografie vycházely během léta na webu www.progresko.cz a nyní vyšly také ve fyzické podobě Diáře podnikatele.
ČR: Jedna z nejdéle fungujících veřejných sbírek v Česku započala svou činnost v roce 1991. Od té doby rozdělila mezi neziskové organizace více než 299 milionů korun. Loňský ročník byl zatím nejúspěšnější, podařilo se vybrat téměř 23 milionů. Všechny čtyři koncerty odvysílá program ČT1 vždy v neděli od 17:30. Letos poprvé koncerty zamíří i do regionů.
SEMILY: Zcela zaplněná Pojizerská galerie se koncertem a následnou komentovanou prohlídkou rozloučila s výstavou 2 x 100 = Jiří Šlitr a Jiří Bažant. Na koncertě vystoupili Bohuslav a Eva Lédlovi a pěvecký sbor Jizeran pod vedením Jiřího Kurfiřta a za doprovodu bubeníka Roberta Tomáše. Zazněly písně obou jubilantů, Jiřího Šlitra i semilského rodáka Jiřího Bažanta, oběma by letos bylo sto let. Na závěr se rozezněly skladby ze slavného muzikálu Starci na chmelu, na kterém se Jiří Bažant skladatelsky významnou měrou podílel. Se sborem si zazpívali i přítomní hosté, mezi jinými i synovec Jiřího Bažanta Jakub, významný sportovní komentátor. Na konec si mohli návštěvníci projít končící výstavu s odborným komentářem spoluautora výstavy Jaroslava Vávry. Samotnou výstavu navštívilo za dva měsíce i několik set studentů především z místních škol, pro které byla obě jména na počátku velkou neznámou, což se snad po návštěvě semilského muzea změnilo.
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.