úterý
30. dubna 2024
svátek slaví Blahoslav
Architekt Ladislav Kuba a jeho prezentace Knihovna pohledem architekta
© Marcela Stehlíková



Architektura knihoven

OSTRAVA: Inspirativní seminář Architektura knihoven proběhl 28. 11.  v souvislosti s obnoveným jednáním o plánované novostavbě Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě zvané Černá kostka. V prostorách vědecké knihovny se sešlo téměř 50 účastníků z řad knihovnické veřejnosti a studentů architektury a knihovnictví, aby si ve dvou samostatných blocích vyslechli informace o nových trendech v oblasti stavby a vybavení knihoven 21. století.

Autor článku: 
Marcela Stehlíková

Přednáškový blok zahájil prezentací Knihovna pohledem architekta autor projektu tzv. Černé kostky akademický architekt Ladislav Kuba. Jeho přednáška vycházela ze zkušeností s projektem knihovny Filosofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně (realizace 1999–2001), která v roce 2002 získala mnohá ocenění architektonické obce. Na jejím příkladu ukazoval různá řešení, k nimž v průběhu stavby přistoupil, a navázal současnou změnou funkce některých prostor a jejich vybavení a realizací jejich řešení. Samozřejmě představil také projekt plánované Černé kostky.

Další přednášející byla Ing. arch. Eva Špačková s tématem Knihovna jako prostor pro inspiraci. Její pohled na vybavení knihoven a především jejich multifunkčnost a nutnou proměnlivost podpořilo mnoho příkladů ze zahraničí. Tuto přednášku výborně prakticky doplnil Mgr. Jan Kamenický svou prezentací Několik poznámek k navrhování knihoven pro 21. století. Zaměřil se na proměnu, kterou práce knihovníků v posledním období prošla, na jejich nové role v prostředí knihovny, která se mění z pouhé půjčovny knih v komunitní zařízení s mnoha dalšími funkcemi. Přednáška byla opět zpestřena velkým množstvím obrazového materiálu z dobré praxe u nás a především v zahraničí. Zajímavé nápady a inspirativní fotografie byly vítaným doplněním.

Po krátké přestávce následoval workshop Architektonické hry připravený architekty Evou Špačkovou a Tomášem Čechem s kolektivem studentů architektury. Vytvořené skupinky posluchačů dostaly role návštěvníků knihovny a určovaly své priority v jejím vybavení a funkcích. Role i vybavení knihoven byly připraveny na základě výsledků veřejného dotazníku, který probíhal v Moravskoslezské vědecké knihovně v průběhu října a listopadu. Jednalo se o služby mimo klasické výpůjční. Své potřeby v knihovně bodovali např. badatel, inženýr a účetní, student, knihovnice, učitel, turistka, babička i školačka. Po sečtení obodovaných služeb vystoupily jasně jako priority právě ty služby, které současné vědecké knihovně významně schází: relaxační místa, kavárna a prostor pro konzumaci jídla, samoobslužné ukládací skříňky, individuální a týmové studovny.

"Seminář Architektura knihoven doplněný architektonickými hrami zaujal jak posluchače, tak i architekty, kteří z pléna slyšeli otevřené názory k přednášené problematice a náhled uživatelů na svou práci. Přejme si, aby se všechny zmíněné inspirace promítly i do Černé kostky, která by měla sloužit svým uživatelům v  překotně se rozvíjející době po mnoho let, " uvedla za pořadatele Marcela Stehlíková.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

POLICE NAD METUJÍ: Mladý a dynamický symfonický orchestr Police Symphony Orchestra ve svém čtrnáctém roce existence sestoupí na okamžik z hudebních pódií na filmová plátna. Dokumentární film s názvem Velký finále mapuje tři roky života mladých lidí amatérského orchestru, jejich radosti i strasti, úspěchy i vyčerpání, ale hlavně odhodlání jít si za svými sny. Ty si nadále plní také v roce 2024, během kterého se postaví na stage festivalu Rock for People nebo pódium českého hudebního chrámu, pražského Rudolfina. Události pod taktovkou nadšenců z Police nad Metují slibují zážitky, dojetí, skvělou hudbu a energii.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024