středa
19. ledna 2022
svátek slaví Doubravka
Tradiční mechanický betlém v Muzeu Kroměřížska
© Zdroj: http://www.muzeum-km.cz/Advent v Muzeu Kroměřížska nabídne koledy, tvořivé dílny, koncert, mechanický betlém i tipy na vánoční dárky

KROMĚŘÍŽ: Muzeum Kroměřížska chystá letos bohatý adventní program, který zahrnuje koledy, výrobu vánočních dekorací, koncert Moravských madrigalistů a zprovoznění Bařinkova mechanického betlému.

od 25.11.2021 do 09.01.2022
Autor článku: 
Muzeum Kroměřížska

Už na sobotu 4. prosince je pro návštěvníky připraveno Andělské adventní tvoření. Určeno je dětem i dospělým. „V této tvořivé dílně si zájemci vyrobí nejen svého vlastního anděla, ale i další adventní a zimní dekorace. V ceně andělského tvoření je i návštěva výstavy Mák,“ uvedla lektorka muzea Kateřina Mozgová. Vstupné činí 50 Kč. Program se koná od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin.

Pondělí 13. prosince bude patřit workshopu Muzejní koledování, který je vhodný pro rodiny s dětmi. „Návštěvníci se dozvědí více o historii vzniku a zpěvu koled. Uslyší známé i méně známé hudební nástroje a ukázky nejen hanáckých koled. Součástí workshopu je výroba vánočních dekorací,“ řekla lektorka muzea Ludmila Žákovská. Vstupné stojí 40 Kč a akce se koná od 15 do 16 hodin a od 17 do 18 hodin.

Prosíme zájemce, aby se na obě akce předem objednali na telefonním čísle 731 215 678 nebo na e-mailu edukace@muzeum-km.cz.

Milovníkům hudby je určen vánoční koncert sboru Moravští madrigalisté pod vedením sbormistra a uměleckého vedoucího Borise Nykla. Vystoupení se uskuteční ve čtvrtek 9. prosince v 17.30 hodin. Zazní skladby například Sergeje Rachmaninova, Hanse Lea Hasslera, Mikoly Leontovyče či středověká píseň Gaudete, skladba Nad Betlémem v úpravě Josefa Hrdličky nebo Čas radosti, veselosti v úpravě Borise Nykla. Sbor si letos připomíná 60. výročí svého založení. Za tu dobu se zhostil více než
600 koncertů a pěveckých vystoupení, účastnil se mnoha domácích i zahraničních soutěží a festivalů. Své umění předvedl například v Rakousku, Polsku, Francii, Dánsku, Rumunsku, Anglii, Maďarsku, Makedonii nebo na Slovensku. Posluchači v Kroměříži jej uslyší v Památníku Maxe Švabinského, vstupné činí 50 Kč.

Vánoční atmosféru doladí Bařinkův mechanický betlém, který se nachází ve sbírkách Muzea Kroměřížska. Jako každý rok i letos jej budou moci lidé obdivovat v podloubí muzea, přístupný je tedy z exteriéru bez nutnosti vstupu do muzea a zakoupení vstupenky. Jeho mechanismus bude v provozu od 25. listopadu 2021 do 9. ledna 2022 v čase od 9 do 12 a od 13 do 21 hodin. Betlém byl vyroben roku 1959 a byl původně instalován v kostele sv. Kateřiny v Prusinovicích. Autorem je J. Bařinka a F. Tvrdoň. Celkem 3,5 metrů dlouhá a 1,5 metru vysoká konstrukce vyobrazuje betlémské město, okolní krajinu a jeskyni, nechybí ani modrá nebesa. Zařízení uvádí do pohybu některé postavy, větrný a vodní mlýn. Součástí betlému je celkem 40 figurek. V pravidelných intervalech opakuje asi šestiminutový denní a noční cyklus.

Muzeum Kroměřížska nabízí rovněž dva tipy na pěkný vánoční dárek. Jedním z nich je roční vstupenka do muzea, která zahrnuje návštěvy expozic, výstav, komentovaných prohlídek v hlavní budově v Kroměříži a jednu návštěvu Muzea v přírodě Rymice. Pro dospělého stojí 350 Kč, pro děti a seniory nad 65 let 200 Kč. K dispozici je i rodinná permanentka (dva dospělí + max. čtyři děti) za 750 Kč. Druhým tipem pod vánoční stromeček jsou tisky, které zachycují historické pohledy na starou Kroměříž. Jejich autorem je místní rodák, umělec Jiří Klabal. Od začátku prosince budou k dostání na recepci muzea.

http://www.muzeum-km.cz/

Mohlo by vás také zajímat...

BROUMOV: Lektorky Maiwaldovy akademie Vzdělávacího a kulturního centra Broumov připravily nový vzdělávací program Příběh knihy, který se inspiruje historií, rukodělným řemeslem mnichů a klášterní knihovnou. Během tvořivého programu budou žáci a studenti poznávat knihařské řemeslo, středověkou vazbu knih a vyrobí si svůj vlastnoručně šitý knižní blok.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
18.01.2022

BERLÍN: Krátkometrážní animovaný snímek režisérky Lucie Sunkové Zuza v zahradách se probojoval do soutěžní sekce Generation Kplus Competition 72. ročníku Berlinale. Tato kategorie věnovaná dětskému publiku každoročně nabízí desítky krátkometrážních titulů včetně těch animovaných. Posledním zástupcem české animace byl v roce 2020 studentský snímek Lístek, který vytvořila ve zlínském ateliéru Animované tvorby UTB Aliona Baranova.

Celá ČR, zahraničí
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.01.2022

ČR-ZAHRANIČÍ: Třídílná minisérie Podezření, kterou pro Českou televizi napsal scenárista Štěpán Hulík, se ve slavnostní zahraniční premiéře představí příští měsíc na dvaasedmdesátém ročníku mezinárodního filmového festivalu Berlinale. Série bude uvedena v prestižní sekci Berlinale Series jako historicky vůbec první seriál nejen z Česka, ale také ze střední a východní Evropy.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.01.2022

PRAHA: Stejně jako v mnoha dalších oborech jsou i v architektuře dneška zcela zásadní otázky udržitelnosti. Jedním z průkopníků takto pojaté architektury budoucnosti je respektovaný švédský ateliér White Arkitekter, jehož práci představí Galerie Jaroslava Fragnera na výstavě s názvem A Heart of Wood. Již tento čtvrtek 13. ledna ji zahájí vernisáž spojená s přednáškou architektů Oskara Norelia a Roberta Schmitze, autorů unikátní dřevěné výškové stavby Sara Kulturhus, dvacetipatrového multifunkčního kulturního centra a nové dominanty pětatřicetitisícového města Skellefteå v severním Švédsku.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura
Co se děje
14.01.2022