sobota
27. července 2024
svátek slaví Věroslav
Otevření Památníku Tomáše Bati v roce 1933
© Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně



90. výročí otevření Památníku Tomáše Bati

ZLÍN: Široká veřejnost je zvána na velkolepou výroční událost k příležitosti kulatého jubilea zlínského klenotu, a to ve středu 12. července 2023. Návštěvníci se mohou těšit na den otevřených dveří se vstupem zdarma od 10:00 do 20:00, vyvrcholením bude od 17:00 slavnostní představení hodinek Tomáše Bati a zahájení výstavy Památník Tomáše Bati 1933-2023“. Ve 21:00 se Památník slavnostně rozsvítí.

12.07.2023
10:00 - 20:00
Autor článku: 
Zuzana Bílá /Jaklová

Památník Tomáše Bati ve Zlíně oslaví letošní 12. červenec 90 let své existenceCelodenní program vyvrcholí v 17:00 slavnostním představením kapesních hodinek Tomáše Bati, které budou umístěny ve speciální vitríně a stanou se novou stálou expozicí. Tomáš Baťa měl ke svým hodinkám velmi osobní vztah a měl je u sebe také při osudném letu do Švýcarska 12. července 1932.

Ve výroční den bude oficiálně zahájena i výstava mapující průřez historií a proměnu Památník – Dům umění – Památník na 70 fotografiích. Jejími autory jsou historička architektury Ladislava Horňáková z Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně a autor obnovy Památníku architekt Petr Všetečka. Jednotlivé snímky reflektují zásadní změny interiéru a exteriéru této výjimečné budovy včetně záběrů ze stavebních úprav novodobé rekonstrukce Památníku. K vidění bude rovněž ukázka vybavení, které za doby Domu umění v prostoru sloužilo potřebám galerie a filharmonie. K poslechu zahrají horňáčtí hudci J. Slovák a J. Šácha a hosté budou moci ochutnat dobroty připravené dle receptů Marie Baťové.

Možnost rezervace na konkrétní čas: bezplatný vstup 12. 7. 2023 

Výroční akce se koná pod záštitou ministra kultury ve spolupráci se statutárním městem Zlín.
Výstava potrvá až do konce roku 2023.

Nenechejte si ujít největší událost novodobé historie architektonické ikony Zlína!

Více na www.pamatnikbata.eu.

Mohlo by vás také zajímat...

ČESKÝ TĚŠÍN: Vyšla nová publikaci našeho kolegy historika Mgr. Martina Krůla, Ph.D., s názvem PORTA SILESIAE. JABLUNKOVSKÉ ŠANCE – RANĚ NOVOVĚKÝ FORTIFIKAČNÍ SYSTÉM NA POMEZÍ SLEZSKA, UHER A POLSKA.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
23.07.2024

ČR: V zásadních chvílích pro Československo a Česko jsme se vždy shromažďovali na Václavském náměstí pod monumentální sochou sv. Václava, obklopeného patrony české země. Svátek 1. máje symbolizuje zase pro Pražany socha Karla Hynka Máchy na Petříně. Obě sochy jsou dílem Josefa Václava Myslbeka (1848–1922), a ještě mnoho dalších – například mohutná sousoší na Vyšehradě inspirovaná postavami z naší nejstarší historie. Co víme o jejich autorovi? Nejvíce si cenil druhého místa na pařížském Salonu za dílo Krucifix, které se nedávno stalo středem pozornosti nejen na pražské AVU, kde už přes 100 let visí jeho další odlitek, a kterou Myslbek spoluzakládal.

Milada Myslbeková, pravnučka zakladatele moderního českého sochařství, se už loni rozhodla připomenout svého slavného předka velkou výstavou. Proběhla v Praze v Obecním domě a byl to docela husarský kousek, protože jinak se podobnou činností nikdy nezabývala. Ale podařilo se a energické dámě se splnil sen, o kterém si teď vyprávíme, a který by měl mít i pokračování. Vždyť Josef Václav Myslbek je zakladatelem českého moderního sochařství a jako takový by měl mít pevné místo v naší národní paměti. Je to ale tak?

 

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Články a komentáře
24.07.2024

PRAHA: Galerie kritiků musí po prázdninách skončit v prostorách pražského paláce Adria, kde sídlí přes 20 let. Nynější provozovatel galerie, Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků, prohrál soutěž, kterou vypsal správce budovy Trade Centre Praha (TCP) po problémech s placením nájemného. ČTK to sdělil zástupce správce Ondřej Šrámek. Předsedkyně sdružení Vlasta Čiháková Noshiro uvedla, že se obrátila na radu hlavního města a primátora, aby zhodnotili regulérnost soutěže. Soutěž vyhrála s nabídkou společnost Art of All, která provozuje on-line galerii Original Gallery. Jednatel Art of All Marcel Sítník uvedl, že v paláci Adria bude její kamenná pobočka. Budova patří magistrátu, pro který ji spravuje TCP.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři
Co se děje
22.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Platforma Terén se vydává na téměř měsíční (22. 7. – 19. 8. 2024) zahraniční touring s loutkovou inscenací Návštěva. Kromě hlavního města Soulu ji uvede i v dalších menších městech jako Gwangju nebo Jeonju. Autoři Návštěvy, Robert Smolík a Veronika Vlková, představí tamějšímu publiku a odborné veřejnosti české loutkové divadlo i výtvarné umění. Hostování bude doplněno o doprovodné programy v podobě workshopů, přednášek a diskusí. Program probíhá v rámci projektu PerformCzech, který s podporou Národního plánu obnovy organizuje Institut umění – Divadelní ústav.

zahraničí
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2024