čtvrtek
8. srpna 2024
svátek slaví Soběslav



80 let radnice v Českém Těšíně

 

ČESKÝ TĚŠÍN: V letošním roce uplyne osmdesát let od slavnostního otevření budovy zdejší radnice. Město Český Těšín, které je dnes jedním z nejvýznamnějších a nejfrekventovanějších hraničních přechodů do Polské republiky a také rodištěm například Ludvíka Aškenazy či Františka Vláčila, vzniklo 28. července 1920 na základě rozhodnutí velvyslanecké konference konané v belgickém městě Spa.

Po rozdělení velkého Těšína zůstalo v československé části jen těšínské hlavní železniční nádraží, městská plynárna a škola, a tak počátky nového samostatného města nebyly jak po stránce administrativní, tak hospodářské snadné.

Nejprve byla zřízena okresní politická správa a hejtmanem byl v roce 1920 jmenován Dr. Josef Michálek. Do čela městské správní komise byl roku 1923 jmenován Konstantin Petřík, ředitel českého gymnázia. Jako první úřadovna sloužila – podobně jako v mnoha jiných městech v té době – výčepní místnost. Konkrétně zdejšího hotelu U Bobka (dnešní restaurace Slavoj) na rohu Frýdecké a Ostravské ulice. A snad již není třeba dodávat, že místo úředního stolu byl používán zdejší kulečník.

O vybudování nové radnice bylo rozhodnuto v roce 1923, ale samotné výstavbě předcházelo získání pozemků pro stavbu a architektonická soutěž. Budova radnice patřila k poslednímu projektu, který měl být z patnáctimilionové vládní půjčky, poskytnuté městu zákonem ze dne 13. července 1922 a prakticky již vyčerpané, financován. Pozemky pro výstavbu radnice  a náměstí získalo město koupí.  V květnu 1924 vypsalo architektonickou soutěž a v únoru 1925 porota vybrala návrh s heslem „Braň se“, jehož autorem byl Vilém Richter, architekt z Moravské Ostravy. Stavební práce zadané firmě Eugena Fuldy z Českého Těšína proběhly od 2. dubna do 5. prosince 1928 a vnitřní zařízení bylo dokončeno 1. února následujícího roku.

Konečná suma stavebních nákladů převýšila původní návrh o 150 % a vyšplhala se na částku 2 633 800 Kč. U příležitosti otevření radnice se dne 14. dubna 1929 konala slavnost, z níž byl mj. zaslán pozdravný telegram prezidentu republiky T. G. Masarykovi.

Nová budova s průčelím o délce 54 m se stala dominantou Radničního náměstí, jak bylo prostranství před ní rozhodnutím městského zastupitelstva dne 15. ledna 1929 pojmenováno. Náměstí však zůstalo i nadále tržištěm, každou středu a sobotu se zde konaly hlučné trhy, na které přicházeli trhovci z celé československé části Těšínska.

Za 2. světové války byla budova radnice spojena s obchodní školou (dnešní dočasné sídlo Muzea Těšínska), postavenou v letech 1931 – 1932, průchodovým traktem. V tomto období radnici využívala německá samospráva opětovně sloučeného Těšína, po 2. světové válce zde po dlouhá desetiletí sídlil Městský národní výbor a po roce 1989 pak městský úřad. Budova tedy po celých osmdesát let své existence sloužila svému původnímu účelu a navíc se stala neodmyslitelnou přirozenou dominantou nejen náměstí, ale i celého města Český Těšín.

K připomenutí tohoto výročí připravilo Muzeum Těšínska výstavu pod názvem „Radnice v Českém Těšíně“, která potrvá až do konce kalendářního roku 2009. Její autorkou je historička Muzea Těšínska Mgr. Pavlína Badurová a slavnostně zahájí vernisáží v úterý 13. ledna v 17 hodin ve výstavní síni Muzea Těšínska v Českém Těšíně, Pražská 3/14. Součástí této dlouhodobé expozice budou také nejrůznější doprovodné aktivity pro veřejnost.

TK/hor

Mohlo by vás také zajímat...