čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
Logo projektu
© Zdroj: www.72hodin.cz



72 hodin – největší dobrovolnická akce pro děti a mládež je tu!

ČR: Dobrovolnická akce pro děti a mládež – 72 hodin (Pomáhám, protože chci) odstartuje již tento týden, 14. 10., a vstoupí tak do svého jubilejního desátého ročníku! Za tu dobu přinesla Česku přes 4500 projektů změřených na pomoc přírodě, lidem nebo okolí. Spontánně v nich pomáhalo téměř 225 000 dobrovolníků. Tři dny dobrovolnictví po celé naší zemi organizuje Česká rada dětí a mládeže. Projekt dlouhodobě finančně podporuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Letos se akce uskuteční v termínu 14.–17. října 2021.

od 14.10.2021 do 17.10.2021
Autor článku: 
Soňa Polak

Babiš: Nemáme problém přesvědčit děti k „dobrovolničení“

Mezi koordinátory věrnými akci celých uplynulých devět let patří i Jaroslav Babiš, vedoucí turistického oddílu Ježci z Českých Budějovic. Jeho upřímné odpovědi vám dají možnost autenticky nahlédnout do zákulisí akce.

  • Jste projektu věrní celých devět let. Proč? V čem vidíte jeho přínos?

Projekt sen nám od začátku líbil, hlavně pro tu myšlenku, že v jednom časovém úseku se do něho zapojí tolik lidí napříč republikou, a dokonce i v zahraničí.  Přínosem projektu je určitě i to, že spojuje lidi napříč generacemi. Hlavně ale naučí děti, že udělat něco pro druhé je správné a mělo by se to stát samozřejmostí. Získání dobrého pocitu, že jsme udělali něco skvělého, co nás hřeje na duši, už je konečnou odměnou.

Také myslím, že před deseti lety nebyly skoro žádné podobné projekty, a i když se časem začaly postupně objevovat, zůstali jsme 72 hodinám věrní. Také jsme rádi, že se můžeme pyšnit krásnými tričky, která jsou opravdu originální.

  • Co dětem říká dobrovolnictví? Nemáte je problém přesvědčit?

Děti nemáme problém přesvědčit k dobrovolničení, už vědí, o co jde, a proto se projektu zúčastní nejen ony, ale vezmou s sebou i kamarády, sourozence a rodiče. Máme projekt tak rádi, že se ho zúčastňujeme dokonce dvakrát. Jednou s RADAMBUKem a jednou ve svém vlastním, "Ježčím".

 

Dobrovolnictví mladých lidí je na vzestupu

„V posledních pěti letech jsme schopni prokázat nárůst zapojování mladých lidí do dobrovolnických aktivit. Zatímco v roce 2017 se zapojoval každý pátý, v roce 2020 je to již každý čtvrtý mladý člověk. Největší nárůst pozorujeme u mladých ve věku od 15 do 20 let, kdy se v roce 2020 zapojil do dobrovolnických aktivit takřka každý třetí dospívající,“ přibližuje Jan Husák, vedoucí analytické sekce ČRDM.

Zajímavé bylo pozorovat také dynamiku pomoci v době mezi prvními vlnami pandemie, kdy se ukazuje, že mladí dospívající do 20 let také výrazně více pomáhali svým nejbližším a známým a naopak měli méně možností pomáhat např. svým sousedům či cizím lidem.

Motivaci k takovému jednání nám potvrzují í výsledky z našeho výzkumu Hodnoty mladých, kdy se ukazuje, že spolehlivost a péče o nejbližší jsou pro české mladé těmi nejdůležitějšími hodnotami,“ dodává Jan Husák.

Ze zmiňovaného výzkumu vyplývá, že mladí lidé se pomoci a dobrovolnictví nebojí. Když je někdo požádá o pomoc, devět z deseti pomůže. Celkem 77 procent mladých udává, že má sklon pomáhat ostatním, pokud to potřebují nebo jsou v krizi. A 83 procent mladých také udává, že když pomáhají, nic za to na oplátku neočekávají, i když čtyři z deseti mladých jsou rádi, když se ví, že pomáhají zrovna oni, a 23 procent pro dobročinnost přímo motivuje možnost uvádět si to v životopisu. Takřka dvě třetiny mladých také očekávají, že když někomu pomohou, v budoucnu bude také pomoženo jim, budou-li to potřebovat.

Avízo: všechny výsledky z reprezentativního výzkumu Hodnoty mladých zveřejníme 19. 10.

Vše o projektu 72 hodin

www.crdm.cz

www.adam.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024