ČR: Asociace symfonických orchestrů a pěveckých sborů na své pravidelné Valné hromadě zvolila staronové vedení. V čele asociace zůstává dosavadní předsedkyně Lenka Kavalová, která je ředitelkou Plzeňské filharmonie, ve funkcích zůstávají také členové výboru ASOPS. Na svém setkání členové rovněž vyzvali ministra kultury Martina Baxu, aby se zasadil o dostatečný rozpočet pro dotčené oblasti kultury.
„Děkuji všem členům za znovuzvolení předsedkyní ASOPS, velmi si toho vážím. V současné době máme všichni stejné obavy i cíle. Doba pro kulturu a pro hudbu není zrovna příznivá, proto musíme vyvinout maximální úsilí, aby naše instituce mohly dál fungovat, rozvíjet se a poskytovat své služby divákům v co nejlepší kvalitě,“ říká ředitelka Plzeňské filharmonie Lenka Kavalová, kterou zástupci ASOPS potvrdili ve funkci předsedkyně Asociace.
Pravidelné jednání se uskutečnilo tentokrát v Pardubickém kraji. Na Dolní Moravu dorazili zástupci většiny členských souborů a těles z celé republiky a krom volby vedení diskutovali také rozpočtovou situaci v kultuře.
„Chápeme, že doba je složitá a šetření dopadá na celou společnost. Kultura je nicméně podfinancovaná dlouhodobě a každý další škrt znamená extrémní dopady na její provoz. Proto jsme na našem setkání přijali usnesení, které vyzývá ministra kultury Martina Baxu, aby udělal vše, co bude v jeho silách, pro zachování rozpočtu v Programu státní podpory profesionálních divadel, symfonických orchestrů a pěveckých sborů,“ říká Pavel Svoboda, ředitel Komorní filharmonie Pardubice, který byl potvrzen jako člen výboru ASOPS.
Spolu s ním v užším vedení Asociace bude dál působit také ředitel Moravské filharmonie Olomouc Jonáš Harman, ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová a ředitel Severočeské filharmonie Teplice Roman Dietz.
Zástupci Asociace, která sdružuje 16 významných hudebních těles z celé republiky, přijali na svém jednání usnesení (viz přiložený dokument), s nímž se formou otevřeného dopisu obrací na ministra kultury Martina Baxu. Jejich cílem je, aby rozpočet Programu státní podpory profesionálních divadel, symfonických orchestrů a pěveckých sborů zůstal alespoň na úrovni letošního roku a nesnižoval se.
BOHUMÍN: "Maryšku jsme založili jako literárně - dramatický klub. Spektrum působnosti sdružení se ale postupem let rozšířilo do nejrůznějších oblastí (besedy, literární večery, přednášky, výstavy, multižánrové akce a festivaly, autorská tvorba, filmový klub apod.)," uvádí na svém webu členky bohumínského spolku Maryška. Představujeme jeho aktuální aktivity v závěru letošního a začátkem příštího roku.
ČR: Charitativní díl soutěže StarDance, který Česká televize odvysílala v sobotu 25. listopadu se postaral o absolutní rekord ze všech odvysílaných charitativních dílů pořadu. Celková vybraná suma pro Centrum Paraple činí 25 174 220 Kč. Slavnostního předání šeku se v silném zastoupení zúčastnily osobnosti spojené s pořadem StarDance a zástupci Centra Paraple. Za Českou televizi šek předala vedoucí komunikace a korporátního partnerství Jana Mrákotová.
ŽATEC, ČR: Česká republika opět potvrdila, že je světovou velmocí, co se týče zápisů na seznam kulturního dědictví UNESCO. V pondělí dne 18. září 2023 bylo na zasedání Výboru pro světové dědictví, které se konalo v saudskoarabském Rijádu, rozhodnuto o zařazení chmelařské krajiny a města Žatec, jejího centra, na prestižní seznam světového dědictví pod názvem Žatec and the Landscape of Saaz Hops. ČR se tudíž může pyšnit vůbec první chmelařskou krajinou na světě, která nese značku UNESCO. Na úspěšné nominaci se podílelo mnoho subjektů; my jsme s několika dotazy oslovili site managera památky světového dědictví, pana Jaroslava Špičku, bývalého místostarostu města Žatce, v současnosti též ředitele Chrámu Chmele a Piva, p. o.