KLADNO: Srdečně vás zveme do Středočeské vědecké knihovny v Kladně na slavnostní vernisáž výstavy 42 hvězd mezi nebem a zemí, která vznikla v rámci projektu Židovští autoři Středočeského kraje. Uskuteční se ve středu 27. 11. 2019 od 18 hodin. Čestným hostem bude spisovatelka Irena Dousková, hlavní slovo o výstavě pronese Petr Brod.
"Mé češství pro mne bylo mnohem důležitější, než mé židovství, protože jsem svou zemi milovala a byla jsem nesmírně hrdá, že jsem se narodila jako Češka." Věra Gissingová, roz. Diamantová
“Židovské osídlení na území nynějšího Středočeského kraje hrálo významnou roli v ekonomickém i kulturním rozvoji regionu již od středověku. Události druhé světové války tuto staletou tradici přerušily a cenzura v období komunismu zamezila, aby se na ni vzpomínalo tak, jak by to odpovídalo jejímu významu. Nejenže deset z uvedených autorů nacistická genocida osobně zasáhla, ale zločiny Třetí říše měly dopad i na rodiny židovských spisovatelů, kteří zemřeli před německou okupací. Jejich potomci zahynuli nebo byli nuceni k emigraci, jejich díla se nesměla vydávat a byla oběma totalitami vymazána z paměti čtenářů i místních občanů. Zvláštní skupinu tvoří autoři píšící německy, na jejichž dílo se po druhé světové válce vzpomínat nesmělo, protože nebyli považováni za Čechy.
Naše výstava chce prezentovat osudy židovských autorů a vzbudit tak zájem nejen o jejich životní příběhy, ale také o jejich dílo a přirozeně i o místa, kde žili. Věříme, že to může posloužit jako inspirace pro četbu i jako podnět pro návštěvu zajímavých turistických destinací.
Díky této výstavě bychom si měli rovněž uvědomit, že nezaměnitelný hlas těchto spisovatelů mnohdy velmi výrazně zazněl v pestrém chorálu české literatury, kterou trvale obohacovali o nové přístupy a originální témata. Připomeňme třeba jen básníky Františka Gellnera a Jiřího Ortena, prozaiky Jiřího Weila a Otu Pavla nebo v současnosti Irenu Douskovou...”
Nositelem projektu je Středočeská vědecká knihovna v Kladně za finanční podpory Středočeského kraje, autorky textu jsou Alexandra Blodigová a Kateřina Mikulcová.
Výstava je koncipována jako putovní, po jejím skončení bude možné si ji vypůjčit.
Zdroj: www.svkkl.cz
ČR: Buřinka, knírek, hůlka a ikonická chůze. Také bouřlivý smích umně smíchaný s dojemnými scénami. Režisér a herec, který zásadně ovlivnil dějiny kinematografie, se vrací do českých kin. Charlie Chaplin stojí za vznikem několika desítek filmů, které svou nadčasovostí a komikou patří mezi světové kulturní dědictví a dokáží oslovit diváky napříč dobou i zeměmi. V roce 2021 se na plátnech znovu objeví tři z nich – The Kid, Cirkus a Psí život. Groteska o tulákovi, který se ujme nalezeného dítěte, The Kid, navíc slaví 21. ledna 100 let od uvedení. Jako dárek k tomuto jubileu vzniknou tři nové originální soundtracky od českých hudebníků – jazzového trumpetisty Laca Décziho, femipunkové kapely Mucha a beatboxera Nastyho.
PLZEŇ: Multimediální výstava Loos in Pilsen pokračuje dále do světa. Po jejím úspěšném představení v Tel Avivu je nyní na řadě New York. Zahájení výstavy proběhlo ve čtvrtek 21. 1. 2021 v galerii Českého centra New York, která se nachází v Bohemian National Hall, z důvodu pandemie bylo v režimu přísných opatření. Další uvedení výstavy se během letošního roku uskuteční v Paříži, Tokiu, Bruselu, Berlíně, Mnichově a Vídni. Výstava vznikla ve spolupráci Českých center a Západočeské galerie v Plzni, partnery jsou město Plzeň a Plzeň-TURISMUS. Autorem výstavy je Petr Domanický.