sobota
26. září 2020
svátek slaví Andrea
Pozvánka na výstavu
© Zdroj: Krajská galerie výtvarného umění ve ZlíněVýstava Jiřího Karáska ze Lvovic ve Zlíně představí poklady z bohaté umělcovy galerie

ZLÍN: Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně představí básníka a významného sběratele Jiřího Karáska ze Lvovic (1871-1951). Mezi díly z bohaté Karáskovy galerie se objeví kresby umělců, jako je Vasari, Goya, Rembrandt nebo Utrillo. Z českých autorů to budou např. díla Zrzavého, Kubišty a Váchala. Část expozice se věnuje současným umělcům reagujícím na básníkův život. Výstava Jiří Karásek ze Lvovic - Barevné květy uschly v tón jak ze skla bude zahájena vernisáží 19. listopadu v 17 hodin a k vidění bude v grafickém kabinetu do 23. února 2019.

od 19.11.2019 do 23.02.2020
Autor článku: 
TZ/ika

Vernisáž doprovodí večer poesie Červený dvůr básníka Vladimíra Janovice s úvodním slovem Jana Šulce. O hudební doprovod se postará Tomáš Vtípil.

Výstavu Jiří Karásek ze Lvovic – Barevné květy uschly v tón jak ze skla připravuje krajská galerie ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví v Praze. Karáska v ní představí jako básníka, kritika, předního představitele české dekadence, zakladatele Moderní revue a také významného sběratele. V úzkém výběru z jeho bohaté galerie se na výstavě objeví zhruba čtyřicet obrazů a kreseb výše jmenovaných umělců. Dále zde budou vystaveny i rukopisy Karáskových veršů a ukázky z jeho vzácné knihovny.

Vstupní část expozice vytvoří díla současných umělců. K této reminiscenci na básníkovu osobnost přijali pozvání Tomáš Němec, Daniel Balabán, Tomáš Pilař, Jan Vytiska a také Jan Švankmajer.“, popisuje výstavu kurátor Pavel Petr a doplňuje: „Výstavu budou provázet také tři díla Jana Zrzavého zapůjčená ze sbírek Muzea umění v Olomouci, Galerie výtvarného umění v Ostravě a z galerie Maldoror.“

Výstava navazuje na volný cyklus stejně utvářených expozic, které krajská galerie připravuje ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví v Praze. V minulých letech se tak návštěvníci mohli seznámit s tvorbou v souznění slovesného a výtvarného umění Kuběny & Nezvala, Karla Hynka Máchy, Karla Hlaváčka, Jiřího Koláře nebo Karla Jaromíra Erbena. 

Více informací na www.galeriezlin.cz a www.14-15.cz

Mohlo by vás také zajímat...

BROUMOV: 15. ročník letního festivalu klasické hudby Za poklady Broumovska zakončí v neděli 27. září v broumovském klášteře od šesti hodin koncert houslisty Pavla Šporcla a cimbálové kapely Gipsy Way Ensemble.

Královéhradecký kraj
Hudba, Vzdělávání
Co se děje
25.09.2020

ČR: Soňa Červená, legendární operní pěvkyně a herečka, u příležitosti svých 95. narozenin zakládá nadační fond, který se zaměří na podporu talentovaných hudebníků a zpěváků – to vše v oboru klasiky.

Celá ČR
Hudba
Co se děje
25.09.2020

PRAHA: Ministerstvo kultury vyhlásilo otevřené výběrové řízení na místo generálního ředitele/ředitelky Národní knihovny ČR. Uchazeči o tuto pozici si mohou podat přihlášku do 13. listopadu 2020. Pohovory s jednotlivými přihlášenými kandidáty před výběrovou komisí se uskuteční pravděpodobně do konce roku a nový generální ředitel/ředitelka by se mohl(a) ujmout funkce nejpozději k 1. 4. 2021.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
22.09.2020

ČR: Profesionální divadla z celé republiky vybízejí své diváky, aby se nebáli vrátit do divadel, po nezvykle dlouhých divadelních prázdninách. Série krátkých videí koluje na sociálních sítích. Kampaň  se společným heslem: ZVEDÁME OPONY! zaštiťuje Asociace profesionálních divadel.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
23.09.2020