pondělí
1. června 2020
svátek slaví Laura
Pamětní bankovka
© Archiv pořadateleVýročí osvobození Plzně připomenou pamětní bankovky

PLZEŇ: Pandemie koronaviru zabránila konání letošních jubilejních Slavností svobody. Vedle online přenosu, který připravuje město jako náhradní program, si budou zájemci moci zakoupit také pamětní bankovky vydané k 75. výročí osvobození města americkou armádou. Prodej prostřednictvím emailových rezervací bude zahájen symbolicky 6. května.

06.05.2020
Autor článku: 
Helena MAŘANOVÁ

 „Když jsme na podzim zvažovali, jaké suvenýry připravit pro letošní Slavnosti svobody, nenapadlo nás, že plánovaný program bude muset být o rok odložen. Víme, že pro obyvatele Plzně a nejbližšího okolí jsou květnové oslavy výjimečným svátkem, a proto jsme rádi, že se nám i v této složité situaci podařilo dotáhnout projekt pamětních bankovek do konce. A doufáme, že případné zájemce potěší,“ uvádí Dalibor Linda, vedoucí Turistického informačního centra, které bude jediným prodejním místem.

Motiv na pamětní bankovce připomínající 75. výročí osvobození Plzně americkou armádou dokumentuje atmosféru v ulicích Plzně 6. května dopoledne, kdy nadšení Plzeňané společně s povstalci vítají posádku amerického tanku Sherman.

Vzhledem k současné situaci byla organizace Plzeň – TURISMUS nucena přistoupit ke změně způsobu prodeje. „Abychom předešli frontám a zbytečnému shromažďování lidí, připravili jsme rezervační systém. Jeho prostřednictvím bude možné si na emailu info@visitplzen.eu  rezervovat požadovaný počet bankovek. Spuštění rezervací je naplánováno na středu 6. května od 8:00 hodin. Maximální počet bankovek na osobu je patnáct. Objednávky budou vyřizovány v pořadí, v jakém došly,“ upřesňuje Dalibor Linda.

Spolu s potvrzením rezervace a referenčním číslem obdrží každý pokyny k vyzvednutí zásilky. Zájemci budou mít možnost nechat si zásilku poslat také poštou. V tomto případě bude požadována platba předem. Volný prodej odstartuje pravděpodobně až 25. května. Vše bude záviset na vývoji situace.

Cena bankovky je 80 korun za kus. Podrobná pravidla prodeje a pokyny jsou zveřejněny na webu www.visitplzen.eu. Podobně jako bankovka s motivem katedrály, která byla v prodeji na podzim, jsou také pamětní bankovky k 75. výročí osvobození Plzně vydávány v řadě Eurosuvenýru. Jejich limitovaná edice byla vytištěna v nákladu 15 tisíc kusů.

 

Mohlo by vás také zajímat...

HRONOV: Přestože je hranice mezi Českem a Polskem z důvodů vládních opatření stále uzavřená, uskuteční se tuto sobotu od 14 h na zelené hranici mezi Náchodskem a Kladskou kotlinou na cestě mezi obcemi Žďárky a Pstrążna (Stroužné) sousedské setkání. “Smyslem tohoto setkání je poukázat na nesmyslnost uzavření hranic mezi dvěma zeměmi, které mají podobnou epidemiologickou situaci a takřka identická ochranná opatření,” uvedl jeden z organizátorů setkání Zdeněk Kozlíček. Toto setkání, které je otevřené všem sousedům a přátelům z obou stran hranice, je součástí mezinárodní občanské iniciativy Soboty pro sousedství / Soboty dla sąsiedztwa, kdy se každou druhou sobotu setkávají na tzv. zelené hranici sousedé, přátelé a rodiny z Česka se svými sousedy z Německa, Rakouska, Slovenska a Polska.

Královéhradecký kraj, zahraničí
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Menšiny a cizinci
Co se děje
29.05.2020

PRAHA: Soutěž Jazzfruit pod festivalem Mladí ladí jazz, která už deset let vyhledává zajímavé a nadějné talenty v široké paletě jazzových i jiných stylů a žánrů, letos navzdory době vyhlásila speciální korona edici. Jedenáctý ročník soutěže již zná své finalisty, které vybrala odborná porota, v jejímž čele zasedají Lenka Dusilová, Matěj Ruppert a také jazzoví fanoušci. V hlasování, které probíhalo do pondělního večera, zvítězili u poroty kapely B/Y Organism, Point of Few a Jay Delver a diváci poslali do finále duo KI木. Finálové kolo proběhne v neděli 31. května od 18.00 hod. živě online nad pražskými střechami v centru Prahy.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
29.05.2020

ČR: V době, kdy muzea a galerie sčítají finanční ztráty způsobené epidemií COVID-19 a snaží se najít způsoby, jak za dosud nepředstavitelně ztížených podmínek přilákat návštěvníky, zveřejnila ČTK a po ní i další média informace ze zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu o závěrech z kontrolní akce Ochrana sbírek muzejní povahy ve vlastnictví České republiky. Od května do prosince 2019 kontroloři NKÚ prověřovali deset institucí, které spravují muzejní sbírky ve vlastnictví státu. Kolegium NKÚ schválilo výsledky šetření dne 9. března 2020. Tehdy byl ale hlavním tématem titulků koronavirus. Stručný souhrn výsledků kontroly NKÚ byl tak zveřejněn právě až 18. května na Mezinárodní den muzeí. A média, pro něž jsou předmětem zájmu zejména katastrofy a zločiny, po této zprávě s chutí sáhla. Ovšem v duchu současné žurnalistiky bez hlubší reflexe toho, co zpráva NKÚ obsahuje, anebo dokonce zkreslením informací v ní uvedených.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky
Co se děje
28.05.2020

BROUMOV: Festival Za poklady Broumovska, který oživuje každé léto kostely broumovské skupiny, letos oslaví jubilejní 15. ročník. První polovina festivalu proběhne online v tradičním čase letních koncertů. Vybrané natáčení červencových koncertů zpřístupní pořadatelé i veřejnosti. Srpen již bude celý patřit živé hudbě. Festival nabídne několik novinek včetně open air koncertu nebo vydání faksimile dobového opisu klavírního partu Koncertu C dur Ludwiga van Beethovena z archivu broumovského kláštera.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
28.05.2020