sobota
26. září 2020
svátek slaví Andrea
Pamětní bankovka
© Archiv pořadateleVýročí osvobození Plzně připomenou pamětní bankovky

PLZEŇ: Pandemie koronaviru zabránila konání letošních jubilejních Slavností svobody. Vedle online přenosu, který připravuje město jako náhradní program, si budou zájemci moci zakoupit také pamětní bankovky vydané k 75. výročí osvobození města americkou armádou. Prodej prostřednictvím emailových rezervací bude zahájen symbolicky 6. května.

06.05.2020
Autor článku: 
Helena MAŘANOVÁ

 „Když jsme na podzim zvažovali, jaké suvenýry připravit pro letošní Slavnosti svobody, nenapadlo nás, že plánovaný program bude muset být o rok odložen. Víme, že pro obyvatele Plzně a nejbližšího okolí jsou květnové oslavy výjimečným svátkem, a proto jsme rádi, že se nám i v této složité situaci podařilo dotáhnout projekt pamětních bankovek do konce. A doufáme, že případné zájemce potěší,“ uvádí Dalibor Linda, vedoucí Turistického informačního centra, které bude jediným prodejním místem.

Motiv na pamětní bankovce připomínající 75. výročí osvobození Plzně americkou armádou dokumentuje atmosféru v ulicích Plzně 6. května dopoledne, kdy nadšení Plzeňané společně s povstalci vítají posádku amerického tanku Sherman.

Vzhledem k současné situaci byla organizace Plzeň – TURISMUS nucena přistoupit ke změně způsobu prodeje. „Abychom předešli frontám a zbytečnému shromažďování lidí, připravili jsme rezervační systém. Jeho prostřednictvím bude možné si na emailu info@visitplzen.eu  rezervovat požadovaný počet bankovek. Spuštění rezervací je naplánováno na středu 6. května od 8:00 hodin. Maximální počet bankovek na osobu je patnáct. Objednávky budou vyřizovány v pořadí, v jakém došly,“ upřesňuje Dalibor Linda.

Spolu s potvrzením rezervace a referenčním číslem obdrží každý pokyny k vyzvednutí zásilky. Zájemci budou mít možnost nechat si zásilku poslat také poštou. V tomto případě bude požadována platba předem. Volný prodej odstartuje pravděpodobně až 25. května. Vše bude záviset na vývoji situace.

Cena bankovky je 80 korun za kus. Podrobná pravidla prodeje a pokyny jsou zveřejněny na webu www.visitplzen.eu. Podobně jako bankovka s motivem katedrály, která byla v prodeji na podzim, jsou také pamětní bankovky k 75. výročí osvobození Plzně vydávány v řadě Eurosuvenýru. Jejich limitovaná edice byla vytištěna v nákladu 15 tisíc kusů.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Soňa Červená, legendární operní pěvkyně a herečka, u příležitosti svých 95. narozenin zakládá nadační fond, který se zaměří na podporu talentovaných hudebníků a zpěváků – to vše v oboru klasiky.

Celá ČR
Hudba
Co se děje
25.09.2020

PRAHA: Ministerstvo kultury vyhlásilo otevřené výběrové řízení na místo generálního ředitele/ředitelky Národní knihovny ČR. Uchazeči o tuto pozici si mohou podat přihlášku do 13. listopadu 2020. Pohovory s jednotlivými přihlášenými kandidáty před výběrovou komisí se uskuteční pravděpodobně do konce roku a nový generální ředitel/ředitelka by se mohl(a) ujmout funkce nejpozději k 1. 4. 2021.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
22.09.2020

ČR: Profesionální divadla z celé republiky vybízejí své diváky, aby se nebáli vrátit do divadel, po nezvykle dlouhých divadelních prázdninách. Série krátkých videí koluje na sociálních sítích. Kampaň  se společným heslem: ZVEDÁME OPONY! zaštiťuje Asociace profesionálních divadel.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
23.09.2020

PRAHA, ČR: Ikonický plakát k francouzskému filmu Něžná Roberta Bressona v jeho československém vydání zná téměř každý. Navrhla jej výtvarnice Olga Poláčková-Vyleťalová a obdržela za něj v roce 1973 cenu Grand Prix na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes. Kromě toho její plakát zlidověl a stal se v Československu fenoménem, který chtěl mít doma každý. Od jeho vzniku uplynulo 50 let a k tomuto výročí se dočkal autorizovaného reprintu v rámci činnosti Terryho ponožek. Současně s ním vychází i katalog se všemi 85 plakáty, které autorka vytvořila v rozmezí let 1969-1990 pro Ústřední půjčovnu filmů. Obsahuje i nerealizované verze plakátů včetně druhého návrhu k Něžné umístěného na titulní straně katalogu.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění
Co se děje
25.09.2020