KRUPKA NA TEPLICKU: Prohlédnout si život a bydlení romské rodiny, která vychovala a ovlivnila řadu skvělých hudebníků. Tato výjimečná příležitost se veřejnosti otevírá 6. září, kdy se prostřednictvím online výstavy může podívat k Fečovým. V jejich rodině vyrostlo bezmála tolik muzikantů, jako u Johanna Sebastiana Bacha.
Během návštěvy jejich bytu-muzea lze v obýváku poznat rodinnou historii, v kuchyni současnou rodinu, a v galerii nespočetné hudební i jiné aktivity primáše Jožky Feča a jeho ženy Olgy, a také jejich dětí, vnoučat, synovců a neteří, i dětský soubor Čhavorikaňiluma, v němž Olga za vydatné podpory rodiny shromažďovala děti z ulice.
Více zde: https://muzeumolgyfecove.cz/.
Nezištná péče
Výstavu se svým týmem připravila doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., garantka studijního programu Antropologická studia na FHS, která v r. 2020 s podporou Senátu ČR navrhla Olgu Fečovou na státní vyznamenání. „Olga Fečová celoživotně ztělesňovala přístup, který považuji za zásadní pro celou společnost, a jenž se ukázal jako zachraňující například v počátku covidové epidemie: že totiž nezištná péče o druhé může být součástí života i těch, kteří nemají v hmotné oblasti nadbytek,“ vysvětluje Zuzana Jurková.
Součást projektu Didaktikon
Online výstava je součástí projektu Didaktikon, který začne 6. září v Kampusu Hybernská. Didaktikon je vzdělávací centrum Univerzity Karlovy určené k experimentování, objevování a učení se hrou. Jeho hlavním cílem je vzdělávat žáky základních a středních škol heuristickou metodou, tedy metodou řízeného objevování.
O studijním programu Antropologická studia FHS
Antropologická studia se zaměřují na studium lidí, lidských společností, kultur a interakcí napříč prostorem a časem. Studium je nabízeno ve třech různých specializacích: sociokulturní, historické a filosofické antropologie. Ty se vyznačují odlišnými metodami poznávání, a díky tomu umožňuje tento transdisciplinární program pochopit různé způsoby poznávání. Více informací zde: https://fhs.cuni.cz/FHS-2135.html
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.
PRAHA: Nadační fond Magdaleny Kožené pomáhá základním uměleckým školám (ZUŠ) zasaženým povodněmi, které v září postihly několik regionů České republiky, k návratu k plnohodnotné výuce. Fond bezprostředně reagoval na situaci uspořádáním řady benefičních koncertů i vyhlášením veřejné sbírky na pomoc ZUŠ, jejich pedagogům, ale i žákům, která byla zahájena 18. října za podpory České filharmonie u příležitosti podzimních koncertů Magdaleny Kožené v pražském Rudolfinu. Nadační fond podpořil první žadatele celkovou částkou 300 000 Kč. Finanční pomoc obsahuje vlastní zdroje Nadačního fondu a přijaté zdroje z veřejné sbírky. Aktuálně pomoc putuje na obnovu ZUŠ Krnov, ZUŠ Bohumín a ZUŠ Jeseník a také na opravy nástrojů pedagogů ze ZUŠ Opava a ZUŠ Bohuslava Martinů v Havířově.
NÁCHOD: Když v dubnu letošního roku zveřejnili na Donio.cz výzvu „Probuďte s námi Kulturní prostor AULA (Náchod)“, nad smělým plánem a jeho realizací stále ještě visely otazníky. Podaří se získat dostatečná finanční podpora na zajištění programu ve školní aule Jiráskova gymnázia, která se otevře také široké veřejnosti coby nový neformální kulturní, společenský a vzdělávací prostor? Stalo se a od října letošního roku má místní náchodská kultura k dispozici další sál s kapacitou cca 180 míst. Na podrobnosti, dramaturgickou koncepci i lákavý program jsme se zeptali za Sdružení rodičů a přátel dětí a školy při Jiráskově gymnáziu v Náchodě, z. s., Štěpána Macury, pedagoga školy, vedoucího divadelního souboru a místního kulturního hybatele.