úterý
21. března 2023
svátek slaví Radek
Váza Peace
© Archiv, Moser



Váza Peace: Symbol míru ze sklárny Moser

ČR-KARLOVARSKÝ KRAJ: Naléhavost aktivní snahy o mír a o jeho udržování byla před více než čtyřiceti lety formulována oficiální deklarací OSN. Od té doby lidstvo slaví pravidelně 21. září Světový den míru zdůrazňující význam života bez válek. V reakci na aktuální situaci, kdy si křehkost míru uvědomujeme ještě mnohem intenzivněji, společnost Moser obnovila výrobu vázy Peace významného českého výtvarníka Jiřího Šuhájka.

Autor článku: 
ČTK

Váza Peace byla poprvé vyrobena před dvaceti lety u příležitosti výročí založení karlovarské sklárny. Inspiraci k jejímu vytvoření autor hledal v osudových chvílích lidstva, které zhmotnil do tvaru pomyslně se otevírajícímu celému světu. Nadčasový křišťálový objekt byl nyní uveden na trh v nové barevné variantě a v limitované edici 165 kusů symbolizující 165 let existence společnosti Moser.

PEACE: ručně broušená, dvacet pět centimetrů vysoká váza v barvě berylu podjímaného bílým opálem.

O autorovi

Jiří Šuhájek působil ve sklárně Moser v letech 1972–1978 jako kmenový výtvarník a poté pro sklárnu vytvořil několik výjimečných autorských kolekcí. Za svou tvorbu dostal řadu zahraničních, ale i tuzemských ocenění. Jeho díla jsou zastoupena ve sbírkách předních světových muzeí a galerií, mimo jiné v Corning Museum of Glass v New Yorku nebo v londýnském Victoria and Albert Museu.

O technice / brus

Brus je klíčovou technikou zušlechťování skla, která vyžaduje hodiny precizní trpělivé práce. Je ukázkou náročnosti ruční výroby, respektive mistrovství zkušených sklářů. Sklo se brousí pomocí brusiv (drsných zrnitých materiálů) a brusných kotoučů, kterými je postupně odebírána skleněná hmota. Při tvarování skleněného objektu počáteční intenzivní hrubé broušení následuje jemnější brus, vyhlazující broušenou plochu. K závěrečné úpravě slouží leštění, které broušeným plochám vrací zpět jejich lesk a průsvit. Vzniklé hrany pak mohou být ostré i oblé, vypouklé i asymetrické či kombinací uvedených. Pokud je do finálně vytvarovaného objektu vytvářen vzor, může být komplikovaný, pokrývat celou plochu výrobku nebo ho doplňovat jen rafinovaným detailem.

O značce Moser  

Již 165 let nesou výrobky karlovarské sklárny jméno svého zakladatele, rytce a obchodníka Ludwiga Mosera. Společnost MOSER, a.s., se sídlem v Karlových Varech pokračuje v jeho stopách a tradiční ruční výrobu dále rozvíjí. Její díla, která jsou vyráběna z kvalitního bezolovnatého křišťálu, směřují na český trh stejně jako na ten mezinárodní. Díky tomu dnes firma patří mezi přední české exportéry, a reprezentuje tak celosvětově umění českých sklářů. Moser je členem společenství Comité Colbert, které si klade za cíl udržet a rozvíjet tradiční rukodělnou výrobu luxusních výrobků. Více naleznete na www.moser.com. 

Mohlo by vás také zajímat...

HRADEC KRÁLOVÉ: Jubilejní pětadvacátý ročník festivalu Jeden svět proběhne tradičně také v Bio Central v Hradci Králové. Zahájí jej nový snímek režiséra Vitalije Manského Východní fronta, v němž tvůrce sleduje každodenní život dobrovolných mediků v prvních šesti měsících války na Ukrajině. Slavnostní zahájení doplní rozsáhlá debata s novinářkou Ivanou Svobodovou, analytikem Andrejem Poleščukem a organizátorem sbírky pro Ukrajinu z asociace Post Bellum Martinem Ocknechtem. Celý večer zakončí raut ukrajinských specialit, u kterého budou diváci mít možnost neformálně pohovořit mezi sebou i s hosty.

Královéhradecký kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
20.03.2023

STŘEDOČESKÝ KRAJ: Po snímcích Ostře sledované vlaky nebo Kolja převzal sošku filmového Oscara další film, který se natáčel převážně ve středních Čechách. Cenu získal válečný film Na západní frontě klid, který zvítězil v kategorii zahraničních celovečerních filmů. Na natáčení se podílela také Filmová kancelář střední Čechy, která spolupracovala na výběru a obhlídce lokací. Ve filmu se objevila místa jako okolí Milovic, zámek Hořín nebo hrad Točník.

Středočeský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Menšiny a cizinci
Co se děje
20.03.2023

TEPLICE: Dovolujeme si oslovit širokou veřejnost se žádostí o spolupráci na výstavě výrobků firmy LEINBROCK, které se vyráběly v našem regionu v Sobědruhách u Teplic. Hledáme dokumenty, fotografie exteriéru či interiéru továrny, případně další doklady nebo vzpomínky, které se vztahují k tomuto sobědružskému závodu. Na počátku srpna letošního roku se v saském městě Bad-Gottleuba uskuteční vícedenní akce u příležitosti 175. výročí narození zakladatele firmy Ernsta Oscara Leinbrocka a 155. výročí jejího založení. Součástí oslav bude výstava mlýnků na kávu, setkání bývalých zaměstnanců a pamětníků a také účast potomkyně posledního majitele sobědružské továrny pana Lohseho. Rádi bychom na výstavě prezentovali také podnik v Sobědruhách, bohužel nám chybí podklady.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Senioři, Památky
Co se děje
15.03.2023

ÚSTECKÝ KRAJ: Severozápad Čech není jen krajem uhlí a chemie. Do jeho proměny je třeba zapojit širší spektrum oborů, a především místní angažované a tvůrčí obyvatele, shodli se na středečním setkání náměstek ústeckého hejtmana Jiří Řehák, nově zvolený rektor Univerzity J. E. Purkyně (UJEP) Jaroslav Koutský, děkanky dvou univerzitních fakult Michaela Hrubá a Zdena Kolečková nebo zástupci sítě Kreativní.uk.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
16.03.2023