středa
22. září 2021
svátek slaví Darina
Zpěvomat 2017 - Tylovo a Jungmannovo náměstí
© Zdroj: www.hlasohled.czV pondělí ožijí Zpěvomatem nejen pražské ulice, letos se připojí také pěvecké sbory z celého Česka

PRAHA, ČR: Tradiční akce Zpěvomat, při níž skupiny zpěváků pod vedením lektorů zpívají na přání v ulicích a na náměstích Prahy, se odehraje v pondělí 13. září. Osmý ročník rozezpívá Tylovo, Karlovo, Jungmannovo náměstí, Anděl a náměstí Republiky. Skupinky zpěváků budou letos zpívat pod vedením jazzmanek Marty Kloučkové a Petry Ernyei, herce a skladatele Jana Matáska, herečky a muzikantky Gabriely Vermelho i zpěvačky a skladatelky Ridiny Ahmedové. Letos se do Zpěvomatu zapojí i Unie českých pěveckých sborů a sborový zpěv rozezní kromě Prahy ulice a další místa ve veřejném prostoru v dalších dvanácti městech napříč Českou republikou. Sbory zazpívají na přání také v Brně, Ostravě, Novém Jičíně, Plzni, Mariánských Lázních, Sušici, Českém Těšíně, Pelhřimově, Frenštátě pod Radhoštěm, Břidličné, Sezemicích a v Jílovém u Děčína.

13.09.2021
Autor článku: 
Silvie Marková

Více informací najdou zájemci na stránkách www.hlasohled.cz a www.zpevomat.ceskesbory.cz. Příznivci mohou realizaci projektu také podpořit libovolnou částkou na www.donio.cz/zpevomat.

Zpěvomat se tak jako loni kvůli pandemii koronaviru pořádá až v zářijovém termínu. Oblíbená akce chce lidem přinést do uspěchané doby zklidnění, usebrání se prostřednictvím nejstaršího a nejdokonalejšího prostředku komunikace: lidského hlasu. Zpěváci nevybírají za své výkony peníze, ale zpívají lidem pro potěšení. Pokud posluchači budou chtít, mohou jim darovat něco na památku”. 

„Zpěvomat každoročně přináší široké veřejnosti bezprostřední kontakt s hudbou a jejími interprety. Uplynulé měsíce, které byly pro nás pro všechny velmi náročné nejen kvůli tomu, že jsme byli odloučeni od okolního světa a možnosti sdílet radosti s našimi blízkými, nicméně ukázaly, že hudba a kultura mají pro člověka mnohem hlubší význam vzájemné blízkosti,” říká Ridina Ahmedová, která po delší době povede jeden z workshopů.

Novým partnerem Zpěvomatu pro letošní ročník je Unie českých pěveckých sborů. „Chceme upozornit, že sbory žijí, a vynést jejich um z koncertních sálů blíž k lidem, kteří by na koncert možná sami nepřišli. Budeme vyhledávat frekventované lokace, jako jsou náměstí, podloubí, prostory pod mosty či věžemi, ale i (exteriéry) shopping mallů a nákupních center,” říká za Unii Lukáš Prchal. Vystoupení Sborového Zpěvomatu se 13. září uskuteční mezi 17:00 - 20:00 napříč Českou republikou.

 

Zpěvomat:

15-.00-17.30 /Jungmannovo nám. / Petra Ernyei

14.30-17.00 / nám. Republiky / Gabriela Vermelho

14.30-17.00 / Tylovo náměstí / Jan Matásek

15.30-18.00 / Karlovo nám. / Marta Kloučková

14.00-16.30  / Anděl, před OC Smíchov / Ridina Ahmedová

Po 18:00 splynou Zpěvomaty do jednoho velkého na Karlově náměstí.

 

Sborový Zpěvomat:


Praha

18:30-19:30 / Náměstí Republiky / Mikrochor

18:30-19:30 / Malé náměstí Alikvotní sbor Spektrum

17:00-18:00 / Salla Terrena, Kampa / Dobrovyly

19:00-20:00 / Kampa pod Karlovým mostem / Choirizzo

19:00-20:00 / Café Neustadt, Novoměstská radnice / Subito

 

Brno

17:30-18:30 / tř. Kpt. Jaroše / Primavera Brno

 

Ostrava

17:00-17:30 / tba / Mužský pěvecký sbor Vítkovice

17:30-18:00 / Masarykovo nám. 2 / Ostravský smíšený sbor

 

Plzeň

17:00-18:00 / Mlýnská strouha / The Foamies

 

Nový Jičín

17:00-18:00 / Lidická (na schodech Žerotínského zámku) / ONDRÁŠEK novojičínský sbor ZUŠ

18:00-19:00 / Masarykovo náměstí / KOS Nový Jičín

 

Mariánské lázně

17:00-18:00 / kolonáda u Zpívající fontány / Smíšený pěvecký sbor Fontána Mar. Lázně

 

Sušice

17:00-18:00 / Sušice náměstí / Smíšený pěvecky sbor Svatobor Sušice

 

Český Těšín

18:00-18:30 / Střelniční 1, na vstupních schodech do kulturního centra / PS Slezan

 

Pelhřimov

17:00-17:30 / Dům pro seniory, pelhřimovské sady / PS Záboj Pelhřimov

 

Frenštát p. Radhoštěm

17:00-18:00 / Náměstí Míru 1 / SENZABAND

 

Břidličná

18:00-18:30 / tba / PS Bernardini Břidličná

 

Sezemice

19:00-20:00 / Husovo náměstí před Sezemickým domem / Hluboká Orba

 

Jílové (Děčín)

18:00-19:00 / parčík mezi ul. Sněžnická a Lipová / Jílovský pěvecký sbor

 

Lektoři Zpěvomat Praha

Lektory hudebních entuziastů, kteří pomocí Zpěvomatu letos rozezní Prahu, budou GABRIELA VERMELHO, která je výraznou osobností české hudební a divadelní scény. Je současně zpěvačkou, houslistkou, violistkou, hráčkou na kvinton, skladatelkou a herečkou. Působí v oblasti klasické hudby, muzikálu, jazzu a rockové alternativy. Se svou hudební skupinou GaRe se věnuje autorské hudbě. Druhou lektorkou je MARTA KLOUČKOVÁ, která je nepřehlédnutelnou součástí mladé české jazzové scény. Multi-žánrová zpěvačka, textařka a skladatelka je mimo jiné členkou vokálního sextetu Skety a spolupracuje s tělesy a hudebníky napříč žánry.

Třetí lektorkou je PETRA ERNYEI - energická jazzová zpěvačka, která koncertuje na českých i mezinárodních pódiích. Zpívala s velkými orchestry (Originální Pražský Synkopický Orchestr, Pražský Swingový Orchestr). Založila kapelu Petra Ernyei Quartet. V poslední době se inspiruje jazzovými vokalistkami let 50. a 60. Čtvrtým lektorem bude JAN MATÁSEK, hudební skladatel, pozounista a herec, který působí v pražském divadle Minor. Komponuje především scénickou hudbu pro česká divadla (např. plzeňské divadlo Alfa, hradecký Drak, naivní divadlo v Liberci aj.). Působí též jako hudební pedagog.

A pátou lektorkou je RIDINA AHMEDOVÁ - zpěvačka, skladatelka a zakladatelka projektu Hlasohled a Zpěvomat vystupuje občas sama, častěji v duu HLASkontraBAS s Petrem Tichým, z jehož konceptu vychází těleso HLASkontrBAS oktet složené z předních českých hudebníků, v sestavě čtyř hlasů a čtyř kontrabasů. Ridinu zajímají možnosti hlasu jako sólového, nedoprovázeného nástroje, vedle zpívání vede také hlasové dílny. Je autorkou a spoluautorkou hudby k několika tanečním a pohybovým představením. Naposledy zaujala projektem Moje tělo je moje a podcastovou sérií Sádlo pro Rádio Wave.

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

HRADEC KRÁLOVÉ-ZAHRANIČÍ: Maňásková inscenace Divadla Drak Šípková Růženka se v druhé polovině září představí dětskému publiku na dvou mezinárodních festivalech.  První zastávkou bude The International Puppet Theatre Festival – PIF v Chorvatské Záhřebu. Zde inscenaci diváci uvidí 22. 9. 2021. Ze Záhřebu se vydá Divadlo Drak do Srbské Subotice, kde uvede Šípkovou Růženku 24. 9. v rámci 28th International Children´s Theater Festival in Subotica.

Královéhradecký kraj, zahraničí
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
20.09.2021

PRAHA: S velkým zármutkem a lítostí oznamujeme, že ve věku 69 let zemřel mecenáš a milovník kultury, majitel, podporovatel a zachránce Pražského komorního baletu, JUDr. Ivan Dunovský.

Celá ČR
Divadlo a tanec, Ostatní
Co se děje
20.09.2021

ČR: Po čtyřleté pauze se na hudební scénu vrací anketa Český slavík 21, jejíž počátky sahají až do šedesátých let minulého století, a to pod patronátem matematika a sociálního reformátora Karla Janečka. Galavečer, jenž býval pravidelně jedním z nejúspěšnějších televizních pořadů celého roku a v listopadu jej živě odvysílá televize Nova, připravuje režisér Pepe Majeský.

Celá ČR, Hl. m. Praha, zahraničí
Hudba, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
21.09.2021

ČR-PRAHA: Pětaosmdesátý ročník Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha otevře ve středu 22. září svým koncertem houslista Václav Hudeček. Mezi hosty slavnostního večera na Nové scéně Národního divadla budou Hudečkovi mladší kolegové Jan Mráček a Josef Špaček, mezzosopranistka Štěpánka Pučálková a hornista a dirigent Radek Baborák. V průběhu festivalu uvidí návštěvníci v premiéře dokumenty Štace Miloně Čepelky, My tancujem swing, Můj život s Bohuslavem Martinů a taneční film Nehoda.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
20.09.2021