pátek
19. dubna 2024
svátek slaví Rostislav
Synagoga a knihovna - Stavba smíření
© Milan Turek



V kultuře Liberce je knihovna nepřekonatelnou institucí

LIBEREC: Severočeské město svou kulturní potencí překonává řadu českých měst. Téměř sto čtyřicet let staré divadlo, botanická a zoologická zahrada, galerie, muzeum, Lidové sady, kulturní dům. Z hlediska vzdělanosti pak univerzita, ale především knihovna s vynikající manažerkou Blankou Konvalinkovou.

Autor článku: 
Milan Turek

V minulém režimu byla úloha knihoven podceňována, fungovaly často v nevyhovujících budovách, které chátraly. Vedle všeobecného nedostatku se stály fronty i na knížky. Koncem devadesátých let dochází ke knižní revoluci. Podoba knihy od Gilgameše se změnila, ale její úloha nabývá jiné podoby i význam. Liberec má štěstí na vizionářku Věru Vohlídalovou, která začala budovat moderní knihovnu. Své internacionální nazírání vtěluje s tisíciletou židovskou kulturou do stavby synagogy a s budovou knihovny vytváří duchovní palác kultury.

Vedle ní dává tvář knihovně drobná, půvabná žena, která začínala v dětství hltat literaturu. Zájem o literaturu ji později přivedl ke studiu knihovnictví. V liberecké vědecké knihovně usedla na počátku své kariéry ke katalogům a knižními fondy se zabývala po stránce obsahové. Poznala tisíce titulů, formátů, ilustrací, věnovala se i vzdělavatelským pořadům a zahraničním vztahům. Z katalogizátorky v „myším kožíšku“ – pro veřejnost méně známé, usedla do křesla ředitelky.

V roce dvacátého výročí otevření nové vědecké knihovny v Liberci už vede knihovnu ve druhé desítce existence. Pro čtenáře je logické, že knihovna už není „jen“ půjčovnou knížek. Po nástupu do funkce prohlásila: „Jako ředitelka bych chtěla knihovnu posunout o krok kupředu, aby sloužila všem návštěvníkům nejen jako kulturní, ale hlavně vzdělávací centrum pro všechny věkové kategorie.“

Její předsevzetí se podařilo naplnit. Současná knihovna je místem celoživotního vzdělávání. "Není tedy jenom kulturní, ale stále více i vzdělávací institucí, ve které si svoje místo najdou všechny generace od malých dětí až po seniory.“

Před knihovnou postávají lidé ještě před otevírací dobou a odcházejí často i po osmé večer. Pro Liberečany je to místo nedaleko radnice, kam se dá zajít jen tak, ale většinou se jde mrknout, co se tam děje. A někdy jsou to i lidé mimo Liberec, které zaujme aktuální program. Vyhledávané je hudební i dětské oddělení. Knihovna disponuje také malou přednáškovou síní, o patro níž velkým sálem s přísálím a dole čítárnou novin včetně přívětivé kavárny. Vestibul je zaplněn počítači. Tisíc akcí za rok, tři sta padesát tisíc návštěvníků, větším počtem se chlubí už jen Ještěd.

Téměř půldruhého miliónu knihovních jednotek je úctyhodné množství i pro náročného čtenáře. Bohatě navštívené bývají společenské události, úchvatný je ples knihovny. A co všechny ty výstavy, čtení pracovní dílničky, besedy, přednášky, koncerty, prostě chrám kultury, který nemá konkurenci nejen v Liberci, ale i republice... Zatímco kulturní domy zejí prázdnotou nebo jen večerními programy, knihovna žije od rána do večera.

Mnoho dalších funkcí, o nichž se občané dovídají jen okrajově, plní knihovna doma i v zahraničí. Jazykově zdatní zaměstnanci se účastní práce v evropských knihovnických komitétech a zapojují se do mezinárodních aktivit. Rozhodující roli má knihovna v Euroregionu Nisa. Služeb liberecké instituce využívá řada domácích i zahraničních expertů z různých oborů. Nezanedbatelnou součástí knihovny je také spolupráce s Židovskou obcí.

Ředitelce Blance Konvalinkové se podařilo za více jak deset let knihovnu „posunout o krok kupředu!“ Liberecká knihovna je svým kulturním, vzdělavatelským a duchovním poslání tak oprávněně nazývána „Stavbou smíření“.

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR na své 98. schůzi schválila návrh zákona o státní památkové péči, který je dílčí technickou novelou a upravuje zejména dvě oblasti.

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky
Co se děje
17.04.2024

ČR: Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje v Divadle v Celetné a v komorním prostoru Klubovna v Jindřišské ulici. V letošním roce se Spolek Kašpar ve spolupráci s Divadlem v Celetné, Klubovnou a Rádiem Kašpar rozhodl vypsat první ročník anonymní dramatické soutěže KAŠPAR.DRAMATIK o nejlepší původní divadelní hru na téma „STRACHY / OHROŽENÍ“.

Celá ČR
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.04.2024

DOMAŽLICE, LITOMYŠL: Ústředním místem oslav dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany bude letos Festival Smetanova Litomyšl, který se uskuteční v termínu od 8. 6. do 7. 7. V hlavním programu tohoto významného hudebního svátku vystoupí pouze jeden jediný amatérský soubor. Jmenuje se Čerchovan a jedná se o pěvecký sbor působící v Domažlicích nepřetržitě od svého založení v roce 1901. V současné době ho tvoří přibližně 45 amatérských zpěváků a od roku 1997 stojí v jeho čele sbormistr MgA. Marek Vorlíček. Právě jeho jsme při příležitosti mimořádného festivalového vystoupení požádali o rozhovor.

Pardubický kraj, Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Lidová kultura, Památky, Soutěže a festivaly
Články a komentáře
17.04.2024