středa
22. září 2021
svátek slaví Darina
Modrozlaté hory
© Patrik HáblV broumovské Dětské galerii Lapidárium se prolne prostor s obrazy

BROUMOV: V Dětské galerii Lapidárium v broumovském klášteře bude v pátek 17. září v 16 hodin zahájena výstava českého malíře a grafika Patrika Hábla Obraz prostoru. Výstava představí nejen Háblovy obrazy, ale též netradiční umístění malby v prostoru. Kurátorem výstavy je Radek Wohlmuth. Výstava potrvá do 20. listopadu 2021. Na páteční vernisáži zazní slampoetry Anny Beaty Háblové.

od 17.09.2021 do 20.11.2021
16:00
Autor článku: 
Michaela Plchová

Chcete-li zažít Dětskou galerii Lapidárium zase trochu jinak, nenechte si ujít výstavu jednoho z nejsledovanějších českých umělců střední generace Patrika Hábla (1975). Speciálně děti ocení "jiný" formát výstavy, neboť její pojetí není tak svazující jako běžně zavěšené obrazy. "Výstava Patrika Hábla je o prolínání obrazu a prostoru, kdy jedno se tak trochu mění v druhé a naopak. Obraz tady může být sloupem, novou zdí nebo podlahou a galerie zase může vypadat jako součást obrazu. Je to hlavně o jiném prožitku a zkušenosti. Kdo ještě nepřešel přes obraz, nebo by si na obraz chtěl třeba lehnout, může si to na výstavě zkusit," říká kurátor výstavy Radek Wohlmuth.

Výstava, připravená speciálně pro Dětskou galerii Lapidárium, navazuje na malířovo dlouhodobé úsilí založené na překračování hranic tradičního závěsného obrazu, který ve výsledku vede k nečekanému prožívání malby. Tento malíř a grafik k dosažení osobního výrazu vynalézavě kombinuje vizuální přístupy jedné i druhé disciplíny do jediného celku, v němž ovšem neulpívá, ale dál jej rozvíjí. A stejně tak se snaží ve své tvorbě programově vymanit z dvojrozměrných limitů obrazu. Jeho výstava v prostorách barokně utvářené dientzenhoferovské stavby je toho důkazem. Malba tu na jednu stranu zůstává sama sebou, ale zároveň je také osvobozenou materií, ze které se skládá svět, takže do něj může intervenovat a měnit jeho parametry i podobu. Dostává se tak na úroveň vizuální hmoty, která modeluje nejen představy a asociace, ale zároveň i skutečný prostor, jenž se sám stává svého druhu obrazem, a tedy emocí. Vzhledem k tomu, že sdílené kvality architektury a malby člověka přesahují, je svým způsobem možné zažít pocit obrazu zevnitř, stejně jako prožít důvěrně známý prostor galerie trochu jinak.

„Výstava Obraz prostoru promění Dětskou galerii Lapidárium v jakési jiné prostory nebo situace, které bude moci návštěvník objevovat a vnímat ze tří celků. První sál umožní pohled na desetimetrovou krajinu, která diagonálně panoramaticky rozdělí prostor a uvede diváka do druhého sálu, kde budou centrálně pod klenbou triptychy asijských hor. Třetí sál otevírá velkoformátový svitek, kterým divák musí projít a fyzicky vstoupit do velkoformátového obrazu na podlaze, který symbolizuje město," komentuje svoji novou výstavu malíř Patrik Hábl.

Výstava Patrika Hábla naplňuje dlouhodobý koncept Dětské galerie Lapidárium, jímž je uvádět děti do světa umění pomocí neobvyklého výstavního formátu. Ten dětem umožňuje poznávat různé formy současného umění, výtvarných technik, vnímat aktuální společenská témata a dále vše rozvíjet pomocí doprovodných vzdělávacích programů, autorských workshopů a prohlídek. Výstava Obraz prostoru a navazující doprovodné programy povede děti k hledání a prožívání obrazů kolem sebe. 

Veškeré informace o otevírací době, programech a vstupném naleznete na stránkách www.klasterbroumov.cz/cs/vystavy-v-lapidariu. Výstavu pořádá Vzdělávací a kulturní centrum Broumov za podpory Ministerstva kultury, Státního fondu kultury, Královéhradeckého kraje, Gestor, Agentury pro rozvoj Broumovska a Maiwaldovy akademie.

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

HRADEC KRÁLOVÉ-ZAHRANIČÍ: Maňásková inscenace Divadla Drak Šípková Růženka se v druhé polovině září představí dětskému publiku na dvou mezinárodních festivalech.  První zastávkou bude The International Puppet Theatre Festival – PIF v Chorvatské Záhřebu. Zde inscenaci diváci uvidí 22. 9. 2021. Ze Záhřebu se vydá Divadlo Drak do Srbské Subotice, kde uvede Šípkovou Růženku 24. 9. v rámci 28th International Children´s Theater Festival in Subotica.

Královéhradecký kraj, zahraničí
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
20.09.2021

PRAHA: S velkým zármutkem a lítostí oznamujeme, že ve věku 69 let zemřel mecenáš a milovník kultury, majitel, podporovatel a zachránce Pražského komorního baletu, JUDr. Ivan Dunovský.

Celá ČR
Divadlo a tanec, Ostatní
Co se děje
20.09.2021

ČR: Po čtyřleté pauze se na hudební scénu vrací anketa Český slavík 21, jejíž počátky sahají až do šedesátých let minulého století, a to pod patronátem matematika a sociálního reformátora Karla Janečka. Galavečer, jenž býval pravidelně jedním z nejúspěšnějších televizních pořadů celého roku a v listopadu jej živě odvysílá televize Nova, připravuje režisér Pepe Majeský.

Celá ČR, Hl. m. Praha, zahraničí
Hudba, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
21.09.2021

ČR-PRAHA: Pětaosmdesátý ročník Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha otevře ve středu 22. září svým koncertem houslista Václav Hudeček. Mezi hosty slavnostního večera na Nové scéně Národního divadla budou Hudečkovi mladší kolegové Jan Mráček a Josef Špaček, mezzosopranistka Štěpánka Pučálková a hornista a dirigent Radek Baborák. V průběhu festivalu uvidí návštěvníci v premiéře dokumenty Štace Miloně Čepelky, My tancujem swing, Můj život s Bohuslavem Martinů a taneční film Nehoda.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
20.09.2021