čtvrtek
13. května 2021
svátek slaví Servác
Logo Českého literárního centra
© Zdroj: www.czechlit.czStipendia pro české autorky a autory v celkové výši 1 520 000 korun

ČR: České literární centrum (ČLC), sekce Moravské zemské knihovny v Brně (MZK), vypisuje z pověření Ministerstva kultury ČR a na základě společné iniciativy s Asociací spisovatelů stipendia pro autorky a autory z České republiky ve výši 1.520.000 Kč. Podpoří tak jejich tvůrčí psaní v domácím prostředí v čase pandemie, kdy jsou rušeny rezidenční pobyty, autorská čtení a vystoupení na mezinárodních festivalech a veletrzích.

Autor článku: 
Klára Přibylová

„Iniciativu Asociace spisovatelů jsme velmi přivítali a ceníme si i vstřícnosti ministerstva kultury. České literární centrum tím může již podruhé během pandemie podpořit domácí autorky a autory v jejich složité situaci. Výše stipendií se oproti těm loňským ztrojnásobila a nově jsme mezi žánry zařadili drama,“ uvedl Martin Krafl, pověřený řízením Českého literárního centra.

Česky píšící autor může požádat o dvouměsíční stipendium v celkové výši 40.000 Kč. Stipendium mu bude proplaceno jednorázově a může ho čerpat v měsících červen, červenec nebo srpen, má tedy dva konkrétní měsíce na výběr. Uchazeči o stipendia mohou žádosti zasílat v rámci pěti žánrových sekcí: umělecká próza, poezie, komiks, literatura pro děti a mládež, drama. Žádosti posoudí odborní spolupracovníci ČLC. Celkem ČLC podpoří 38 stipendistů.

Pro udělení stipendia platí následující podmínky:

  • povinnou součástí žádosti o stipendium je vyplněný formulář, kde žadatel, mimo jiné, popíše literární projekt, na kterém bude po dobu stipendia pracovat (max. 500 slov). Doporučenou součástí žádosti je ukázka daného projektu v rozsahu dvou normostran, popř. tří až čtyř panelů či ilustrací. Dokumenty žadatel pošle elektronicky na adresu residencies@czechlit.cz;  
  • hlásit se mohou jen autoři, kteří neobdrželi autorské stipendium ČLC v roce 2020;
  • autor musí mít v době podání žádosti alespoň jednu publikovanou knihu;
  • každý autor může žádat o stipendium jen v jedné z pěti žánrových sekcí;
  • vybraní žadatelé nesmí v období, za které jim bude vyplaceno autorské stipendium od ČLC, pobírat zároveň i finanční prostředky z programu přímé podpory pro OSVČ ekonomicky zasažené šířením covidu, ani mít jiný příjem od státu poskytovaný v souvislosti s pandemií.

Autoři, jimž bude stipendium uděleno, mohou být v návaznosti na podaný projekt vyzváni ČLC / MZK k prezentaci, autorskému čtení apod. v průběhu roku 2022 v Česku či zahraničí. V případě, že tomu nebrání smluvní podmínky mezi autorem a vydavatelem či nakladatelem, měla by publikace, na níž autor v rámci stipendia pracoval, být v tiráži opatřena poznámkou „Publikace vznikla s podporou Českého literárního centra, sekce Moravské zemské knihovny v Brně, v rámci autorského stipendijního programu 2021.”

Nejzazší termín pro zaslání elektronických žádostí: pondělí 17. května 2021, 12.00 hod.

Složení komise, jež bude žádosti posuzovat:

Eva Klíčová + Petr. A. Bílek / umělecká próza

Blanka Činátlová + Jana Čeňková / literatura pro děti a mládež

Pavel Kořínek + Martin Foret / komiks

Olga Stehlíková + Michal Jareš / poezie

Petr Christov + Michal Zahálka / drama

Martin Krafl / předseda

 

Veškeré informace na www.czechlit.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR-PRAHA: Redaktor a moderátor Daniel Stach a dramaturgyně a editorka České televize Gabriela Cihlářová získali prestižní Medaili za zásluhy o rozvoj vědy Učené společnosti. Medaili, kterou zpravidla dostávají významní vědci, udělila Učená společnost novinářům vůbec poprvé. Dalšími dvěma novými nositeli se stali vědec Jan Krekule a genetik Milan Macek.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
12.05.2021

ČR-PRAHA: Vláda dne 10. 5. 2021 na svém jednání schválila návrh ministra kultury Lubomíra Zaorálka pro obnovení kulturního života. Od 17. 5. bude možné pořádat venkovní kulturní akce pro 700 sedících diváků. Nezhorší-li se epidemická situace, od 24. 5. přijde pak další rozvolnění pro kulturní akce. Počet diváků venku se navýší na 1000 sedících diváků a vevnitř bude možné pořádat kulturní představení až pro 500 diváků, rovněž při využití prostor na 50 % a samozřejmě stále za přísných hygienických podmínek s použitím antigenních/PCR testů, s ochranou dýchacích cest a využití kapacity prostor maximálně 50 % (jak venku, tak vevnitř). V příloze si vám zároveň dovolujeme poslat plán rozvolnění kultury pro další týdny a prázdninové měsíce, na kterém jsme se domluvili s ministrem zdravotnictví, jeho týmem a zástupci kulturní obce.

 

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
11.05.2021

PLZEŇ: Muzeum jihovýchodní Moravy a Krajská galerie výtvarného umění sídlící ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU opět zahajují svůj provoz. Po více než půlroční pauze netrpělivě očekávají první návštěvníky, na které se velmi těší a pro které prodloužily již instalované výstavy či připravily nové. 

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Výtvarné umění, Památky, Vzdělávání
Co se děje
11.05.2021

HRADEC KRÁLOVÉ: Východní Čechy jsou krajem mnoha slavných spisovatelů. Mezi nimi má mimořádné postavení jméno Čapek. Zatímco Josef studoval ve Vrchlabí, Karla zavedla cesta na gymnázium do Hradce Králové. Tato mladická zkušenost byla pro něj zásadní. O Čapkově spojení s Hradcem se ale moc nemluví. Změnit by to měla atraktivní publikace, která toto téma přiblíží jak místním, tak návštěvníkům města.

Královéhradecký kraj
Knihy, literatura, média, Památky
Nepřehlédněte
12.05.2021