středa
3. června 2020
svátek slaví Tamara
Pozvánka k události
© Archiv pořadateleSlavnostní ukončení projektu restaurování varhan

PLZEŇ: Farní sbor Českobratrské církve evangelické – Korandův sbor v Plzni provedl v minulých třech letech restaurování svých chrámových varhan, které navrhl a vystavěl v roce 1933 pražský varhanář Karel. Restaurování varhan finančně podpořil i Plzeňský kraj.

20.10.2019
Autor článku: 
luk

Zajímavá architektura i akustika kostela Korandova sboru a též finální formulace zakázky, jejímž požadavkem byly koncertní varhany, vedly Urbana k velmi promyšlené zvukové koncepci nástroje. Tyto skutečnosti dokládá řada archivních materiálů, v nichž je výslovně uvedeno, že na kůru stojí "koncertní varhany" – tedy nikoli běžný nástroj.

Jak šel čas, měnil se hudební vkus a střídaly se módní trendy. Zejména v padesátých letech dvacátého století byla celá řada romantických nástrojů, jakým byly i varhany v Korandově sboru, zvukově upravována tak, aby se přiblížila ideálu barokních varhan. To ovšem znamenalo rozsáhlé úpravy – mj. krácení píšťal, změna tlaku vzduchu atd.. Provedení těchto úprav, k němuž došlo v roce 1955, mělo v Korandově sboru nevalnou kvalitu, což se od devadesátých let projevovalo obtížemi s údržbou píšťalového fondu a potvrdil to i restaurátorský průzkum.

V osmdesátých letech přibývaly problémy s ovládáním nástroje. Částečně byly způsobeny i průmyslovým znečištěním plzeňského vzduchu. Pneumatický ovládací systém (traktura) je v tomto ohledu velmi citlivý. Tato tíživá situace byla vyřešena v roce 1983 rekonstrukcí původní pneumatické traktury na elektropneumatickou.

Oba zmíněné zásahy varhany v Korandově sboru zcela proměnily. Jejich zvuk byl "nemocný". To pochopil zejména varhaník a dnes varhanní pedagog na univerzitách ve Würzburgu a Erlangenu Jan Doležel, který vypracoval a prosadil po dlouhých diskusích restaurátorský záměr, jehož cílem bylo navrátit varhanám jejich původní charakter a krásu. Restaurování provedla varhanářská dílna Dlabal – Mettler s.r.o.. Práce probíhaly za významné finanční pomoci Plzeňského kraje od roku 2017.
Završeny byly v pátek 13. září 2019 za přítomnosti "odborné poroty" zvukovou zkouškou, která dopadla výtečně. Vlastnosti nástroje dokonale prověřil varhaník pan Vladimír Roubal, který  od roku 1990 působí jako ředitel chrámové hudby Královské kanonie premonstrátů v Praze na Strahově, kde také založil chrámový sbor Collegium Strahoviense.

Plzeňská veřejnost má příležitost poslouchat v Korandově sboru především romantickou varhanní hudbu ve výborné kvalitě. V neděli 20. října 2019 od 17:00 hodin na Anglickém nábřeží v Plzni proběhne slavnostní koncert u příležitosti znovuuvedení varhan do provozu. Hrát bude sám autor restaurátorského záměru Jan Doležel.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Omnium z.s. organizuje cyklus vzdělávacích a osvětových seminářů, konferencí, workshopů, výstav, koncertů a dalších aktivit pro širokou i odbornou veřejnost se vztahem k památkové péči pořádaný pod názvem Monumenta VIVA a pracuje na dalších projektech. Jaké akce v oblasti ochrany a obnovy památek připravili pro nadcházející období?

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
02.06.2020

ČR: Evropský vzdělávací program v oblasti filmové výchovy CinEd rozšiřuje své stávající online nástroje, aby umožnil mladému publiku objevovat evropské filmy z pohodlí domova. Nová platforma CinEd doma je studentům a žákům k dispozici v dobách, kdy jsou projekce v běžném formátu ve školních třídách méně dostupné či vůbec nedostupné. Stejně jako celý Cined, i nabídka CinEdu doma je vedle vybraných filmů a učebních materiálů přístupná zdarma.

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
02.06.2020

HRONOV: Přestože je hranice mezi Českem a Polskem z důvodů vládních opatření stále uzavřená, uskuteční se tuto sobotu od 14 h na zelené hranici mezi Náchodskem a Kladskou kotlinou na cestě mezi obcemi Žďárky a Pstrążna (Stroužné) sousedské setkání. “Smyslem tohoto setkání je poukázat na nesmyslnost uzavření hranic mezi dvěma zeměmi, které mají podobnou epidemiologickou situaci a takřka identická ochranná opatření,” uvedl jeden z organizátorů setkání Zdeněk Kozlíček. Toto setkání, které je otevřené všem sousedům a přátelům z obou stran hranice, je součástí mezinárodní občanské iniciativy Soboty pro sousedství / Soboty dla sąsiedztwa, kdy se každou druhou sobotu setkávají na tzv. zelené hranici sousedé, přátelé a rodiny z Česka se svými sousedy z Německa, Rakouska, Slovenska a Polska.

Královéhradecký kraj, zahraničí
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Menšiny a cizinci
Co se děje
29.05.2020

ČR: V chatové oblasti Nižbor na Berounsku se potkali Martin Myšička, Ivana Chýlková, Radek Holub, Pavla Beretová, Josef Polášek, Jana Švandová, Tomáš Hanák a mnoho dalších, aby zde natočili nový seriál České televize. Scénáře ke třinácti dílům napsal dvojnásobný držitel Českého lva Petr Kolečko, režie se ujal Radek Bajgar, tvůrce divácky oblíbených komedií Teroristka a Teorie tygra. Pracovní název právě vznikajícího rodinného seriálu je Chataři.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
02.06.2020