sobota
28. září 2024
svátek slaví Václav, Den české státnosti
Ukázka dobových darů pro zaměstnance firmy Schicht
© Archiv muzea



Schichtův malíř Jaroslav Šetelík

ÚSTÍ NAD LABEM: Malíř a krajinář Jaroslav Šetelík se narodil 10. 8. 1881 v Táboře a zemřel 12. 12. 1955 v Praze. Několik měsíců se učil ve výtvarné škole u F. Engelmüllera. Později zanechal právnických studií a odebral se do Mnichova, odtud se vrátil do Prahy s úmyslem věnovat se malířství. Stal se žákem E. K. Lišky na uměleckoprůmyslové škole, poté přešel na akademii výtvarného umění, kde byl žákem prof. Ottenfelda.

Autor článku: 
Václav Houfek

Po studiích na Akademii výtvarných umění v Praze se vydal na cesty po Evropě a na delším studijním pobytu zakotvil ve Francii a v Itálii. Jeho tématy byly především staropražské motivy, maloval ale také například veduty měst Kutná Hora, Plzeň, Louny, Brna, Luhačovic, Piešťan nebo Františkových Lázní. Ve sbírce Muzea města Ústí nad Labem se nalézá jeho malba na plátně z roku 1919 „Pohled na Malou Stranu“.

Od počátku 20. let 20. století Jaroslav Šetelík pracoval také pro Georga Schichta z Ústí nad Labem. Často pobýval v Ústí nad Labem nebo na sídle Georga Schichta v Roztokách u Povrlů, kde pro něj namaloval akvarely s motivy místní krajiny. Maloval pro něj exteriéry a interiéry průmyslových budov, pohledy do výrobních provozů nebo celkové pohledy na dnešní městskou část Střekov. Řada těchto obrazů byla reprodukována na pohlednice nebo na další propagační materiály firmy Schicht. Jaroslav Šetelík se osobně znal s prokuristou firmy Schicht Rudolfem Holým (25. 4. 1881-14.6.1961), který se významně podílel na marketingu a reklamě firmy Schicht v českojazyčném prostředí. Jeho prostřednictvím se firma Schicht prezentovala významným obchodním partnerům albem reprodukcí obrazů Jaroslava Šetelíka. U příležitosti významných životních nebo pracovních výročí zaměstnanců firmy Schicht tito obdrželi zpravidla darem od firmy věcný dar, což pro řadu českých zaměstnanců byly také obrazy Jaroslava Šetelíka.

Britský občan Peter Schicht, vnuk posledního majitele proslulé továrny na mýdlo s jelenem Georga Schichta, navštívil v sobotu 27. 04. 2019, ve svých sedmdesáti letech poprvé rodné města svého slavného děda. V kulisách výstavy „Schichtova epopej“ daroval Muzeu města Ústí nad Labem několik vzácných rodinných památek.

„Na základě našich aktivit kolem dokumentace Schichtových závodů se rozhodl do našich sbírek předat krásný obraz od známého českého malíře Jaroslava Šetelíka s námětem ústecké továrny na mýdlo, který si jeho děd odvezl v roce 1929 do svého nového domova v Londýně, kde zastával místo prvního prezidenta nadnárodního koncernu Unilever, který rodina Schicht spoluzakládala,“ uvedl historik muzea Tomáš Okurka. Jedná se o Šetelíkův akvarel z roku 1928. Součástí daru je i osobní telegram československého velvyslance v Londýně a později ministra zahraničí československé exilové vlády Jana Masaryka Georgu Schichtovi. Oba byli důvěrní přátelé a v Británii se až do konce 2. světové války často setkávali, což reflektuje i obsah telegramu.

Peter Schicht přijel se svými dvěma dcerami a jejich doprovodem. V programu měli nejen prohlídku výstavy v muzeu, návštěvu rodinné hrobky na Střekově, prohlídku střekovské továrny známé jako Setuza a výpravu do vesničky Roztoky u Povrlů, kde stojí bývalá vila Georga Schichta. Naposledy Ústí nad Labem přivítalo na konci loňského roku zástupce potomků Georgova bratra a spolumajitele rodinného koncernu Heinricha Schichta v čele s jeho vnučkou Bettinou von Siemens. Zúčastnili se jako čestní hosté vernisáže výstavy „Schichtova epopej – 100 let republiky a 170 let Schichtových závodů“, která v ústeckém muzeu potrvá až do konce června.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Vláda ČR schválila návrh státního rozpočtu na rok 2025. Kapitola Ministerstva kultury činí 21,3 miliardy korun. Jde tedy o více než dvaceti osmi procentní navýšení oproti schválenému rozpočtu na rok 2024, který činil 16,59 miliard korun. Návrh rozpočtu Ministerstva kultury pro rok 2025 je tak o 4,7 miliardy korun vyšší než v roce 2024.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
26.09.2024

ČR: V neděli 22. září 2024 se v Libici nad Cidlinou uskutečnila celostátní konference Svazu českých divadelních ochotníků (dále jen SČDO). Na programu bylo hodnocení činnosti za uplynulé funkční období, diskuse o budoucnosti amatérského divadla a klíčový bod – volba nového předsednictva na dalších pět let.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
25.09.2024

ČR: Díky štědrosti diváků a dárců se během nedělního benefičního koncertu podařilo na pomoc postiženým povodněmi vybrat 38 209 076 korun. Vybrané prostředky poputují do sbírky SOS Povodně organizované Člověkem v tísni. Během hudebního večera vystoupili bez nároku na honorář David Koller s Kollerbandem, Tomáš Klus, Janek Ledecký, Aneta Langerová, Adam Plachetka, Jiří Pavlica a Hradišťan, Kateřina Kněžíková, Lenka Dusilová a Karel Plíhal.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
24.09.2024

PRAHA: Libeňské Studio ALTA v září oficiálně oznámilo příchod nového uměleckého vedení. Od roku 2025 převezme dramaturgii pražského uměleckého prostoru programový tým, který vzešel z výběrového řízení vycházejícího z otevřené výzvy. 

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
26.09.2024