sobota
26. září 2020
svátek slaví Andrea
Sádrový model automobilu Tatra 603
© archiv 14|15 BAŤŮV INSTITUTRozum versus cit: Zlínský průmyslový design

ZLÍN: Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně ve spolupráci s Fakultou multimediálních komunikací UTB zve na výstavu Rozum versus cit, která mapuje historii zlínského designu v letech 1918-1958 a představuje toto téma zcela novým způsobem, mimo jiné pomocí řady interaktivních prvků.  Výstava je k vidění v krajské galerii do 1. března 2020 a souběžně také ve fakultní galerii G18.

od 11.12.2019 do 01.03.2020
Autor článku: 
TZ/klapka

Téma počátku průmyslového designu výstava poprvé představuje nejen prostřednictvím unikátních dobových exponátů a dokumentů. Svým inovativním pojetím dává návštěvníkům jedinečnou možnost vyzkoušet si nové technologie, jakými je například rozšířená realita (AR) či virtuální realita (VR) a zažít výstavu z úplně nové perspektivy.“ uvádí kurátor výstavy Vít Jakubíček.

Dominantní osu výstavy Rozum versus cit představuje historie baťovské Školy umění (1939–1949), na jejíž půdě vznikla během války jedna z ikon zlínského designu – návrh revolverového soustruhu MAS R50, dílo sochaře Vincence Makovského. Úvodní část výstavy si proto klade za cíl uvést tento stroj do širších souvislostí rozvoje strojírenské výroby u firmy Baťa v meziválečném období.

Kontinuitu vlivu Školy umění v období po druhé světové válce udržoval zejména Zdeněk Kovář, jeden z jejích prvních absolventů, významný designér a zakladatel designérské pedagogiky v Československu. Právě jeho osobnosti je věnována významná část výstavy, představující složitý vývoj zlínského průmyslového designu od konce čtyřicátých let až do závěru padesátých let, vrcholících významným úspěchem na Světové výstavě EXPO 1958 v Bruselu.

Výstava Rozum versus cit: Zlínský průmyslový design 1918–1958 je součástí rozsáhlého společného projektu pracovníků Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, Národního technického muzea v Praze a Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně, mapujícího design v technických disciplínách během existence Československa.

V průběhu výstavy se může veřejnost zúčastnit i komentovaných prohlídek s kurátorem designu Vítem Jakubíčkem, které se konají 14. ledna a 28. ledna vždy v 17 hodin. Souběžně také probíhá výstava ve fakultní galerii G18, kterou návštěvníci mohou navštívit do 30. ledna 2020.

Více informací na www.galeriezlin.cz, popř. www.14-15.cz

 

Mohlo by vás také zajímat...

BROUMOV: 15. ročník letního festivalu klasické hudby Za poklady Broumovska zakončí v neděli 27. září v broumovském klášteře od šesti hodin koncert houslisty Pavla Šporcla a cimbálové kapely Gipsy Way Ensemble.

Královéhradecký kraj
Hudba, Vzdělávání
Co se děje
25.09.2020

ČR: Soňa Červená, legendární operní pěvkyně a herečka, u příležitosti svých 95. narozenin zakládá nadační fond, který se zaměří na podporu talentovaných hudebníků a zpěváků – to vše v oboru klasiky.

Celá ČR
Hudba
Co se děje
25.09.2020

PRAHA: Ministerstvo kultury vyhlásilo otevřené výběrové řízení na místo generálního ředitele/ředitelky Národní knihovny ČR. Uchazeči o tuto pozici si mohou podat přihlášku do 13. listopadu 2020. Pohovory s jednotlivými přihlášenými kandidáty před výběrovou komisí se uskuteční pravděpodobně do konce roku a nový generální ředitel/ředitelka by se mohl(a) ujmout funkce nejpozději k 1. 4. 2021.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
22.09.2020

ČR: Profesionální divadla z celé republiky vybízejí své diváky, aby se nebáli vrátit do divadel, po nezvykle dlouhých divadelních prázdninách. Série krátkých videí koluje na sociálních sítích. Kampaň  se společným heslem: ZVEDÁME OPONY! zaštiťuje Asociace profesionálních divadel.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
23.09.2020