pátek
3. prosince 2021
svátek slaví Svatoslav
Ilustrační foto
© Zdroj: https://www.facebook.com/RadioKasparROK S RÁDIEM KAŠPAR

PRAHA: RÁDIO KAŠPAR, které se během pandemického období stalo obrovskou srdcovkou, jak pro moderátory, tak i pro posluchače, oslaví jeden rok vysílání. Bylo to ve středu 18. listopadu, kdy v devět hodin ráno „vykopl“ první frekvenci herec Spolku Kašpar Pavel Lagner. A od té doby už vlny Rádia Kašpar vysílají do internetového éteru nepřetržitě.

Autor článku: 
Simona Vosátková/ika

Změnilo se toho za ten rok mnoho... moderátoři, vysílací formát, a dokonce i studio.

Po dlouho očekávané zprávě, že mohou divadla opět začít hrát pro reálné diváky, jsme museli studio z kavárny Divadla v Celetné přestěhovat. Ideálním prostorem pro vysílání rádia se ukázalo být bývalé Bytové divadlo Ferdinanda Vaňka, v naší zkušebně ve Vodičkově ulici. Moderátorské řady lehce prořídly, a to hlavně z důvodu, že se změnil původní impuls, který vznik rádia inicioval smysl, vtip a důvod Rádia Kašpar byl totiž fakt, že několik šikovných a práce chtivých lidí najednou nemělo „do čeho píchnout“. Jakub Špalek k tomu dodával: „Máme najednou čas a rádio může plnit některé naše sny, na které nám normálně nezbývá čas. Navíc jsou lidi unavení z komunikace u sebe doma, z home officů a ze zpráv.“ I proto bylo dlouhou dobu podtitulem vysílání rádia „Žádné zprávy o covidu, dopravě a počasí – jen dobrá muzika a zajímaví hosté. A samozřejmě vaše otázky a naše odpovědi.“

Home office a příliv negativních zpráv je snad již za námi, ale věříme, že si čas na poslech rádia Kašpar určitě najdete, protože vám máme co, i koho nabídnout aktuálně moderují Jan Zadražil, Jan Potměšil, Jakub Špalek, Daniel Pivoda Ondráček, Ondřej Novák, Miloslav Tichý, Kristián Stolařík, Tereza Slámová a další.

Vysílací formát dostál značných změn, a to hned několikrát během existence rádia, a nutno podotknout, že je to stále živý organismus, stále se na něčem novém pracuje, něco nového vymýšlí, zlepšuje, dotahuje, vypiplává.... Ze splněného snu Jakuba Špalka a originálního nápadu, jak překonat období, kdy divadla nemohla hrát, se zrodilo svébytné rádio, které si jako aktuální cíl vytyčilo stát se jediným zcela kulturním rádiem, které pouští novou hudbu. V rámci dopoledního pořadu Good.work, nabízíme Zprávy z kultury, kde avizujeme akce, které nás zaujaly, část vysílání věnujeme pouze nové hudbě, tedy albům a hitům, které na běžných rádiích rozhodně neuslyšíte a zveme si, jak do Good.worku, tak do odpoledního pořadu Kašpar.host, výhradně hosty z kulturní sféry.

Začátkem nové sezóny jsme znovu oslovili vybraná spřátelená divadla s nabídkou vysílacího času. A těší nás, že se do našich řad po letní pauze vrátilo Západočeské divadlo v Chebu a Divadlo NaHraně. Zároveň jsme moc rádi, že můžeme přivítat také čerstvou krev Slovácké divadlo Uherské Hradiště, Horácké divadlo Jihlava, Městské divadlo Zlín a severočeské Rádio Kult.

A od října se vrátily i oblíbené Nočky, s ještě oblíbenějšími moderátory Mardoša, Lenka Dusilová a František Kreuzmann, kterému vybírá hudbu Petr Malásek.

Samozřejmostí jsou webové stránky www.radiokaspar.cz, které umožňují archivovat vysílání, takže již nikomu nic neunikne. A jelikož chceme držet krok s dobou, tak nově začínáme s tvorbou podcastů z těch nejzajímavějších rozhovorů. Buďte s námi na jedné vlně a na slyšenou v éteru. #Rádio Kašpar, čirá radost!

www.radiokaspar.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR-PRAHA: Knihovna Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu je veřejná specializovaná knihovna, která letos slaví 30 let svého trvání. Knihovna pokračuje v budování knihovního fondu, jehož základ tvoří historický fond Masarykova lidověvýchovného ústavu. Knihovní fond reflektuje rozvoj osvětové činnosti, mimoškolního vzdělávání, knihoven a amatérského umění od poloviny 19. století. Zrcadlí přístupy k podpoře osvětové, kulturní a výchovné činnosti tak, jak je ovlivňovaly rozdílné politické podmínky.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Vzdělávání
Co se děje
03.12.2021

ZLÍN: Dne 1. prosince 2021 odejel na poslední cestu legendární český cestovatel, spisovatel, fotograf a filmař, inženýr Miroslav Zikmund. V roce 1995 díky etnografovi PhDr. Karlu Pavlištíkovi věnovali oba cestovatelé celý svůj archiv Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které společně s Klubem H+Z uchovává, zpracovává, zpřístupňuje a rozvíjí jejich odkaz.

Zlínský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
03.12.2021

ČR-ZLÍN: Cestovatelská legenda Miroslav Zikmund, který letos v únoru oslavil 102. narozeniny, ve středu zemřel. Potvrdila to Zikmundova rodina i Muzeum jihovýchodní Moravy. Dvojice Zikmund - Hanzelka, která společně navštívila přes 80 zemí, ve světě proslavila tehdejší Československo a vozy Tatra.

Celá ČR, Zlínský kraj
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
02.12.2021

ČR-ZAHRANIČÍ: Odbor amerických států MZV ČR navrhuje, ve spolupráci s velvyslanectvími zemí Latinské Ameriky, Španělska a Portugalska v Praze a kulturními centry Cervantes a Camoes a také dalšími zainteresovanými institucemi, uspořádat ve dnech 16. - 22. května Iberoamerický týden 2022. Jedná se o projekt navazující na Iberoamerický týden, který úspěšně proběhl v roce 2018. Kvůli pandemii Covid-19 nebylo možné akci v letošním roce uspořádat. Hlavním cílem Iberoamerického týdne je podpořit výměnu názorů a zkušeností, posílit kontakty na různých úrovních, rozšířit povědomí o Iberoamerickém regionu v České republice a prohloubit vzájemnou spolupráci.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
02.12.2021