čtvrtek
28. března 2024
svátek slaví Soňa
Pohled do expozice
© Archiv pořadatele



Rembrandt bude online

PRAHA-ČR: Národní galerie Praha přináší výstavu Rembrandt: Portrét člověka, která byla otevřena zatím jen po dobu dvou týdnů, do prostředí sociálních sítí – Buďte s NGP online. Samotná výstava čítá více než 110 děl z významných tuzemských i zahraničních institucí a soukromých sbírek, včetně jediné Rembrandtovy malby na našem území, Učence ve studovně.

Autor článku: 
Eva Sochorová

Rozsáhlý projekt byl již jednou kvůli pandemii koronaviru odsunut a nebylo vůbec jisté, zda se ho povede zrealizovat. Přípravy se protáhly o několik intenzivních měsíců, nicméně díky vstřícnosti zapůjčitelů se to podařilo. Nikdy nebylo možné u nás vidět tolik Rembrandtových děl pohromadě a výstava obdobného významu se nemusí opakovat desítky let.

Vzhledem k velkému množství mezinárodních zápůjček pravděpodobně nebude možné výstavu v paláci Kinských, která trvá do 31. ledna 2021, prodloužit.

Proto se ji Národní galerie rozhodla návštěvníkům a milovníkům umění, kteří ji nemohou momentálně vidět, krok za krokem zprostředkovat alespoň online. Získané výstupy budou sloužit i pro digitální zdokumentování projektu a jeho archivaci. Poběží tedy nezávisle na znovuotevření výstavních prostor.

Promyšlený koncept obsahuje různé aktivity související s výstavou, konkrétně komentovaná videa, která představí vybraná díla se zaměřením na mezinárodní zápůjčky. Věnovat se budou i pracím na papíře (grafice a kresbě), které mají v rámci projektu zásadní prostor. Dále vznikne série interaktivních workshopů pro děti, 3D a komentovaná prohlídka a v plánu je i speciální projekt. Videa s kurátorkou Lucií Němečkovou budou postupně zveřejňována na sociálních sítích. První z nich již 17. listopadu.

V přípravě je video, které představí příběh jediné české malby od Rembrandta – Učence ve studovně. Video poutavým způsobem poodhalí záhady obrazu. Portrét Učence z roku 1634 nezobrazuje pouhou fyzickou podobu neznámého muže, podařilo se v něm mistrně zachytit dramatický duchovní život portrétovaného starce – výraz jeho tváře vypráví. Toto klíčové dílo výstavy v sobě dodnes skrývá více otázek než odpovědí a zaujímá výjimečné místo v celé Rembrandtově tvorbě.

Národní galerie bude pro online prostředí zpracovávat i výstavu Mikuláše Medka – Nahý v trní, která je na tom podobně. Otevřena byla návštěvníkům pouhé tři týdny v září a je plánována do 10. ledna 2021. Kromě řady komentovaných prohlídek budou k vidění workshopy ze studia pro děti, do kterého se budou moci zapojit ze svých domovů.

V portfoliu online aktivit Národní galerie se objeví i naskenování stálých expozic pro 3D virtuální prohlídky, s nimiž se úspěšně začalo – k dispozici je virtuální prohlídka Umění dlouhého století, začátkem prosince bude zveřejněna nová 3D prohlídka expozice Staří mistři. Obě vznikly za podpory nadačního fondu Bohemian Heritage Fund.

Facebook Národní galerie Praha zve na pravidelné čtvrteční besedy a diskuze na odborná témata s kurátory, edukátory a předními odborníky, včetně přednášky Tomáše Sedláčka, která bude streamována z Veletržního paláce 2. prosince.

Natáčení probíhají v mikrotýmech, videa a další výstupy určené pro online se tak daří i přes stávající omezení produkovat. Online program bude bohatý nejen do konce tohoto roku, galerie počítá s nastavenými formáty i pro příští rok. Buďte s Národní galerií online!


Více informací zde https://bit.ly/32Ot5FV.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024