čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
Vizuál akce
© Zdroj: https://www.facebook.com/openhousepraha/



Program Open House Praha 2020 odtajněn. Festival otevře 73 budov v náhradním zářijovém termínu

PRAHA: „Architektura pro všechny“ je mottem letošního festivalu Open House Praha, který zve návštěvníky na prohlídku běžně nepřístupných budov a prostorů v 10 městských částech. Organizace Open House Praha připravila pro nedočkavé zájemce řadu procházek a prohlídek objektů z programu již v letních měsících. Seznam akcí, včetně cen vstupenek a možnosti jejich rezervace, jsou pro zájemce k dispozici na webových stránkách openhousepraha.cz nebo na goout.net.

od 01.09.2020 do 06.09.2020
Autor článku: 
Michaela Pánková/ika

V letošním roce poznamenaném pandemií COVID-19 se s návštěvníky potkáme v náhradním zářijovém termínu. Potěšilo nás, že většina původně domluvených partnerů z řad budov se opět rozhodla zapojit,“ říká ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková a dodává: „I nadále sledujeme aktuální informace o stavu epidemie koronaviru a tomu také přizpůsobíme provoz a hygienické podmínky v budovách.“ Festival Open House Praha se letos uskuteční od 1. do 6. září 2020. O víkendu zve návštěvníky na prohlídku 73 běžně nepřístupných budov a prostorů a v týdnu od 1. září navíc nabídne doprovodný program sestávající z komentovaných procházek a debat o městské architektuře. Festival otevřených budov je dnes již tradičním architektonickým svátkem, který umožňuje zdarma prozkoumat skryté poklady města a užít si neopakovatelnou atmosféru pospolitosti a nadšení z poznávání míst.

Letos si přijdou na své nejen fanoušci urbexu, ale také například technických nebo rezidenčních staveb. Program představí rekonstrukce i oceňované novostavby, které jsou navrženy s ohledem na estetiku, ale také na kvalitu vnitřního prostředí. Prahu jako na dlani si návštěvníci užijí z pobytových teras a střech a budou moci prozkoumat i starobylá podzemí. Víkendový program doplní týdenní doprovodné akce, které poskytnou návštěvníkům více informací o vybraných objektech a tématech z programu. Od 1. září se rovněž pro návštěvníky otevře infocentrum v domě Radost na Žižkově.

Letní ochutnávka

Organizace Open House Praha připravila pro nedočkavé zájemce řadu procházek a prohlídek objektů z programu již v letních měsících. Seznam akcí, včetně cen vstupenek a možnosti jejich rezervace, jsou pro zájemce k dispozici na webových stránkách openhousepraha.cz nebo na goout.net.

Novinky

Bývalý Palác kultury, dnes Kongresové centrum Praha, který zdobí hlavní festivalový vizuál, je jednou ze 30 novinek. Kromě budov se letos organizátoři zaměřili i na představení historie a plánů revitalizace významných areálů ve vlastnictví města. Běžně nepřístupné prostory bývalé jateční burzy, podzemních chladíren či vodárenské věže, postavené na konci 19. století, budou zpřístupněny v areálu Pražské tržnice. Výstaviště nabídne návštěvníkům prohlídku technického zázemí Malé sportovní haly, plaveckého bazénu nebo Divadla Spirála. Úspěšné konverze technických objektů, které si upravili architekti sami pro sebe, představuje dílna Braasi Factory v Holešovicích nebo kanceláře Machine House v Karlíně. Bohatou industriální minulost má také Nuselský pivovar, jehož revitalizace se aktuálně připravuje. Kompletní rekonstrukcí prošla nedávno zkolaudovaná budova radnice Úřadu MČ Praha 7 v Holešovicích. Z novostaveb pak festival ukáže například projekt rezidenčního bydlení Prachnerova, nominovaný na Cenu České architektury, nebo Kampus ČSOB v Radlicích (budovy SHQ i NHQ), který je ukázkou šetrné architektury. I letos program doplní designové administrativní prostory. Návštěvníci se mohou podívat do několika coworkingových center a designových kanceláří – například centra HubHub sídlícího ve funkcionalistickém paláci ARA, Sněmovní 7 a do NN IT Hubu na Smíchově pyšnící se titulem „Nejatraktivnější kanceláře 2019“ soutěže Art of Space Awards. Své sídlo otevře i kreativní agentura DDB Prague, jejíž prostory získaly ocenění „Kanceláře 21. století“.

Významná výročí

Festival také připomene několik významných výročí letošního roku. U příležitosti 140. výročí narození architekta Josefa Chochola se návštěvníci mohou podívat do Kovařovicovy vily na Rašínově nábřeží, postavené v kubistickém stylu. Do budovy ředitelství Národní kulturní památky Vyšehrad (NKP) bude možné nahlédnout k oslavě výročí 50 let existence instituce NKP. Letos si také připomínáme 175 let od příjezdu prvního vlaku do Prahy a od otevření Masarykova nádraží pro cestující. Kulaté výročí 125 let od vzniku slaví také areál bývalých Ústředních jatek královského města Pražského, dnešní Pražská tržnice.

Ožívající stavby

Pozornost veřejnosti stále více přitahují objekty, na jejichž správě a provozu mají zásluhu aktivní občanské spolky či jednotlivci. Patří k nim například Kasárna Karlín, Jatka78, Pragovka a další. „Rádi bychom poukázali na to, kolik práce, nasazení, financí, včetně časově limitované smluvní nejistoty za aktivitou lidí a životem budov je. Spolky propojují místní komunity a díky nápadité programové dramaturgii vdechují život nejen budovám samotným, ale i jejich okolí,“  říká Andrea Šenkyříková. V programu festivalu jsou ale i takové objekty, kde se s multifunkčním občanským využitím počítá do budoucna, například bývalý drážní hostinec Krenovka na Žižkově či vozovna Orionka. K tématu bude připravena i debata.

Organizátoři nezapomínají v rámci festivalu ani na děti nebo třeba lidi se sluchovým postižením. Ve spolupráci s Nadačním fondem ČRo Světluška letos nově nabízí speciální komentované prohlídky budov pro lidi se zrakovým postižením. „Open House Praha není jen o přímém zážitku z architektury, ale má i značný sociální, vzdělávací a komunitní přesah. Letošní motto proto pro mne naplňuje samotnou podstatu akce. Chceme, aby byl festival opravdu pro všechny,“ doplňuje na závěr ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková.

Open House Praha je součástí mezinárodní sítě festivalů Open House Worldwide, které se konají ve 46 městech po celém světě. Festival zapojuje stovky dobrovolníků, kteří pomáhají s otevíráním budov a jejichž aktivní nábor probíhá až do vypuknutí akce. 

Více informací k dispozici na www.openhousepraha.cz a na facebookové události Open House Praha 2020.

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024