úterý
7. července 2020
svátek slaví Bohuslava
Ivan Trojan ve filmu Anděl Páně
© Česká televizePražští symfonikové zahrají filmové melodie pro UNICEF

PRAHA: Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK již tradičně v adventním čase pořádá koncert, z něhož věnuje část výtěžku organizaci UNICEF. Ve středu a čtvrtek 4. a 5. prosince ve Smetanově síni Obecního domu se na pomoc dětem rozezní Smetanovou síní hudba z českých filmů od autorů Jiřího Šusta (Ostře sledované vlaky, Postřižiny a další), Miloše Boka (Anděl Páně) a Luboše Fišera (např. Zlatí úhoři, Petrolejové lampy, Tajemství hradu v Karpatech). K hudbě budou promítány záběry a fotografie z filmů.

od 04.12.2019 do 05.12.2019
19:30 - 21:30
Autor článku: 
FOK

„Pětileté partnerství UNICEF a FOK má konkrétní výsledky: šanci na zdravé dětství díky němu získalo už 668 nejmenších dětí. Této významné podpory si velmi vážíme. Věřím, že letošní koncert filmových melodií zajistí to nejcennější – dobrý start do života – co největšímu počtu dětí,“ říká ředitelka českého UNICEF Pavla Gomba.

Skladatel Jiří Šust, který psal hudbu k filmům Jiřího Menzela, by letos oslavil 100. narozeniny. Při této příležitosti FOK zařadil na program jeho suitu s názvem Ostře sledované postřižiny. „Jiří Šust byl skutečný génius. Naslouchal mým potřebám, byl to velmi inteligentní a citlivý člověk. Neskládal jen tak pro sebe, vždy cítil to, co konkrétní film potřebuje,“ řekl o Jiřím Šustovi Jiří Menzel.

 

Slovo dramaturga Martina Rudovského

Orchestr FOK nemá na začátku své zkratky F jen tak pro ozdobu. Ba naopak! Filmovou hudbou pravidelně zdobí své sezóny. Zvláště když si připomínáme sto let od narození skladatele Jiřího Šusta, který napsal hudbu téměř ke všem filmům Jiřího Menzela, včetně oscarových Ostře sledovaných vlaků. Zvláště když dlouholetý umělecký ředitel festivalu Smetanova Litomyšl Vojtěch Stříteský spolu s aranžérem Mirko Krebsem dali dohromady celou hudebně-obrazovou báseň z filmových melodií Luboše Fišera, kde zazní i úryvky z památných filmů Adéla ještě nevečeřela či Tajemství hradu v Karpatech. A konečně – zvláště když Miloš Bok sestavil suitu ze své hudby k filmové pohádce Anděl Páně, která jímavě variuje koledu Adeste fideles.

 

FILMOVÉ MELODIE PRO UNICEF

4. a 5. 12. 2019 od 19:30

Smetanova síň, Obecní dům

 

JIŘÍ ŠUST

Ostře sledované postřižiny, hudebně-obrazová suita z motivů filmové hudby (arr. Mirko Krebs)

MILOŠ BOK

Anděl Páně, suita z hudby k filmové pohádce

LUBOŠ FIŠER

Sinfonia Fišeriana I., hudebně-obrazová báseň z motivů televizní a filmové hudby (arr. Mirko Krebs)

 

Patricia JANEČKOVÁ | soprán

Taťána ROSKOVCOVÁ | mezzosoprán

KÜHNŮV SMÍŠENÝ SBOR

Jaroslav BRYCH | sbormistr

SYMFONICKÝ ORCHESTR HL. M. PRAHY FOK

Peter VRÁBEL | dirigent

 

Více informací a vstupenky: https://www.fok.cz/cs/filmove-melodie-pro-unicef

Mohlo by vás také zajímat...

ZLÍNSKÝ KRAJ, ČR: Čeští filmaři právě natáčejí celovečerní hraný snímek Hrana zlomu na pomezí hororu a thrilleru. V jedné z hlavních rolí se objeví mladá herecká hvězda Štěpán Kozub. Hrana zlomu je temnou příběhovou mozaikou, v níž je všechno jinak, než se na první pohled může zdát. Podle tvůrců má jít o projekt navýsost autorský a žánrově vyhraněný. Film vstoupí do českých kin na jaře 2021. Natáčí se i ve Zlínském kraji, a to v Rožnově pod Radhoštěm.

Celá ČR, Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
07.07.2020

ČR: Na Kavčích horách skončilo první kolo konkurzu do chystaného pokračování pořadu Peče celá země. Nejlepší amatérští pekaři a cukráři budou vybráni po letních prázdninách, natáčení druhé řady začne příští rok na jaře.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
07.07.2020

CIESZYN, ČESKÝ TĚŠÍN: V souvislosti se zlepšením epidemiologické situace na Slezsku se česká vláda rozhodla v pondělí 29. června oodvolat kontroly na česko-polských hraničních přechodech na území Slezského vojvodství. Rozhodnutí o otevření hranic nabylo účinnosti o půlnoci z 29. na 30. června. Spontánním a symbolickým způsobem chtěli na tuto situaci zareagovat zástupci Euroregionu Těšínské Slezsko a spolku Člověk na hranici. Společně navrhli občanům účast na akci s názvem "Zhasneme hranici". 

Moravskoslezský kraj, zahraničí
Cestovní ruch, Ostatní, Menšiny a cizinci
Co se děje
06.07.2020

ČR: Každý pátek v jiném kraji a v jiném městě: Česká televize vyjíždí za diváky v novém projektu „Českem tam a zpět“. Dvouměsíční putování po republice s podtitulem „Víkend začíná s Českou televizí“, odstartuje v pátek 3. července v Karlových Varech. Návštěvníci nahlédnou do zákulisí přípravy zpravodajství, setkají se se známými tvářemi ČT a prostřednictvím pozvaných hostů do vysílání zpravodajské ČT24 lépe poznají i samotný region. Součástí každé zastávky bude také doprovodný program pro rodiny s dětmi. Divákům u televizních obrazovek nabídne ČT živé vstupy z navštívených míst, od Studia 6 až po večerní Události.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
03.07.2020